Sztuczki

Wydawnictwo: Nisza
literatura piękna

To jest opowieść o dorastaniu. To jest opowieść o stracie. I o magii. O chłopcu w czerwonej pelerynie, który miał na imię Nic i był czarodziejem. O poszukiwaniu skarbów i zabawach w umieranie. O kocie, który nie chciał zostać Szarikiem, sercu napędzanym mechanicznym słowikiem i Dziadku z wąsami Hitlera. O śwince Marysi, która zjadła tęczę, o wszystkich bogach rzeki i Babci, która zmieniła się...

To jest opowieść o dorastaniu.
To jest opowieść o stracie.
I o magii. O chłopcu w czerwonej pelerynie, który miał na imię Nic i był czarodziejem. O poszukiwaniu skarbów i zabawach w umieranie. O kocie, który nie chciał zostać Szarikiem, sercu napędzanym mechanicznym słowikiem i Dziadku z wąsami Hitlera. O śwince Marysi, która zjadła tęczę, o wszystkich bogach rzeki i Babci, która zmieniła się w drzewo. O karmieniu grobów, pladze biedronek i o tym, dlaczego koniec świata zaczął się w Niebie.
To nie jest bajka o śmierci.
"Wszystko zdarzyło się mniej więcej naprawdę", jak pisał Kurt Vonnegut w "Rzeźni numer pięć".
Prawie na pewno to prawda.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

PijanaAbsyntem | 2019-04-29

Absolutnie genialna.

mir k | 2019-03-17

Spore rozczarowanie, książka jest bardzo miałka, rozwlekła, nieciekawa i płytka. Średni styl, ogólnie bez szału.

Anna | 2019-01-09

Świetnie poprowadzona narracja i wciągająca fabuła. Wspomnienia, które mogą stać się uniwersalne dla pokolenia, zwłaszcza pokolenia wychowywanego w latach 90. Interesujące metafory, plastyczne obrazy. Bardzo przyzwoita książka.

deerman22 | 2018-05-07

NOSTALGIA. Jeśli istniałby ruch literatury pod jedno słowo ta książka idealnie spełniałaby tego wymogi.

Mamy tu postać dziecięcą, której towarzyszymy w dorastaniu. Autorka umiejętnie zawiera w swojej prozie ten burzliwy okres zmian. Jest tak miło, tak swojsko wręcz. Zdobyła mnie narracją, prowadzoną bardziej jak rozmowa między główną bohaterką a innym bohaterem w którego niejako wciela się czytelnik.

Jednak momentami to się jakoś tak rozłazi pod koniec. Metafizyka, swego rodzaju oniryzm rozsypuje finał moim zdaniem. Jednak to nadal fascynująca, wręcz magiczna historia o trochę każdym z nas. Fajnie było się wybrać do Nieba i pobiegać z dzieciakami bez wszystkich tych codziennych i dorosłych trosk.

Krystian Ozon | 2017-10-29
Przeczytana: 29 października 2017

Dawno nie czytałem książki tak pełnej poetyckich obrazów i magii chwili. Jest tu więc rozmyte wspomnienie dzieciństwa, ze swoim zapachami i smakami. Jest to świat kruchy, funkcjonujący obok dorosłych spraw, ale nimi zatruty. Choćby przez śmierć, o której w tej książce dużo: mamy więc śmierć ludzi, zwierząt, przyrody.

Ta dziecięca wizja świata podlega bezlitosnemu rozpadowi nie tylko przez śmierć i ból, ale i przez dorastanie.

| 2017-06-30

Wzruszająca i pouczająca opowieść o dorastaniu. Joanna Lech w piękny, a zarazem poetycki sposób serwuje nam wizję świata, który nieprzerwanie przemija i nikt nie może tego powstrzymać.

ABCDE | 2017-06-20

Dawno nie czytałam tak dobrej książki, wciąż mimo upływu czasu jestem pod wielkim wrażeniem. Książka zasługuje na wielkie brawa!

Ahsan | 2017-06-19
Przeczytana: czerwiec 2017

Książka z jednej strony mnie urzekła, z drugiej nieco rozczarowała.
Urzekła okładką, urzekła wydaniem w małym, acz wartościowym wydawnictwie Nisza, urzekła poprzedzającą wydanie zbiórkę środków i urzekła wywalczeniem pośród innych książek publikowanych przez nieniszowych gigantów pozycji w nagrodach literackich (Gdynia, Nike), a więc pewnej pozycji na rynku.
Urzekła też mnie treść, ale nie jako całość, a zbiór dziesiątek pięknych, poetyckich obrazów. Problem mam taki - a więc i lekkie rozczarowanie, że te obrazy nie łączą się za bardzo. Jeżeli miał to być kalejdoskop - ok, jeżeli proza z krwi, ścięgien i kości - średnio ok.
Tematyka melancholijna, podszyta dużą ilością śmierci.
7/10 ode mnie.

Robert Kowalski | 2017-05-29
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017

Świetna książka o dorastaniu, śmierci, przemijaniu i żałobie.

Stealth | 2017-01-03
Przeczytana: 2016 rok

Odkrycie roku 2016 - dla mnie

Zawsze jest rozwiązanie, tylko nie takie łatwe, jak byśmy chcieli – wywiad z Joanną Lech

Świat nie jest czarno-biały, więc nie jest ani zły, ani dobry. Ludzie noszą w sobie ciężar wszystkiego, co przeżyli, i nie powinniśmy ich pochopnie oceniać. W określonych okolicznościach każdy jest zdolny do najgorszego. Albo do najlepszego – mówi Joanna Lech, poetka i prozaiczka, dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

Nominacje do 12. Nagrody Literackiej GDYNIA

Kapituła 12. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA wyłoniła nominowanych w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza, przekład na język polski. Do gdyńskich Kostek Literackich zgłoszono ponad 430 tytułów, to wynik lepszy, gdy porównamy go z ostatnimi edycjami Nagrody. Nominacje zostały ogłoszone podczas pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki.