Sztuczki

Wydawnictwo: Nisza

To jest opowieść o dorastaniu. To jest opowieść o stracie. I o magii. O chłopcu w czerwonej pelerynie, który miał na imię Nic i był czarodziejem. O poszukiwaniu skarbów i zabawach w umieranie. O kocie, który nie chciał zostać Szarikiem, sercu napędzanym mechanicznym słowikiem i Dziadku z wąsami Hitlera. O śwince Marysi, która zjadła tęczę, o wszystkich bogach rzeki i Babci, która zmieniła się...

To jest opowieść o dorastaniu.
To jest opowieść o stracie.
I o magii. O chłopcu w czerwonej pelerynie, który miał na imię Nic i był czarodziejem. O poszukiwaniu skarbów i zabawach w umieranie. O kocie, który nie chciał zostać Szarikiem, sercu napędzanym mechanicznym słowikiem i Dziadku z wąsami Hitlera. O śwince Marysi, która zjadła tęczę, o wszystkich bogach rzeki i Babci, która zmieniła się w drzewo. O karmieniu grobów, pladze biedronek i o tym, dlaczego koniec świata zaczął się w Niebie.
To nie jest bajka o śmierci.
"Wszystko zdarzyło się mniej więcej naprawdę", jak pisał Kurt Vonnegut w "Rzeźni numer pięć".
Prawie na pewno to prawda.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Ahsan | 2017-06-19
Przeczytana: czerwiec 2017

Książka z jednej strony mnie urzekła, z drugiej nieco rozczarowała.
Urzekła okładką, urzekła wydaniem w małym, acz wartościowym wydawnictwie Nisza, urzekła poprzedzającą wydanie zbiórkę środków i urzekła wywalczeniem pośród innych książek publikowanych przez nieniszowych gigantów pozycji w nagrodach literackich (Gdynia, Nike), a więc pewnej pozycji na rynku.
Urzekła też mnie treść, ale nie jako całość, a zbiór dziesiątek pięknych, poetyckich obrazów. Problem mam taki - a więc i lekkie rozczarowanie, że te obrazy nie łączą się za bardzo. Jeżeli miał to być kalejdoskop - ok, jeżeli proza z krwi, ścięgien i kości - średnio ok.
Tematyka melancholijna, podszyta dużą ilością śmierci.
7/10 ode mnie.

xschills | 2016-06-05
Na półkach: Przeczytane, 2016

Opowieść o dzieciństwie oraz o wpływie jaki ma na całe życie człowieka. Gdy spokojnie żyjemy w naszej małej ojczyźnie wszystko wydaje się być na miejscu, lecz co się stanie gdy nasze Niebo zniknie? "Pusty dom wygląda jak rana" - pisze Joanna Lech, po czym tłumaczy jak ciężko znaleźć i zrozumieć samego siebie po stracie bliskich osób. W bardzo ciekawy sposób opisane zostają przeżycia wewnętrzne oraz przejaw problemów z psychiką.

Książka bardzo ładnie i przejrzyście wydana. Cudowny papier i czcionka oraz interesujące ilustracje zachęcają i ułatwiają czytanie. Dzięki krótkim rozdziałom w każdej wolnej chwili można sięgnąć po książkę. Serdecznie i szczerze polecam! Jestem pewna, że niedługo sięgnę też po poezję Joanny Lech, a kto wie, może znów powrócę do "Sztuczek".

GrzesiekLepianka | 2016-07-17

Poetycki język, piękny, wizualny, ostry i tnący jak brzytwa. Bo bohaterka brzytwy się chwyta, dryfuje na tafli egzystencji i prawie się topi od nadmiaru odczuwania. A ma czego doświadczać w swym dorastaniu do radzenia sobie ze śmiercią, stratą, odchodzeniem, niezrozumieniem i samotnością. Dawno nie czytałem czegoś tak eterycznego, odważnego i smutnego. Proza czysta jak poezja. Poezja naszpikowana prozą życia. Jak dla mnie literackie objawienie.

Katarzyna | 2016-05-25
Przeczytana: 25 maja 2016

Poetycka opowieść o śmierciach: przyjaciela z dzieciństwa, chomika, koleżanki, babci dziadka, a także probie samobójczej. Dużo tego jak na małą książeczkę, ale tylko dlatego, ze opowieść snuje się poetycką, wizyjną frazą to się broni. Świat podszyty rozkładem, choć pod koniec czasem oniryczność bierze górę nad realizmem. Ale mimo to, Autorka ma fajny słuch do dialogów. Pierwsza część "Sztuczek" jest najbardziej zwarta, osobna. A opowiadanie o zjadaniu tęczy stało się moim ulubionym, mimo, że sprawia wrażenie, po lekturze pierwszej części czegoś doklejonego, gdzie szwy trochę widać. Podczytują sobie wiersze Autorki w internecie, fajnie pisze i teraz czekam na kolejną prozę, mniej niszową ;)

Robert Kowalski | 2017-05-29
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017

Świetna książka o dorastaniu, śmierci, przemijaniu i żałobie.

ABCDE | 2017-05-19
Stealth | 2017-01-03
Przeczytana: 2016 rok

Odkrycie roku 2016 - dla mnie

Arek_Szpak | 2017-06-18
schaf | 2017-06-11
Ola Bergen | 2017-05-24
Nominacje do 12. Nagrody Literackiej GDYNIA

Kapituła 12. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA wyłoniła nominowanych w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza, przekład na język polski. Do gdyńskich Kostek Literackich zgłoszono ponad 430 tytułów, to wynik lepszy, gdy porównamy go z ostatnimi edycjami Nagrody. Nominacje zostały ogłoszone podczas pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki.

Nominacje do Literackiej Nagrody Nike 2017

Na Warszawskich Targach Książki ogłoszono 20 nominacji do jednego z najważniejszych wyróżnień literackich w Polsce. To 21. edycja nagrody Nike. Tegorocznego laureata poznamy 1 października.