Pieski dzień

Tłumaczenie: Adam Elbanowski
Cykl: Petra Delicado (tom 2)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Dia de perros
8373920773
powieść hiszpańska

W jednym z barcelońskich zaułków znaleziono nieprzytomnego, ciężko pobitego włóczęgę, który niebawem umiera w szpitalu, nie odzyskawszy przytomności. Nie wiadomo, kim była ofiara, nie było żadnych świadków zdarzenia, z wyjątkiem... psa zabitego mężczyzny. Mimo swej brzydoty, z powodu której zasłużył sobie na imię Paskuda, pies doprowadzi policjantów inspektor Petrę Delicado i jej podwładnego, Fermina Garzona, bohaterów znanych już czytelnikom z powieści Śmiertelny talk-show do rozwiązania zagadki. Nim to jednak nastąpi, para detektywów pozna cały pieski świat Barcelony od psich salonów piękności po agencję detektywistyczną odnajdującą zaginione czworonogi ale nade wszystko skomplikuje sobie życie uczuciowe, bowiem powikłane tropy śledztwa doprowadzą panią inspektor do przystojnego weterynarza, a podinspektora Garzona do dwóch pięknych kobiet, których życie także ma wiele wspólnego z psami.

źródło opisu: Wydawnictwo Noir Sur Blanc, 2004

źródło okładki: http://www.noir.pl/

oliwa | 2013-12-12

Moje pierwsze spotkanie z Alicią Gimenez-Bartlett okazało się udane, choć na początku nie byłam tego pewna. Oczekiwałam czegoś stuprocentowo poważnego - być może sprawił to tytuł, który skojarzył mi się z „Pieskim popołudniem”, może ostatnio czytałam za dużo szwedzkich kryminałów:) Tymczasem nie jest to kryminał na serio, a w każdym razie nie do końca.
Śledztwo prowadzi dwoje policjantów: Petra Delicado i Fermin Garzon. Narratorką i główną bohaterką jest Petra. Ona to kobieta wykształcona, on trochę prostak, ale z tych dobrodusznych. Garzon to typ karykaturalny, bardzo literacki: jowialny, otyły pięćdziesięciolatek, wdowiec, który nagle odkrywa, że jest atrakcyjny dla płci przeciwnej. Petra również zaliczy gorący romans. A przy okazji bohaterowie odkryją zagadkę śmierci pewnego lumpa, który bardzo lubił psy.
Kryminał to dość powolny, pozbawiony fajerwerków, nagłych zwrotów akcji, kolejnych trupów, no i przede wszystkim mroku ludzkich dramatów. O jego atrakcyjności decyduje...

almos | 2014-12-04
Przeczytana: 29 listopada 2014

W drugim tomie z serii kryminałów z Petrą Delicado i Ramonem Garzonem nasza para rozwikłuje zagadkę śmiertelnego pobicia. Okazuje się, że ofiara pracowała w psim biznesie, więc detektywi w trakcie śledztwa głęboko wchodzą w ów niezwykle rozbudowany przemysł: hodowcy, treserzy, weterynarze, fryzjerzy dla psów, środki higieniczne, salony piękności, pokarmy, itd., itp. Ciekawa to dziedzina ludzkiej (i psiej) aktywności, mało mi znana, ale dla posiadaczy piesków książka może być szalenie zajmująca.

Przy okazji nasi bohaterowie wikłają się w skomplikowane relacje erotyczne, czyni to całą fabułę jeszcze bardziej atrakcyjną. Czyta się to jak zwykle świetnie, a dodatkowe smaczki to ciągłe przekomarzania się pani inspektor Delicado ze swoim podwładnym podinspektorem Garzonem, przygadują sobie przy każdej okazji, nie szczedząc drobnych złośliwości, z drugiej strony są prawdziwymi przyjaciółmi, pracuje im się świetnie i osiągają rezultaty.

W ogóle to śledztwo toczy się dosyć niemrawo, to...

Clarissa | 2013-07-07
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 lipca 2013

Początkowo zabierałam się do tej książki jak pies do jeża, gdyż nie wydawała mi się lekturą w moim guście, lecz z braku laku wreszcie po nią sięgnęłam. Muszę stwierdzić, że jestem mile zaskoczona. Książka przenosi nas w świat kryminalnych zagadek. Tym razem opowiada o niewyjaśnionej śmierci niejakiego Ignacio Lucerny Pastora. Śledząc poczynania dwóch policjantów ruszamy w trop po urokliwej Barcelonie, poznając ich codzienne problemy jak i uczucia.
fabuła książki trzyma czytelnika w niepewności do samego końca kto jest winnym zabójstwa. jednak rozczarowało mnie zakończenie, liczyłam na jakiś rozwój wydarzeń pomiędzy Petrą, a przystojnym weterynarzem Juanem.

lea88 | 2015-09-03

Bardzo fajna książka. Lekki kryminał z typowo hiszpańskim klimatem. Historia dość zaskakująca ponieważ jedynym tropem w sprawie śmierci, którą zajmują się główni bohaterowi to tytułowy pies. Do tego wątek romansów ludzi w średnim wieku przedstawiony z dozą ironii i dystansu do siebie głównych bohaterów.

Książka jest łatwo napisana. Przyjemnie i szybką się ją czyta. Wątek nie nuży, cały czas coś się dzieje. Historia zaskakuje, a zarazem niekiedy rozśmiesza.

Na pewno sięgnę po pozostałe książki z serii.

mirekk | 2010-08-04

Piękne ale trochę smutne... Pedra Delicado jak zwykle idzie jak taran ale może czas się na chwilę zatrzymać?

nulla | 2016-04-11
Angelika | 2016-03-30