Made in USA

Tłumaczenie: Wojciech Nowicki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Made in USA : Regards sur la civilisation américaine
83-7469-130-1

Guy Sorman w swojej najnowszej książce, "Made in USA", ukazuje rozległą panoramę Stanów Zjednoczonych, widzianych oczami niespiesznego przechodnia. Jego odkrywanie Ameryki, rozpoczęte w 1962 roku, kończy się ponad czterdzieści lat później, w roku 2004. Sorman opisuje społeczeństwo amerykańskie - ten osobliwy, niezrozumiały często twór, rządzący się innymi zasadami niż stara Europa. Wyjaśnia rolę rynku, religii, kultu ciała, przemocy w życiu codziennym, stosunku Amerykanów do mniejszości narodowych i imigracji. Książka Sormana pozwala zrozumieć przyczyny zazdrości (której efektem jest nieprzerwana fala imigracji) i nienawiści (której najsilniejszą dotąd kulminację stanowi zamach na World Trade Center) do Stanów Zjednoczonych. Pokazuje drogi, jakimi kultura amerykańska, często uważana w Europie za kulturę niższego gatunku, przenika na Stary Kontynent, by stać się modelem obowiązującym. Ta prawidłowość pozwala Sormanowi wyciągać wnioski o przyszłości Europy na podstawie teraźniejszości Stanów Zjednoczonych. "Made in USA" to podróż i zaproszenie do podróży, dzieło pełne przykładów z życia codziennego, z kultury pop, polityki. Olbrzymim atutem książki jest barwny, pełen dowcipu opis Ameryki, pozbawiony stronniczości i zacietrzewienia.

Roman Dłużniewski | 2016-12-13

Rewelacyjna książka!! Guy Sormana poznałem czytając jego "Rewolucję konserwatywną w Ameryce". Już wtedy wywarł na mnie ogromne wrażenie.
Tym razem opisuje swoją podróż a właściwie kawał swojego życia spędzonego w USA. Pisze barwnie a jednocześnie bardzo konkretnie. Jest wnikliwym obserwatorem Ameryki i potrafi swoje obserwacje przelać na papier. Warto!!!

paprotkowa | 2016-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2016

Kawał dobrej publicystyki na temat Stanów Zjednoczonych. Nie są to reportaże, ani artykuły...raczej teksty skłaniające się bardziej ku refleksji z dziedziny antropologii kultury i socjologii. Aż mi się studia przypomniały :)

Przemyslaw | 2015-11-02

Książka autora który zwiedzał USA przez 40 lat. Pełna ciekawostek ze świata muzyki( np. rapera Cam'rona, Jannet Jacson ), kultury, religii, polityki, ekonomii. Polecam. Bardzo dobra ksiązka.

Przeczytana: 22 stycznia 2015

Sorman stara się zachować pewną równowagę pomiędzy swoim pewnego rodzaju zachwytem nad Stanami Zjednoczonymi, a przedstawianiem rzeczywistości taką, jaka ona naprawdę jest. Jednocześnie dosyć mocno można odczuć wręcz moralizatorstwo skierowane przeciwko nastrojom antyamerykańskim we Francji. Prosty język, niezbyt przepełniony naukowymi pojęciami z pewnością sprawia, że jest to pozycja dostępna dla przeciętnego czytelnika, który nigdy nie interesował się tego typu tematyką. Jednocześnie wszystkie procesy są opisane w bardzo zgrabny sposób. Raziła mnie lekko ilość powtórzeń, przytaczania tych samych wniosków po kilka razy tylko innymi słowami. Gdyby troszkę ten tekst przeredagować, można by było odjąć książce kilkanaście procent objętości.

Do przeczytania całej recenzji zapraszam na:

lukaszn | 2017-04-23
patarzyna | 2017-04-14