Mahabharata

Wydawnictwo: Hachette Polska
Mahābhārata
religia
Daniel

Mahabharata (sanskr. Mahābhārata; zwana też Bharata lub Dźaja) – jeden z dwóch głównych hinduistycznych poematów epickich (obok Ramajany), znajdujący się w kategorii smryti i należący do głównych dzieł literatury hinduskiej. W hinduizmie nazywany jest piątą Wedą. Utwór jest najdłuższym utworem literackim i eposem na świecie (zawiera 1100000 ślok, tak więc jest dziesięć razy dłuższy od Odysei i Iliady razem wziętych). Epos opowiada o historii starożytnych Indii. W jego skład wchodzi najświętsze dzieło hinduizmu – Bhagawadgita.

Według tradycji hinduistycznej i samej Mahabharaty, utwór ten skomponował Wedawjasa, zawierając w nim esencję Wed, Wedang i Upaniszadów. Ponadto w eposie można znaleźć nauki z zakresu dziedzin wiedzy takich jak logika, edukacja, medycyna, astronomia, sztuka wojenna, joga, ekonomia, architektura, sztuka miłosna, etyka.

źródło opisu: Wikipedia

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jarosław Wiśniewski | 2014-07-25

"Niechaj człowiek, wypędziwszy wszystkie żądze, idzie bez pragnień, bez chciwości, bez pychy; albowiem idzie ku pokojowi."
Oto jeden z moich ulubionych cytatów pochodzący z tej olśniewającej książki. Jest to jedno z najważniejszych dzieł w historii ludzkości. Jeśli ktoś nie chce przeczytać jej całej warto sięgnąć chociaż po najważniejsze fragmenty. Niewątpliwie jedną z najważniejszych ksiąg jest Księga VI: Księga Bhiszmy (Bhiszma-Parvan). Polecam tę księgę szczególnie (z niej pochodzi cytat umieszczony na początku mej skromnej opinii) jak i całe monumentalne, wybitne dzieło.

kazko | 2013-10-04
Przeczytana: czerwiec 2010

Wspaniała książka,oświecająca i zadowalająca umysł.Obrazy bardzo niezwykłych bohaterów jakich nie znajdzie w żadnych innych książkach.

KSP | 2013-05-15
Przeczytana: wrzesień 2011

Momentami czyta się trudno. Jeśli jednak poddać się zawiłościom tekstu bez konieczności uporządkowania - można nacieszyć się nadzwyczajną wyobraźnią autora oraz bogactwem znaczeń. Jednym słowem masala do kwadratu :)

| 2012-03-23
Przeczytana: 30 lipca 2012

Czy możecie z ręką na sercu powiedzieć, że przeczytaliście każdy święty tekst, który czcicie, a także starsze teksty sakralne całego świata, tak iżby wyrobić sobie własne zdanie na temat tegoż boga, mitów i symboli? Jestem pewna, że wielu z was nigdy nie przeczytało żadnej świętej księgi, bo gdyby było inaczej, czyż wyznawcy jednej religii atakowaliby wyznawców drugiej? Przecież każda religia tego świata, każda jaką znacie, jaką wam wpojono, została przepisana na nowo z dużo starszej. Mitologia chrześcijańska czerpie pełnymi garściami z hebrajskiej, hebrajska z egipskiej aż po Sumer; z kolei sumeryjska wywodzi się pośrednio -- od hinduskiej. Tak, moi koffani. Jeśli weźmiecie do ręki Wedy chociażby, z łatwością dostrzeżecie znane wam dobrze biblijne przypowieści o bożym synu, o potopie, o odwiecznej walce dobra ze złem, o zstąpieniu do piekła i wstąpieniu do nieba z ciałem; przypowieści o żonie Abrama, Sarze, którą chciał uwieść faraon, sądząc że jest panną, a potem poniósł za to...

| 2012-03-06

bajkowa mitologia Indyjska

Madelaine_Moon | 2011-04-26
Przeczytana: 2011 rok

Polecam szczególnie tym,co interesują się Indiami,hinduizmem,religią i filozofią.Wielkim plusem jest to,że książka jest pisana językiem prozy,a nie jak w oryginale wierszem.Ułatwia to czytanie i odbiór powieści,która może fascynować.Warto zapoznać się z tym Klasycznym Dziełem.