Serce

Wydawnictwo: Marginesy
Ag2S

Zmiana, o której myślisz, przychodzi niespodziewanie. Wcale nie tak, jak chciałaś. Ale zawsze prowadzi cię do miejsca, w którym chcesz być najbardziej. Młoda dziewczyna z Polski jedzie z chłopakiem do Szwajcarii – chce poznać świat, zarobić pieniądze, wyrwać się z nijakości. Wika trafia do podupadłej rezydencji nad Jeziorem Genewskim, gdzie mieszkają tylko dwie kobiety - matka i córka. Ma...

Zmiana, o której myślisz, przychodzi niespodziewanie.

Wcale nie tak, jak chciałaś.

Ale zawsze prowadzi cię do miejsca, w którym chcesz być najbardziej.

Młoda dziewczyna z Polski jedzie z chłopakiem do Szwajcarii – chce poznać świat, zarobić pieniądze, wyrwać się z nijakości. Wika trafia do podupadłej rezydencji nad Jeziorem Genewskim, gdzie mieszkają tylko dwie kobiety - matka i córka. Ma pomóc w pracach domowych i zaopiekować się starzejącą się Shirley. Trzy kobiety spotykają się w momencie, kiedy ich życie zmieniają wydarzenia, na które nie mogły być gotowe. Podróż młodej Wiki okazuje się być podróżą w głąb siebie, wprost do swojego serca i jego największych pragnień.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
swita77 książek: 275

Daleko od domu

Są takie podróże, które stają się wyprawami życia i zmieniają je całkowicie. W taką podróż ruszają Wika i Stasiek. Ich celem jest Szwajcaria. Wielki świat mami i kusi atrakcjami. Jest tak inny od rzeczywistości w prowincjonalnej Polsce: Tu, na Prenzlauer Berg, w samym środku dobrobytu białych, sytych młodych Europejczyków, czułam wielką niezręczność całowania chleba, obcość aktu sprzed lat, czegoś, co dla moich dziadków było wciąż i zawsze istotą codziennego życia. Podróż Wiki ma, oprócz tego oczywistego, również wymiar alegoryczny.

Wkrótce Wika zatrudnia się w posiadłości nad Jeziorem Genewskim. Jej pracodawczynie Shirley i Robin, to matka i córka. Dwie zwaśnione ze sobą kobiety są jak dwa bieguny, tak różne, choć połączone więzami krwi. Uczucia, jakimi siebie darzą, na pewno nie są letnie. Ich relacja jest fascynująca, choć pełna napięć i zadawnionych pretensji. Trzy kobiety, tkwiące w specyficznej zależności, to jeden z ciekawszych wątków powieści. Czas spędzony wspólnie będzie dla nich znaczący, stanie się etapem zmian i poznania. Każda musi zadać sobie pytanie: kim jestem?

Wika podczas podróży konfrontuje się ze swoimi emocjami, rozmyśla nad przeszłością i teraźniejszością. Niełatwa to podróż, przynosząca zmiany dobre i złe. Wyjazd mógł być ucieczką a stał się walką o prawdę i o samą siebie. Może i banalnie to zabrzmi, że życie bywa takie zaskakujące. Jednak ten banał nie jest w książce czymś złym, wręcz przeciwnie. To właśnie te niespodziewane dla Wiki zdarzenia mogą jej pomóc osiągnąć wewnętrzny spokój, pogodzić się z losem. Bohaterka musi dokonać niełatwych wyborów, poradzić sobie z różnymi komplikacjami.

Akcja toczy się z wolna, sceny przesuwają się przed czytelnikiem jak widoki za oknem jadącego samochodu. Towarzyszą im zdjęcia: nieostre, rozmyte, jak senne obrazy. Idealnie wkomponowują się w treść, ale są też osobną opowieścią. Sugestywne, zatrzymujące uwagę kadry, oddają klimat powieści. Powieści, w której trzeba dotrzeć do schowanych tuż pod powierzchnią fabuły emocji. Intymna, momentami zawstydzająca proza z misternie splecionymi wątkami, zachwyca. Można ją uznać za powieść drogi, ale przy tej ilości wątków byłoby to znaczne uproszczenie. I choć autorka nie umieszcza akcji w konkretnej epoce, niektóre szczegóły pozwalają zakreślić ramy czasowe.

Wielowątkowość pozwala na odbieranie Serca na wielu różnych płaszczyznach. W powieści przewija się tematyka śmierci i przemijania, starości, dążenia do wolności, piękna i szpetoty, złożonych relacji międzyludzkich, rodziny. Jest poszukiwanie własnej tożsamości, podróżowanie w głąb siebie, odkrywanie niewygodnych prawd, dojrzewanie. A przede wszystkim jest to proza podszyta emocjami, refleksyjna, zostająca w myślach jeszcze długo po przeczytaniu.

Zakończenie wydaje się być przewidywalne, co zupełnie nie ujmuje powieści oryginalności. Bo czyta się z przyjemnością, niespiesznie, delektując się słowami. To właśnie jest w "Sercu" piękne, że nie stanowi ono uniwersalnej, a przy tym łatwej w odbiorze przypowieści o życiu. Nie ma jedynej słusznej interpretacji, wrażliwość Radki Franczak pozwala czytelnikowi odkryć to, co dla niego w powieści najważniejsze. Może czyjąś uwagę bardziej przyciągnie kwestia emigracji zarobkowej i mit cudownego Zachodu, ktoś inny odnajdzie znajomo brzmiący wątek miłosny albo rodzinny, a kogoś szczególnie poruszy motyw podróży przez życie, kontynent i w głąb siebie. Warto pochylić nad tym debiutem i podjąć próbę interpretacji. A mnie pozostaje kibicować Radce Franczak i czekać na kolejną, równie udaną i ujmującą historię.

Magdalena Świtała

książek: 2095

RECENZJA PREMIEROWA
Już się pogodziłam z tym, że mam tyle zaległości książkowych, ze stosiki czekają, a ja nie mam czasu, a tu wczoraj przydarzył mi się wolny dzień. Usiadłam sobie z kawą w fotelu i przeczytałam cała książkę 'Serce' Radki Franczak.
Książka ukazała się 18 maja 2016 roku w wydawnictwie Marginesy. Niedawno. Okładka jest szarawa, ale wypowiedzi na okładce zachęciły mnie do sięgnięcia. I nie pomyliłam się. Nie wiem czy książka przetrwa próbę czasu, ale na pewno odpowiada na pytania mojej generacji. Może inaczej, nie odpowiada, ale podejmuje pytania nurtujące moją generację.
Bohaterką jest Wika, dziewczyna z Polski, która z chłopakiem, narzeczonym Staśkiem wyjeżdża do Szwajcarii, żeby zarobić na studia, wesele i żeby poznać świat, coś zobaczyć, a potem, żeby za granicą zapomnieć o problemach rodzinnych.
Najważniejszym elementem książki jest narracja, narratorka i to jak ona widzi świat wokół. Odpowiadają temu zdjęcia, jakieś takie przybliżone i nieoczywiste. W toku...

Ola3105 | 2016-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2016

Trudno pisać o tej powieści. Jest w niej coś niezwykłego, przez każde słowo przebija niezwykła wrażliwość autorki. To historia o tym, że śmierć i życie nierozerwalnie łączą się ze sobą, że nic nie ulega kompletnemu zniszczeniu, a na miejsce tego, co odchodzi, przychodzi coś nowego. Kres jednego życia łączy się z wchodzeniem z dorosłość, z początkiem innego... Magiczna lektura; jakość, jakiej dawno nie było w młodej polskiej literaturze.

Rudolfina | 2016-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2016

SŁOWA PEŁNE MAGII
Ile razy zdarzyło Wam się, że jakaś książka uwiodła Was od pierwszego zdania? Niewiele, prawda? Miłość od pierwszego wejrzenia też przydarza się raczej rzadko. Ale jak już się zdarzy, to od razu wiecie, że wpadliście jak śliwka w gwóźdź. Nieważne, że on/ona ma włosy czarne jak noc, a przecież od zawsze mieliście skłonność do rudzielców. Co z tego, że słucha tych okropnych Zeppelinów, kiedy Wy zaczynacie dzień od ustawionego w budziku swingowego hitu Michaela Buble. To wszystko przestaje mieć znaczenie. Liczy się tylko, żeby była obok. Albo był.
I to jest właśnie przypadek tej książki. Zostałam zauroczona na amen. Wciągnięta przez jakiś wir, bez wątpienia za sprawą czarów. Bo ta książka jest magiczna. Chociaż opowiada o sprawach trudnych i ostatecznych, nie przygnębia, tylko dodaje sił. To pasjonująca opowieść o poszukiwaniu tożsamości, napisana pięknym, niezwykle plastycznym językiem, odnajdująca w zwykłych przedmiotach i czynnościach magię, której nigdy byśmy tam...

czytankianki | 2016-07-29
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 21 lipca 2016

Pierwsze 30 stron nie obiecywało zbyt wiele, na szczęście powieść rozwinęła się całkiem dobrze. Pewne wątki były przewidywalne, ale drobne braki wynagradza wrażliwość autorki. Pięknie umiejscawia człowieka w przyrodzie, co dzisiaj jest dość rzadkie.
„Serce” jest książką o wchodzeniu w dojrzałość i starości, jest też książką o relacjach dziecka z rodzicami. W sumie niezła rzecz.

Tomasz | 2016-10-10
Przeczytana: 07 października 2016

Radka Franczak stworzyła powieść o dojrzewaniu człowieka. Powieść droga pokazuje czytelnikowi jak różne zdarzenia z życia potrafią wpłynąć na postrzeganie otaczającego nas świata.
Powieść zaczyna się bardzo zwyczajnie, wręcz pospolicie. Niemniej im więcej stron powieści mamy za sobą, tym więcej odkrywamy zależności i złożoności życia w jakim żyje główna bohaterka Wika. Książka wprowadza człowieka w nostalgię i zadumę. Tak bardzo porusza zwyczajnymi wydarzeniami, które opowiedziane przez autorkę wgryzają się w czytelnika swoim dramatyzmem i niebanalnością. Wika jest silną postacią, podziwiam ją za wytrwałość.
Polecam serdecznie!

HannaAnna | 2016-06-05
Przeczytana: 17 maja 2016

Z przyjemnością zanurzałam się w przepiękny język powieści. Styl odsłania wielką wrażliwość autorki. Historia umiejętnie przenosi nas wgłąb serca młodej dziewczyny, która w wyniku przypadkowo podjętej pracy wakacyjnej spotyka niezwykłą starszą panią. Obie kobiety pomagają sobie wejść w kolejny etap - dorosłego życia oraz z tym życiem pożegnania. Opadają zasłony tajemnic, iluzji, pobożnych życzeń. Zostaje szczerość, zgoda na popełnione błędy, odwaga przebaczenia i dalszych poszukiwań. Odpowiedź na odwieczne pytanie "kim jestem?" zamyka się w dążeniu do wewnętrznej wolności i dojrzałości.

Agnieszka Grabowska | 2016-08-29
Przeczytana: lipiec 2016

(...) Trudno mi powiedzieć, na ile to zasługa stylu narracji, a na ile moje zasugerowanie się rekomendacją Andrzeja Wajdy, ale nasunęła mi się myśl, że to opowieść bardzo filmowa. Napisana pięknym językiem, sugestywna, stawiająca przed oczami gotowe obrazy. Ciężka, a jednocześnie jakby utkana z pajęczyny lub mgły - delikatna, stworzona przez autorkę o niesamowitej wrażliwości, empatii, przenikliwości.
(...)
całość na moim blogu: http://agnestariusz.blogspot.com/2016/08/serce-r-franczak.html

ziemek52 | 2017-03-15

Powiem szczerze, na mnie nie zrobiła ta powieść oszałamiającego wrażenia. Po prostu dobre czytadło, ale nic poza tym. To, że na okładce książki jest rekomendacja Andrzeja Wajdy, nie czyni tej powieści wybitną. Myślę, że Andrzej Wajda nie nakręciłby na jej podstawie filmu, a Mistrz kina czekał zawsze na dobry scenariusz. Otóż, gdybyśmy zaczęli pisać scenariusz, to pierwsze 120 stron powieści w ogóle nie będzie brane pod uwagę, bo jest to po prostu opis. Odnoszę wrażenie, że lepiej, jakby to było opowiadanie niż powieść. Wika (bohaterka powieści i jej narzeczony, którego jak się później okaże w ogóle nie kochała) przyjeżdżają do Szwajcarii, aby zarobić na studia. Po pewnym czasie on wyjeżdża natomiast Wika otrzymuje pracę jako opiekunka(gosposia) dwóch kobiet. Matki i córki. Shirley i Robin. Relacje matka-córka są wręcz toksyczne. Ktoś napisał, że to proza miejscami intymna. Ja powiem, że wręcz miejscami naturalistyczna w swej prozie życia i prozie starości. Autorka skupia się na...

Narnijka | 2016-11-16

Bardzo fajna książka - liryczna i refleksyjna. Zupełnie osobna na tle innych utworów twórców polskich. Autorka idzie własną drogą, nie oglądając się na literackie mody i trendy. Ani te ambitne, ani komercyjne.

bosta | 2016-12-30
Nagroda Literacka dla Autorki Gryfia

Na Warszawskich Targach Książki ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej dla Autorki GRYFIA. Wyróżnienie przyznawane jest napisanym przez kobiety książkom literackim oraz tomom z różnych dziedzin humanistyki o wartościach literackich.

Nominacje do Literackiej Nagrody Nike 2017

Na Warszawskich Targach Książki ogłoszono 20 nominacji do jednego z najważniejszych wyróżnień literackich w Polsce. To 21. edycja nagrody Nike. Tegorocznego laureata poznamy 1 października.