Chirurg

Tłumaczenie: Żebrowski Jeży
Cykl: Rizzoli/Isles (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
1 544
1 541
The Surgeon

Niezwykle brutalny zabójca, nazywany przez media chirurgiem , zabija młode samotne kobiety, przeprowadzając na nich zabieg wycięcia macicy bez znieczulenia. Policja ustala, że podobna seria morderstw miała miejsce dwa lata wcześniej, a ich sprawca został zastrzelony przez doktor Catherine Cordell, piękną lekarkę zatrudnioną w bostońskim centrum medycznym jedyną ofiarę, której udało się ujść z życiem. Catherine znów czuje się zagrożona. Jej jedynym sprzymierzeńcem wydaje się być detektyw prowadzący śledztwo. Czy obie sprawy i obu zabójców coś łączyło?

Paco | 2015-06-14
Na półkach: Przeczytane, Tess GERRITSEN
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Mylne bywają pierwsze wrażenia.
Faktycznie. Tess potrafi pisać kryminały. Tylko skąd bierze pomysły?
Mam nadzieję, że wylęgają się w jej mózgownicy, gdyż w innym wypadku niejakiemu Harrisowi byłoby przykro :)
Dotrzeć do czytelnika – marzenie pisarzy. Zrobić to za wszelką cenę – cios poniżej pasa.
No dobra, skupmy się na książce. Mamy do czynienia z koszmarnymi poczynaniami kogoś, kto wyzuty jest ze wszelkich ludzkich odruchów. Z kimś tak gładkim i oślizłym, że budzi dreszcze. Ofiary w konfrontacji z nim nie mają szans, a mylne tropy robią wodę z mózgu, starającym się go namierzyć organom ścigania. Opisy prosto z sali operacyjnej są na tyle autentyczne, że co bardziej wrażliwi czytelnicy, mogą często przełykać ślinę :)
Nie szukajmy tu jednak głębokości i większych wzruszeń.
To literalnie składna i dość zręczna , aczkolwiek prostolinijna deskrypcja zdarzeń.
Sprawdzę co dalej, pani Tess....

Piotr | 2018-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

Tess Gerritsen rozpoczęła swoją karierę światową właśnie tą książką, którą czytam dopiero teraz. Zdecydowanie za późno. Wszak przeczytałem już inne opowieści z serii przygód Rizzoli & Isles. Każda książka autorki to wielka uczta literacka, a sama pisarka jest jedną z niewielu piszących thrillery, które czytam.

"Chirurg" jest doskonale skonstruowaną opowieścią o seryjnym przestępcy, który napada samotne kobiety, po czym gwałci je, torturuje i zabija, wcześniej wycinając narzędzia rodne. Jednej z ofiar cudem udaje się przeżyć, co nie jest korzystne dla mordercy, który zrobi wszystko, aby ofiara zamilkła na zawsze.

Przed detektywami Thomasem Moore i Jane Rizzoli stoi trudne zadanie. Przeciwnik jest piekielnie inteligentny i jakimś cudem zna ich kolejne kroki. Nierówna walka doprowadza do zaskakujących scen, które przenoszą czytelnika na wyżyny napięcia, którego mistrzyni gatunku nam nie szczędzi. "Chirurg" to niezwykłą precyzyjna opowieść, która z precyzją medyka przeprowadza...

Roman Dłużniewski | 2017-10-12
Przeczytana: 12 października 2017

Rewelacyjnie skonstruowana powieść. Wyraziste postacie, świetnie pokazany szpital podczas nagłych przypadków, wartka akcja, mocne sceny. Pokiereszowana psychicznie Catherine nie może uwolnić się od koszmaru. Czy tym razem przeżyje ? Choć aż się prosi, by policja... Nie, nie zdradzę co powinna zrobić policja, bo popsułbym frajdę z lektury kolejnym czytelnikom.
To moje drugie spotkanie z panią Tess i na pewno nie ostatnie.

Przebudzona | 2015-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Jedno słowo: REWELACJA !!! :)
Jestem samo co po jej skończeniu i teraz wiem skąd ten zachwyt i podziw do twórczości pani Tess Gerritsen. Jako nowicjuszka wśród czytania thrillerów i pierwszego spotkania z thrillerem medycznym jestem bardzo bardzo zadowolona. Tak przyjemnie się czytało, super, ciekawa akcja i dość szybkie tempo to co lubię, bohaterowi też fajni, przypadł mi do gustu detektyw Moore i wątek romantyczny z jego udziałem, detektyw Rizzoli troszkę mnie czasami irytowała, choć niby wiem czemu się tak zachowywała, jako sama w śród mężczyzn musiała nieustannie walczyć o swoje prawa i miejsce w dochodzeniu.
Sam pomysł wycinania macicy, ugh okropny i barbarzyński, ale przyznam pasował do naszego seryjnego mordercy. Przedstawiony proces myślowy tytułowego "Chirurga" i jego opowiastki dotyczące historii i to jakiej, całkiem ciekawe i intrygujące. Szczególnie ta dotycząca Wikingów, która też wywołała u mnie przerażenie i wstręt, jeśli chodzi o ich barbarzyńskie zachowanie. No...

Kiwi_Agnik | 2016-10-29
Przeczytana: 29 października 2016

"Nie ma nic bardziej nudnego niż doskonałość"

Moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Gerritsen uważam za całkiem udane.

"Chirurg" to bardzo mocny i dosadny medyczny kryminał, dosadny, bo czytający niemalże odczuwa każde cięcie i każdy ruch tytułowego "chirurga", to także interesujące i inteligentne postacie pary detektywów skrywający wiele bolesnych tajemnic, opisy okrutnych zbrodni bez owijania w bawełnę "opakowane" są w soczyście barwnym języku, a w samej fabule z łatwością można się zatracić i "zgubić" czas, bo książka niesamowicie wciąga i trudno się oderwać od czytania, a także niejednokrotnie przelatuje dreszcz po ciele.

Podsumowując jest to klasyczny thriller, jednakże na wysokim poziomie, mam zamiar kontynuować czytanie tej serii.

Aneta Wiola | 2016-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Jedna z najlepszych powieści kryminalnych jakie czytałam. Tess Gerritsen tylko umocniła swoją pozycję - mistrzyni napięcia. "Chirurg" pomimo iż, został wcześniej napisany nie umniejsza początkowego talentu pisarki. Powieść jest prawdziwą ucztą dla fanów powieści kryminalnych.

W Bostonie dochodzi do serii morderstw na ofiarach gwałtów. Sprawca jest wyrachowany, zimny i cierpliwy, a jego zdolności posługiwania się skalpelem, tylko dowodzą jego wiedzy z działu chirurgii i anatomii. Wkrótce dochodzi do powiązania sprawcy zwanego przez prasę "Chirurgiem" z dawną ofiarą napaści w Savannah. Kim jest morderca? Skąd zna tak dokładnie przypadki zabójstw z innego stanu? Co ma z tym wspólnego doktor Cordell?

Tym razem sprawę rozwiązywali głównie detektyw Moore i dobrze nam znana Rizzoli. Podobało mi się jak dochodziło do zgrzytów między tą dwójką, ale byłam zła, że tak bardzo skupiali się na życiu miłosnym jednego detektywa. Szczerze mówiąc guzik mnie to obchodziło! Działa mi na nerwy...

annaroza | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Przeczytałam już kilka książek Tess Gerritsen, tylko akurat trafiłam na jej pierwsze powieści (romanse z wątkiem kryminalnym), więc chociaż mi się spodobały, nie były to pozycje, które trafiły w 100 procentach w mój gust. Dlatego reklamy nowego cyklu "Anatomia Zbrodni" nie zrobiły na mnie większego wrażenia. Do zakupu książki skłoniła mnie przede wszystkim niska cena. I muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolona. "Chirurg" to po prostu świetny thriller. Fascynująca intryga, wartka akcja, duża doza dreszczyku sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem. Pewnie jeszcze nieraz sięgnę po książki tej autorki.

Elżbieta | 2017-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Powieść niezwykle emocjonująca i intrygująca z szybką , wartką i dynamiczną akcją. Szalenie wciągająca. Jest to ten typ książki od ,której trudno się oderwać. Po przeczytaniu kolejnego rozdziału zadawałam sobie pytanie: co dalej?, co dalej?. Skupia uwagę. Zaskakujące i nieoczekiwane rozwiązanie głęboko ukrytej prawdy.Wiarygodny kontekst psychologiczny.
Były chwile, w których odczuwałam niepokój o bojaźń.

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Tess Gerritsen i myślę, że nie ostatnie.Miłym zaskoczeniem jest fakt, że powieść w idealny sposób wpasowała się w mój gust czytelniczy. Książka ma absolutnie wszystko to, co powinien mieć dobry kryminał.

Jest więc morderca i jego sposób działania, ofiara i jej zachowanie oraz detektyw prowadzący żmudne śledztwo oraz motyw miłości i zazdrości z całą gamą uczuć i mocnych doznań.

Najbarwniejszą osobą w powieści jest tytułowy bohater- CHIRURG. To psychopatyczny seksualny sadysta, który zabija dla przyjemności i zaspokojenia popędu...

Ania | 2014-02-17
Przeczytana: 19 lutego 2014

Cała Tess Gerritsen,której nikt nie dorównuje,jest najlepsza w tym gatunku thrillerów.Nic dodać nic ująć!
Powieść od samego początku pochłania czytelnika tak że trudno ją odłożyć na później,czyta się z zapartym tchem,trzyma w napięciu do samego końca.

darkangel | 2012-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2012

Super kryminał, czasem można by uznać że thriller. Każda strona trzyma w napięciu. Z zasady czytam od rozdziału do rozdziału, nigdy nie przerywam w środku rozdziału, ale od tej książki nie można się oderwać. Kończąc jeden rozdział musisz zacząć nowy bo ciekawość jest silniejsza, polecam.