Chirurg

Tłumaczenie: Jerzy Żebrowski
Cykl: Rizzoli/Isles (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
1 493
1 499
The Surgeon
Barbara

Inne wydania

Serią publikowanych w odstępach rocznych powieści Tess Gerritsen zapewniła sobie pozycję autora # 1 na rynku thrillerów medycznych – przed Robinem Cookiem, uznawanym za mistrza gatunku. Wielkim fanem pisarki jest Stephen King, który stwierdził w wywiadzie prasowym: W moim domu czytamy każdą jej książkę. Niezwykle brutalny zabójca, nazywany przez media „Chirurgiem”, zabija młode samotne kobiety, przeprowadzając na nich zabieg wycięcia macicy bez znieczulenia. Policja ustala, że podobna seria morderstw miała miejsce dwa lata wcześniej, a ich sprawca został zastrzelony przez doktor Catherine Cordell, piękną lekarkę zatrudnioną w bostońskim Centrum medycznym – jedyną ofiarę, której udało się ujść z życiem. Catherine znowu czuje się zagrożona. Jej jedynym sprzymierzeńcem wydaje się detektyw prowadzący śledztwo. Czy obie sprawy i obu zabójców coś łączy?

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,81,2414,chirurg.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,81,2414,chirurg.html

Opinie czytelników (12023)
Paco | 2015-06-14
Na półkach: Przeczytane, Tess GERRITSEN
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Mylne bywają pierwsze wrażenia.
Faktycznie. Tess potrafi pisać kryminały. Tylko skąd bierze pomysły?
Mam nadzieję, że wylęgają się w jej mózgownicy, gdyż w innym wypadku niejakiemu Harrisowi byłoby przykro :)
Dotrzeć do czytelnika – marzenie pisarzy. Zrobić to za wszelką cenę – cios poniżej pasa.
No dobra, skupmy się na książce. Mamy do czynienia z koszmarnymi poczynaniami kogoś, kto wyzuty jest ze wszelkich ludzkich odruchów. Z kimś tak gładkim i oślizłym, że budzi dreszcze. Ofiary w konfrontacji z nim nie mają szans, a mylne tropy robią wodę z mózgu, starającym się go namierzyć organom ścigania. Opisy prosto z sali operacyjnej są na tyle autentyczne, że co bardziej wrażliwi czytelnicy, mogą często przełykać ślinę :)
Nie szukajmy tu jednak głębokości i większych wzruszeń.
To literalnie składna i dość zręczna , aczkolwiek prostolinijna deskrypcja zdarzeń.
Sprawdzę co dalej, pani Tess....

Przebudzona | 2015-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Jedno słowo: REWELACJA !!! :)
Jestem samo co po jej skończeniu i teraz wiem skąd ten zachwyt i podziw do twórczości pani Tess Gerritsen. Jako nowicjuszka wśród czytania thrillerów i pierwszego spotkania z thrillerem medycznym jestem bardzo bardzo zadowolona. Tak przyjemnie się czytało, super, ciekawa akcja i dość szybkie tempo to co lubię, bohaterowi też fajni, przypadł mi do gustu detektyw Moore i wątek romantyczny z jego udziałem, detektyw Rizzoli troszkę mnie czasami irytowała, choć niby wiem czemu się tak zachowywała, jako sama w śród mężczyzn musiała nieustannie walczyć o swoje prawa i miejsce w dochodzeniu.
Sam pomysł wycinania macicy, ugh okropny i barbarzyński, ale przyznam pasował do naszego seryjnego mordercy. Przedstawiony proces myślowy tytułowego "Chirurga" i jego opowiastki dotyczące historii i to jakiej, całkiem ciekawe i intrygujące. Szczególnie ta dotycząca Wikingów, która też wywołała u mnie przerażenie i wstręt, jeśli chodzi o ich barbarzyńskie zachowanie. No...

Kiwi_Agnik | 2016-10-29
Przeczytana: 29 października 2016

"Nie ma nic bardziej nudnego niż doskonałość"

Moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Gerritsen uważam za całkiem udane.

"Chirurg" to bardzo mocny i dosadny medyczny kryminał, dosadny, bo czytający niemalże odczuwa każde cięcie i każdy ruch tytułowego "chirurga", to także interesujące i inteligentne postacie pary detektywów skrywający wiele bolesnych tajemnic, opisy okrutnych zbrodni bez owijania w bawełnę "opakowane" są w soczyście barwnym języku, a w samej fabule z łatwością można się zatracić i "zgubić" czas, bo książka niesamowicie wciąga i trudno się oderwać od czytania, a także niejednokrotnie przelatuje dreszcz po ciele.

Podsumowując jest to klasyczny thriller, jednakże na wysokim poziomie, mam zamiar kontynuować czytanie tej serii.

Aneta Wiola | 2016-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Jedna z najlepszych powieści kryminalnych jakie czytałam. Tess Gerritsen tylko umocniła swoją pozycję - mistrzyni napięcia. "Chirurg" pomimo iż, został wcześniej napisany nie umniejsza początkowego talentu pisarki. Powieść jest prawdziwą ucztą dla fanów powieści kryminalnych.

W Bostonie dochodzi do serii morderstw na ofiarach gwałtów. Sprawca jest wyrachowany, zimny i cierpliwy, a jego zdolności posługiwania się skalpelem, tylko dowodzą jego wiedzy z działu chirurgii i anatomii. Wkrótce dochodzi do powiązania sprawcy zwanego przez prasę "Chirurgiem" z dawną ofiarą napaści w Savannah. Kim jest morderca? Skąd zna tak dokładnie przypadki zabójstw z innego stanu? Co ma z tym wspólnego doktor Cordell?

Tym razem sprawę rozwiązywali głównie detektyw Moore i dobrze nam znana Rizzoli. Podobało mi się jak dochodziło do zgrzytów między tą dwójką, ale byłam zła, że tak bardzo skupiali się na życiu miłosnym jednego detektywa. Szczerze mówiąc guzik mnie to obchodziło! Działa mi na nerwy...

enigmatique | 2013-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Tess Gerritsen jest z zawodu lekarzem internistą, przez co jej opisy ludzkiej anatomii są bardzo wyraziste i szczegółowe. Podczas czytania naprawdę rzuca się to w oczy, książka zyskuje na wiarygodności. Chirurg to świetny kryminał, który trzyma w napięciu do ostatniej strony.
Opisy zdarzeń z puktu widzenia różnych bohaterów pomagają zrozumieć całą sprawę jasno i wyraźnie, a narracja mordercy szokuje.
Bardzo polubiłam Catherine Cordell i obawiałam się o jej życie. Uwielbiam serial i cieszę się, że książka jest na takim wysokim poziomie, bo na pewno niedługo sięgnę po następną część.
Brakowało mi tylko w tej części dr Maury Isles, która jest moją ulubioną postacią.

Marzin | 2012-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2012

Super kryminał, czasem można by uznać że thriller. Każda strona trzyma w napięciu. Z zasady czytam od rozdziału do rozdziału, nigdy nie przerywam w środku rozdziału, ale od tej książki nie można się oderwać. Kończąc jeden rozdział musisz zacząć nowy bo ciekawość jest silniejsza, polecam.

Karol | 2015-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2015

To bardzo dziwna książka - fabuła nie jest specjalnie zaskakująca, bohaterowie na tym etapie są dosyć miałcy i ciężko o jakąś więź między nimi a czytelnikiem, sam finał i zwieńczenie historii również nie powala. A jednak pomimo wszystko miałem naprawdę duże problemy żeby oderwać się od czytania. Tess Gerritsen ma ten niesamowicie podstępny styl pisania który wciąga od pierwszej kartki i nie puszcza aż do ostatniej.

Bo to właśnie akcja jest motywem przewodnim tego dzieła. Autorka nie bawi się w jakieś wstępy, próżno szukać jakiś fundamentów historii, po prostu już od pierwszej strony zostajemy wciągnięci w wir wydarzeń. Nie ma tam miejsca na jakieś zbędne dialogi czy niepotrzebne opisy. Wszystko co składa się na tę książkę, każde pojedyncze słowo jest istotne. Często zdarza mi się narzekać na różnych pisarzy którzy przerywają akcję by opisać ze szczegółami pokój w którym stoi bohater, czy też zdać sprawozdanie z tego jaka jest pogoda za oknem co jest tylko zabiegiem który ma dodać...

Ania | 2014-02-17
Przeczytana: 19 lutego 2014

Cała Tess Gerritsen,której nikt nie dorównuje,jest najlepsza w tym gatunku thrillerów.Nic dodać nic ująć!
Powieść od samego początku pochłania czytelnika tak że trudno ją odłożyć na później,czyta się z zapartym tchem,trzyma w napięciu do samego końca.

Do momentu kiedy nie przeczytałam "Chirurga" byłam przekonana, że to "Dawca" jest najlepszą książką Tess Gerritsen.
Pomyliłam się.
To czym poczęstowała mnie pani Gerritsen w "Chirurgu" przeszło moje najśmielsze oczekiwania.
Bardzo dobrze napisany thriller. Trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Gorąco polecam.

Elżbieta | 2017-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Powieść niezwykle emocjonująca i intrygująca z szybką , wartką i dynamiczną akcją. Szalenie wciągająca. Jest to ten typ książki od ,której trudno się oderwać. Po przeczytaniu kolejnego rozdziału zadawałam sobie pytanie: co dalej?, co dalej?. Skupia uwagę. Zaskakujące i nieoczekiwane rozwiązanie głęboko ukrytej prawdy.Wiarygodny kontekst psychologiczny.
Były chwile, w których odczuwałam niepokój o bojaźń.

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Tess Gerritsen i myślę, że nie ostatnie.Miłym zaskoczeniem jest fakt, że powieść w idealny sposób wpasowała się w mój gust czytelniczy. Książka ma absolutnie wszystko to, co powinien mieć dobry kryminał.

Jest więc morderca i jego sposób działania, ofiara i jej zachowanie oraz detektyw prowadzący żmudne śledztwo oraz motyw miłości i zazdrości z całą gamą uczuć i mocnych doznań.

Najbarwniejszą osobą w powieści jest tytułowy bohater- CHIRURG. To psychopatyczny seksualny sadysta, który zabija dla przyjemności i zaspokojenia popędu...

zobacz kolejne z 12013