Made in USA

Okładka książki Made in USA Guy Sorman
Okładka książki Made in USA
Guy Sorman Wydawnictwo: Prószyński i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Made in USA : Regards sur la civilisation américaine
Prószyński i S-ka
2005-01-01
2005-01-01
Wojciech Nowicki
literatura popularnonaukowa Ameryka kultura USA Stany Zjednoczone

Choć książka ta jest już dość nieaktualna, bo wszystko się zmienia błyskawicznie i na naszych oczach, to czytało mi się ją z prawdziwą przyjemnością. Właśnie mija 20 lat od pierwszego, francuskiego wydania tego tekstu, łączącego klasyczny reportaż z podróży, publicystykę społeczna i polityczną, esej filozoficzny oraz osobiste, wręcz autobiograficzne przemyślenia Francuza na tematy amerykańskie.

Niewątpliwie osią i głównym zamysłem książki jest próba zderzenia mentalności europejskiej z amerykańską. Choć obie wywodzą się z tych samych, greckich, rzymskich, chrześcijańskich korzeni, to każda jest dla drugiej egzotyczna i trudna do zrozumienia.

Stany są w tym barwnym, napisanym z ogromną erudycją, reportażu, krajem, który fascynuje, a jednocześnie pozostaje niezrozumiały. Na tle stabilnej, osadzonej na twardych fundamentach Europy, USA są krajem pełnym sprzeczności, paradoksów i porażających konsekwencji. Chwiejnym jak cholera.

Powszechna i często radykalizująca się amerykańska religijność nie przeszkadza w monetyzowaniu jej, relatywizowaniu i przekształcaniu w komercyjny cyrk. Dogmatyczne traktowanie konstytucyjnej wolności słowa jest nie do przyjęcia dla Europejczyka, rugującego kosztem wolności sumienia prawo do głoszenia radykalnych, promujących totalitaryzmy, ideologii. Dla Amerykanina wolność słowa jest święta i niepodważalna.

Takich paradoksów jest w książce Sormana wiele. Autor nie ukrywa fascynacji Stanami i bez udawania wyraża swoje sympatie i antypatie. Dużo jest w tej książce rzeczy nieaktualnych, bo Stany zmieniają się w mgnieniu oka, więc nie jest to obraz tego, co tu i teraz, ale to nie ma tutaj absolutnie żadnego znaczenia.

7/10

7/10

b. dobra książka

b. dobra książka

Dobrze się czyta, natomiast nieprawdą jest, że autor patrzy obiektywnie na USA, ponieważ wyraźnie pobrzmiewają jego poglądy prawicowe i to jest trochę drażniące.

Rewelacyjna książka!! Guy Sormana poznałem czytając jego "Rewolucję konserwatywną w Ameryce". Już wtedy wywarł na mnie ogromne wrażenie.
Tym razem opisuje swoją podróż a właściwie kawał swojego życia spędzonego w USA. Pisze barwnie a jednocześnie bardzo konkretnie. Jest wnikliwym obserwatorem Ameryki i potrafi swoje obserwacje przelać na papier. Warto!!!

Kawał dobrej publicystyki na temat Stanów Zjednoczonych. Nie są to reportaże, ani artykuły...raczej teksty skłaniające się bardziej ku refleksji z dziedziny antropologii kultury i socjologii. Aż mi się studia przypomniały :)

Książka autora który zwiedzał USA przez 40 lat. Pełna ciekawostek ze świata muzyki( np. rapera Cam'rona, Jannet Jacson ),kultury, religii, polityki, ekonomii. Polecam. Bardzo dobra ksiązka.

Sorman stara się zachować pewną równowagę pomiędzy swoim pewnego rodzaju zachwytem nad Stanami Zjednoczonymi, a przedstawianiem rzeczywistości taką, jaka ona naprawdę jest. Jednocześnie dosyć mocno można odczuć wręcz moralizatorstwo skierowane przeciwko nastrojom antyamerykańskim we Francji. Prosty język, niezbyt przepełniony naukowymi pojęciami z pewnością sprawia, że jest to pozycja dostępna dla przeciętnego czytelnika, który nigdy nie interesował się tego typu tematyką. Jednocześnie wszystkie procesy są opisane w bardzo zgrabny sposób. Raziła mnie lekko ilość powtórzeń, przytaczania tych samych wniosków po kilka razy tylko innymi słowami. Gdyby troszkę ten tekst przeredagować, można by było odjąć książce kilkanaście procent objętości.

Do przeczytania całej recenzji zapraszam na:

• USA
  • Podróżnicze