rozwiń zwiń

Nisza
2016-04-28
2016-04-28
Inne

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 2 (38) / luty 2021 Justyna Dąbrowska, Karol Grygoruk, Elle Hunt, Joanna Lech, Karolina Lewestam, Bolesław Leśmian, Paulina Maślona, Andrzej Mencwel, Ania Morawiec, Joanna Mueller, Izabela O’Sullivan, Daniel Petryczkiewicz, Michał Rzecznik, Bartek Sabela, Paweł Sołtys, Mery Spolsky, Ewa Stusińska, Adelajda Truścińska, Marcin Wicha
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Justyna Dąbrowska,&...
Okładka książki Poetki na czasy zarazy Anna Adamowicz, Sara Akram, Lauren K. Alleyne, Bárbary Elizabeth Alí, Justyna Bargielska, Sanja Bavić, Zofia Bałdyga, Kristin Berget, Malika Booker, Anna Błasiak, Julia Cimafiejewa, Anna Dwojnych, Dominika Dymińska, Marta Eloy Cichocka, Julia Fiedorczuk, Salena Godden, Wioletta Grzegorzewska, Noor Hindi, Urszula Honek, Agata Jabłońska, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Lubow Jakymczuk, Kamila Janiak, Maria Jastrzębska, Aneta Kamińska, Joanna Kessler, Barbara Klicka, Emilia Konwerska, Aldona Kopkiewicz, Justyna Kulikowska, Małgorzata Lebda, Joanna Lech, Zoe Leonard, Ida Linde, Natalia Malek, Nina Manel, Krystyna Miłobędzka, Joanna Mueller, Kira Pietrek, Jolanta Prochowicz, Bianka Rolando, Marta Ewa Romaneczko, Olive Senior, Renata Senktas, Patrycja Sikora, Maja Staśko, Julie Stn-Knudsen, Sara Szamot, Yvonne Weekes, Iryna Wikryrczak, Bartosz Wójcik, Rudka Zydel
Ocena 8,5
Poetki na czas... Anna Adamowicz, Sar...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 12 /grudzień 2018 Joanna Bator, Magdalena Bielska, Katarzyna Boni, Jarosław Dudycz, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Darek Foks, Katarzyna Kazimierowska, Sam Knight, Berenika Kołomycka, Joanna Lech, Harper Lee, Renata Lis, Michał Paweł Markowski, Jan Mazur, Wojciech Nowicki, Tomasz Pindel, Patrycja Pustkowiak, Agata Romaniuk, Dariusz Rosiak, Marcin Wicha, Marta Zabłocka
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Magda...

Każdy może pisać.
Nie każdy to musi czytać.

Każdy może pisać.
Nie każdy to musi czytać.

Książka składa się jakby z trzech części. Pierwsza o niewyznanej miłości chłopca i dziewczynki. Druga o śmierci. Trzecia najbardziej popaprana o duchach, fantasmagoriach, sztuczkach. Żeby stworzyć taką lekturę trzeba mieć w głowie niezły bajzel. A żeby jeszcze rozwalać emocjonalnie czytelnika - to już artyzm. W tak młodym wieku, brawo Joanno.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Słodko gorzka opowieść o dorastaniu. Cudowny klimat, ciekawy styl pisania. Końcówka książki trochę psuje całość, ale zdecydowanie jest to pozycja godna polecenia.

Absolutnie genialna.

Absolutnie genialna.

Spore rozczarowanie, książka jest bardzo miałka, rozwlekła, nieciekawa i płytka. Średni styl, ogólnie bez szału.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetnie poprowadzona narracja i wciągająca fabuła. Wspomnienia, które mogą stać się uniwersalne dla pokolenia, zwłaszcza pokolenia wychowywanego w latach 90. Interesujące metafory, plastyczne obrazy. Bardzo przyzwoita książka.

NOSTALGIA. Jeśli istniałby ruch literatury pod jedno słowo ta książka idealnie spełniałaby tego wymogi.

Mamy tu postać dziecięcą, której towarzyszymy w dorastaniu. Autorka umiejętnie zawiera w swojej prozie ten burzliwy okres zmian. Jest tak miło, tak swojsko wręcz. Zdobyła mnie narracją, prowadzoną bardziej jak rozmowa między główną bohaterką a innym bohaterem w którego niejako wciela się czytelnik.

Jednak momentami to się jakoś tak rozłazi pod koniec. Metafizyka, swego rodzaju oniryzm rozsypuje finał moim zdaniem. Jednak to nadal fascynująca, wręcz magiczna historia o trochę każdym z nas. Fajnie było się wybrać do Nieba i pobiegać z dzieciakami bez wszystkich tych codziennych i dorosłych trosk.

Dawno nie czytałem książki tak pełnej poetyckich obrazów i magii chwili. Jest tu więc rozmyte wspomnienie dzieciństwa, ze swoim zapachami i smakami. Jest to świat kruchy, funkcjonujący obok dorosłych spraw, ale nimi zatruty. Choćby przez śmierć, o której w tej książce dużo: mamy więc śmierć ludzi, zwierząt, przyrody.

Ta dziecięca wizja świata podlega bezlitosnemu rozpadowi nie tylko przez śmierć i ból, ale i przez dorastanie.

Ta dziecięca wizja świata podlega bezlitosnemu...

Wzruszająca i pouczająca opowieść o dorastaniu. Joanna Lech w piękny, a zarazem poetycki sposób serwuje nam wizję świata, który nieprzerwanie przemija i nikt nie może tego powstrzymać.

Dawno nie czytałam tak dobrej książki, wciąż mimo upływu czasu jestem pod wielkim wrażeniem. Książka zasługuje na wielkie brawa!