Sztuczki

Nisza
2016-04-28
2016-04-28
Inne

Okładka książki EleWator. Antologia 2012-2021. Proza Marcin Bałczewski, Andrzej Ballo, Jan Drzeżdżon, Victor Ficnerski, Dominik Flaszyński, Jolanta Jonaszko, Kazimierz Kyrcz jr, Bogusława Latawiec, Joanna Lech, Marek Maj, Miłka O. Malzahn, Dariusz Muszer, Paweł Przywara, Rafał Skonieczny, Grzegorz Strumyk, Łukasz Suskiewicz, Henryk Waniek, Marta Zelwan
EleWator. Anto... Marcin Bałczewski,&...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 2 (38) / luty 2021 Justyna Dąbrowska, Karol Grygoruk, Elle Hunt, Joanna Lech, Bolesław Leśmian, Karolina Lewestam, Paulina Maślona, Andrzej Mencwel, Ania Morawiec, Joanna Mueller, Izabela O’Sullivan, Daniel Petryczkiewicz, Michał Rzecznik, Bartek Sabela, Paweł Sołtys, Mery Spolsky, Ewa Stusińska, Adelajda Truścińska, Marcin Wicha
Pismo. Magazyn... Justyna Dąbrowska,&...
Okładka książki Poetki na czasy zarazy Anna Adamowicz, Sara Akram, Bárbary Elizabeth Alí, Lauren K. Alleyne, Zofia Bałdyga, Justyna Bargielska, Sanja Bavić, Kristin Berget, Anna Błasiak, Malika Booker, Julia Cimafiejewa, Anna Dwojnych, Dominika Dymińska, Marta Eloy Cichocka, Julia Fiedorczuk, Salena Godden, Wioletta Grzegorzewska, Noor Hindi, Urszula Honek, Agata Jabłońska, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Lubow Jakymczuk, Kamila Janiak, Maria Jastrzębska, Aneta Kamińska, Joanna Kessler, Barbara Klicka, Emilia Konwerska, Aldona Kopkiewicz, Justyna Kulikowska, Małgorzata Lebda, Joanna Lech, Zoe Leonard, Ida Linde, Natalia Malek, Nina Manel, Krystyna Miłobędzka, Joanna Mueller, Kira Pietrek, Jolanta Prochowicz, Bianka Rolando, Marta Ewa Romaneczko, Olive Senior, Renata Senktas, Patrycja Sikora, Maja Staśko, Julie Stn-Knudsen, Sara Szamot, Yvonne Weekes, Iryna Wikyrczak, Bartosz Wójcik, Rudka Zydel
Poetki na czas... Anna Adamowicz, Sar...

Dawno nie podchodziłem do książki bez oczekiwań. „Sztuczki” kupiłem kierując się jedynie wydawnictwem i gatunkiem. Jak to mówią kto nie ryzykuje nie pije szampana.

Książka opisuje trudny okres dojrzewania, wchodzenia w dorosłość, kiedy to co dziecinne miesza się jeszcze z tym co dorosłe. Rywalizacja rówieśnicza, samodzielne eskapady, pierwsza miłość czy oswajanie się ze śmiercią to są właśnie karty tej książki. Pojawiają się także zdarzenia, które przywołują u czytelnika to co głęboko skrywane, sytuacje jakich się wstydzimy, o których nikomu nie mówimy, a które miały miejsce w tym dziwnym okresie, okresie dojrzewania. W mojej opinii osoby urodzone w latach 90 znajdą tu sporo smaczków.

Ponadto jest w „Sztuczkach” coś poetyckiego. W stosowanym języku zdecydowanie zasługują na uwagę, metaforyczne, ale nie „przeciągnięte” opisy. Oczywiście czyta się płynnie, ale do niektórych fragmentów można wrócić ot żeby się napawać.

Podczas lektury towarzyszył mi też pewien niepokój, nie znalazłem jego wyjaśnienia na stronach książki, ale może akurat opisywane sytuacje poruszyły te synapsy, które na co dzień są mniej aktywne?

Podsumowując- warto!

"Sztuczki" przeczytałam dwa razy i pod wpływem tej książki zakupiłam tomik poezji Joanny Lech " Piosenki piknierow". Świetny styl pisania,który osobiście b.lubię proza,która jest po trosze poetycka,oniryczna i wielowarstwowa. Okres dojrzewania jest czasem odkrywania ciemnych stron rzeczywistości a także procesem w którym musimy pogodzić się z utratą...Dynamiczny,energetyczny czas pełen zabaw do utraty tchu jest także czasem rozstań i bólu.Tracimy siebie w przestrzeni zabaw,tracimy proste zapatrzenie w nieproste sprawy,tracimy świat taki jakim go doświadczaliśmy.Rzeczy pierwsze pozostaną gdzieś w tyle,w pamięci o małych i dużych wojnach ,w zdjęciach w sepii ,w niespokojnym śnie w przerywanym opowiadaniu pisanym na skrawkach papieru gdzieś na obrzeżach już prawie dorosłości.
Świetna książka o dojrzewaniu,o dotkliwości tego procesu kiedy na naszych oczach rozpadają się prostokąty zabaw a ciemność potrafi już zagarnąć o wiele więcej niż mogłoby się nam wydawać.Andy...małe szkiełko w dłoni...i księżyc co świecił wciąż metalicznym blaskiem i wszystkie wojny...i niebo ,co drży...i ten koniec świata,który musi przeżyć każdy z nas.....
Polecam.

Każdy może pisać.
Nie każdy to musi czytać.

Każdy może pisać.
Nie każdy to musi czytać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka składa się jakby z trzech części. Pierwsza o niewyznanej miłości chłopca i dziewczynki. Druga o śmierci. Trzecia najbardziej popaprana o duchach, fantasmagoriach, sztuczkach. Żeby stworzyć taką lekturę trzeba mieć w głowie niezły bajzel. A żeby jeszcze rozwalać emocjonalnie czytelnika - to już artyzm. W tak młodym wieku, brawo Joanno.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Słodko gorzka opowieść o dorastaniu. Cudowny klimat, ciekawy styl pisania. Końcówka książki trochę psuje całość, ale zdecydowanie jest to pozycja godna polecenia.

Spore rozczarowanie, książka jest bardzo miałka, rozwlekła, nieciekawa i płytka. Średni styl, ogólnie bez szału.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetnie poprowadzona narracja i wciągająca fabuła. Wspomnienia, które mogą stać się uniwersalne dla pokolenia, zwłaszcza pokolenia wychowywanego w latach 90. Interesujące metafory, plastyczne obrazy. Bardzo przyzwoita książka.

NOSTALGIA. Jeśli istniałby ruch literatury pod jedno słowo ta książka idealnie spełniałaby tego wymogi.

Mamy tu postać dziecięcą, której towarzyszymy w dorastaniu. Autorka umiejętnie zawiera w swojej prozie ten burzliwy okres zmian. Jest tak miło, tak swojsko wręcz. Zdobyła mnie narracją, prowadzoną bardziej jak rozmowa między główną bohaterką a innym bohaterem w którego niejako wciela się czytelnik.

Jednak momentami to się jakoś tak rozłazi pod koniec. Metafizyka, swego rodzaju oniryzm rozsypuje finał moim zdaniem. Jednak to nadal fascynująca, wręcz magiczna historia o trochę każdym z nas. Fajnie było się wybrać do Nieba i pobiegać z dzieciakami bez wszystkich tych codziennych i dorosłych trosk.

Dawno nie czytałem książki tak pełnej poetyckich obrazów i magii chwili. Jest tu więc rozmyte wspomnienie dzieciństwa, ze swoim zapachami i smakami. Jest to świat kruchy, funkcjonujący obok dorosłych spraw, ale nimi zatruty. Choćby przez śmierć, o której w tej książce dużo: mamy więc śmierć ludzi, zwierząt, przyrody.

Ta dziecięca wizja świata podlega bezlitosnemu rozpadowi nie tylko przez śmierć i ból, ale i przez dorastanie.

Ta dziecięca wizja świata podlega bezlitosnemu...

Absolutnie genialna.

Absolutnie genialna.