Bollywood dla początkujących

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
978-83-7648-268-2
bollywood, film, indie

„Bollywood dla początkujących” to książka nie tylko dla fanów kina z Bombaju, ale także dla osób, które Bollywoodu nie znoszą. Autor, przybliżając zarówno teorię, jak i historię kinematografii z północy Indii, rozprawia się ze stereotypami oraz mitami narosłymi wokół fenomenu kina bollywodzkiego. Filmy z Bombaju to nie tylko śpiew, taniec i miłość. To także sensacja, fantastyka, dramat… Tutaj...

Filmy z Bombaju to nie tylko śpiew, taniec i miłość. To także sensacja, fantastyka, dramat… Tutaj tradycja nieustannie walczy o lepsze z nowoczesnością, realizm miesza się z fantastyką, a Wschód styka się z Zachodem. W tak różnorodnym repertuarze każdy znajdzie dla siebie coś interesującego, nawet jeśli darzy wyjątkową niechęcią trzygodzinne romanse z piosenkami.

Monika | 2014-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2014

Myślałam, że lubię Bollywood.
Lubię, ale nie aż tak bardzo, żeby przeczytać ponad 400-stronicową książkę na ten temat.
;)

i_love_impala_67 | 2010-09-06
Na półkach: Polska, Przeczytane, Mam
Przeczytana: 17 maja 2010

Tak, lubię filmy prosto z Bollywood. Tak, moim pierwszym obejrzanym filmem było "Czasem słońce, czasem deszcz". Tak, przepadam za Shah Rukh Khanem.
Obejrzałam już sporo filmów rodem z Indii. Nie wszystkie one były rozbuchane, długie i tylko o miłości. Czasem oglądałam jakąś perełkę, czasem zdarzył się jakiś niewypał, zupełnie tak jak w kinie amerykańskim, czy europejskim.

Książkę Krzysztofa Lipki-Chudzika dostałam jako prezent urodzinowy od przyjaciół, którzy znają moje zamiłowanie do filmów bollywoodzkich. Świetny prezent, bo "Bollywood dla początkujących" czyta się naprawdę wspaniale. Autor ma ogromną wiedzę na temat kinematografii Indyjskiej i to widzi się od razu. Drugim bardzo dużym atutem jest styl autora i sposób w jaki napisał tę książkę. Można właściwie powiedzieć, że jest to historia kina indyjskiego, a po części również samych Indii, podana w formie zbioru ciekawych anegdot, które dotyczą największych twórców i ludzi Bollywoodu. Wszystko jest podane przejrzyście,...

Tamanna | 2014-03-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 05 maja 2010

Ta książka to dla mnie przede wszystkim przewodnik po tym, co chciałabym zobaczyć w kinie indyjskim. W żywy anegdotyczny sposób pokazano tu jego twórców przedstawiając historię bombajskiego kina od początku aż po dzień dzisiejszy ( w kontekście zmian w Indiach). Czytając opuszczałam tylko fabuły filmów, których nie widziałam.
Na swojej stronie (nietylkoindie.pl) przedstawiłam wiernie (i z ilustracjami) historię Bollywoodu w oparciu o tę książkę (nawet zachowując tytuły rozdziałów), ale oczywiście prawdziwe bogactwo szczegółów znajdziecie w książce.

Tu do posmakowania opisuję we fragmentach trochę z tego , jak autor przedstawia w książce historię Bollywoodu, jego bohaterów i zachodzące w nim na przestrzeni lat zmiany.

WSTĘP

Pod koniec 50-ch lat reżyser Baldev Raj Chopra na festiwalu w Berlinie, gdzie niedawno wyzwolony z niewoli brytyjskiej kraj zdobywał nagrody dla alternatywnych filmów filmów Satyajita Raya, Raja Kapoora i Bimala Roya reż B R Chopra podsłuchał kpiącą uwagę...

BlueRose | 2012-08-17
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 29 czerwca 2012

Zapewne większości Bollywood kojarzy się z ferią bijących po oczach barw, łzawymi historiami o miłości i, rzecz jasna, z muzyką. Choć kino to stanowi ważny aspekt mojego życia nie mam zamiaru przekonywać nikogo na siłę, że jest inaczej niż napisałam w zdaniu poprzednim. Mimo wszelkich zapewnień Polacy traktują je bardzo stereotypowo, a to błąd. Oczywiście pośród wielu, czasami, schematycznych historii trafia się również kino ambitne pozbawione teledysków.

Krzysztof Lipka - Chudzik postanowił napisać książkę, która, sądząc po tytule, przeznaczona jest dla początkujących widzów. Nic bardziej mylnego! Typowy świeżak nie połapie się w tytułach filmów, nazwiskach i relacjach między aktorami. Chociaż jeżeli chodzi o część poświęconą kinu współczesnemu - począwszy od tego stulecia jest w stanie wszystko ogarnąć. Jeżeli ktoś liczy na to, że autor skupia się głównie na produkcjach od 2000 roku przeliczy się. Mnie taki zabieg niezmiernie ucieszył.

Niemalże cała treść oscyluje wokół...

Kasiek m | 2012-03-06
Przeczytana: 04 marca 2012

Lubię filmy bolly, lubię tą muzykę, kolory. Piękne wnętrza, urodziwych aktorów i piękne aktorki. W skrócie, lubię wszystko. Był czas gdy oglądałam nałogowo, film za filmem. I wsiąkłam w klimat, oczywiście nie na tyle by mienić się znawcą….
Dawno, dawno temu Caitri recenzowała tą książkę i byłam na nią napalona jak szczerbaty na suchary, ale zawsze coś innego mi się przed oczy nawinęło. Aż dnia pewnego, grudniowego dorwałam ją w antykwariacie w Rzeszowie i po jakimś czasie zaczęłam podczytywać. Książkę kupiłam bardzo przecenioną i cieszę się z tego, gdyż mnie zawiodła i chociaż pieniędzy żałować nie muszę.

Ta książka to głównie historia bollywoodzkiego kina, ja nie interesuję się historią kina w ogóle, mnie nie interesuje, kto, kiedy, gdzie. Ja filmy oglądam, nie wnikam w ich genezę. Ale w kinie bolly jest wiele smaczków, dla laika niezrozumiałych, ja miałam ochotę na swoiste kompendium, na wyjaśnienie najczęściej pojawiających się motywów, niestety zawód mnie spotkał, bo...

Majesty | 2011-04-10
Przeczytana: wrzesień 2010

Bardzo dobrze napisana historia kina Bollywood, która zachęci laików i ugruntuje wiedzę tych, którzy w Bollywood wsiąkli już dawno.

Rekha | 2010-08-28
Przeczytana: sierpień 2010

Książka, która zwodzi tytułem i okładką. Ucieszy fanów kina indyjskiego, w ciekawy sposób opisuje historię tej kinematografii, wyjaśnie wiele kwestii - jak stereotypy w postrzeganiu filmów, dlaczego tam jest tyle piosenek, i że bollywood to nie tylko miłość, tańce i przepych w 3 godzinnym kiczowatym filmie. Czuć, że autor zna się na rzeczy.

bene | 2012-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2012

Idealna pozycja dla fanów kina indyjskiego, jednak ośmielę się stwierdzić ze tylko dla fanów lub ewentualnie dla pasjonatów kinematografii.

Łatwo i szybko się czyta.
POLECAM !

lipka02 | 2013-06-26
Przeczytana: 2012 rok

Ksiażka dla osób ceniących kinmatografię bollywoodzką.

KSP | 2013-05-13
Przeczytana: 13 maja 2013

Rzetelna próba uchwycenia fenomenu, jakim jest kinematografia indyjska. Dzięki tej książce łatwiej można zauważyć bogactwo, złożoność, masalliczność "Bollywood".