Klinika śmierci

Okładka książki Klinika śmierci Harlan Coben
Okładka książki Klinika śmierci
Harlan Coben Wydawnictwo: Albatros Seria: W labiryncie kłamstw kryminał, sensacja, thriller
W labiryncie kłamstw
Miracle Cure
Albatros
2018-12-18
2011-11-09
2011-06-09
Robert Sudół
harlan coben thriller medycyna

Sprawnie napisany thriller. Historia wciąga od pierwszego zdania i nie puszcza do samego końca. Wyraziste postaci, bardzo dobrze przedstawione lokacje, mięsista fabuła, uwzględniająca ważny w latach 90 XX wieku problem HIV i AIDS. No i świetna zagadka, której rozwiązanie czytelnik uświadamia sobie niemal równocześnie z bohaterami. Bardzo fajnie spędzony czas.

Smutny ten polski naród. Trochę też zaprogramowany na smutki. Druga powieść Harlana Cobena nazywała się Miracle Cure, a więc Cudowny lek. Polski wydawca zdecydował się na dużo bardziej chwytliwą Klinikę śmierci. I tak zamiast nadziei na wyleczenie śmiertelnej choroby przenoszonej drogą płciową otrzymujemy zgon, w który – w domyśle – zamieszani są lekarze.

Główni bohaterowie to ludzie z pierwszych stron gazet. Ona jest dziennikarką telewizyjną, córką wpływowego konserwatywnego senatora, on gwiazdą koszykówki (znowu, bo poprzednia powieść Cobena też miała koszykarza w obsadzie). Oboje obowiązkowo piękni, bogaci, szczęśliwi i młodzi. Wkrótce zostaną zamieszani w to, co dzieje się w pewnej klinice pracującej nad lekarstwem na AIDS. Jeden z jej czołowych lekarzy zostanie zamordowany, a jego śmierć upozorowana na samobójstwo. Tyle że wcześniej zginęło kilku pacjentów tej placówki. Przypadek? Seryjny morderca zabijający gejów? A może jeszcze ktoś inny?

Klinika śmierci to typowy Coben. Do tego stopnia typowy, że pojawiają się tu schematy znane z innych książek autora. Historia jest oczywiście naciągana, ale sprawnie napisana, niekiedy nawet zaskakująca. Czasami jednak boleśnie strasznie sztampowa. Politycy okazują się krętaczami, telewizyjni duchowni oszołomami, a piękni i prawi, odnoszący sukcesy bohaterowie są uczciwi do szpiku kości. Oczywiście pojawia się też detektyw, który gotów jest ryzykować życiem i własnym skromnym majątkiem, by ruszyć śladem najbardziej absurdalnych tropów. Ot, bajeczka.

Ale bajeczka trzymająca w napięciu. Klinika śmierci to jedna z tych książek, które czyta się szybko i z zaciekawieniem, w której kibicuje się bohaterom i główkuje, co tak naprawdę się wydarzyło. Coben umie tak pisać, umiał też te trzy dekady temu, kiedy rozpoczynał karierę.

Więcej recenzji:
Zapraszam do współpracy autorów i wydawców!

Główni...

Jedna z pierwszych pozycji wybitnego Cobena. Thriller medyczny z lat 90tych, który wciągnął mnie od początku do końca. Może nie jest to najlepsza książka autora, ale i warto się przy niej zrelaksować:)

Jak na początki drogi pisarskiej bardzo dobra ksiazka👍

Jak na początki drogi pisarskiej bardzo dobra ksiazka👍

Harvey Riker do Sary Lowell: “Nie poświęciłabyś jednej osoby, żeby uratować tysiąc?

To jedna z pierwszych książek Cobena. W Polsce wydana po raz pierwszy w 2011 roku, dziesięć lat po premierze. I chociaż to prawie debiut, to dla mnie, wbrew regule, że praktyka czyni mistrza, najlepsza z wszystkich pozycji tego autora, które dotąd czytałam. Dostałam niesamowitą dawkę napięcia, wciągającą, wartką, pełną energii i niespodziewanych zwrotów akcji fabułę, kilka mylnych tropów, świetnie wykreowanych bohaterów i błyskotliwy język.

Temat badań nad AIDS, aktualny w czasie premiery książki, dawno temu zszedł z pierwszych stron gazet i dzisiaj wyraźnie trąci myszką, ale dla wielbicieli autora nie ma to zapewne absolutnego znaczenia. Czytelnik odnajdzie tu pasjonujący thriller medyczny z mocną, precyzyjnie skonstruowaną intrygą, w której medycyna i polityka są ze sobą ściśle powiązane, bo efekty badań nad pionierskimi lekami przekładają się na finansowanie ośrodków naukowych, a te rzeczy niezmiennie od lat pozostają w gestii rządu.

Kiedy więc wyniki są niezadowalające, a pasja stworzenia leku ratującego miliony istnień ludzkich przesłania wszystkie inne moralne reguły, może to doprowadzić do szalonego i niebezpiecznego precedensu: fałszerstw i śmierci pacjentów. Więc chociaż w kolejnych morderstwach wietrzyłam spisek szefów rządowych agencji wspieranych przez homofobicznego, świętoszkowatego “wielebnego” Sandersa, Coben odsłonił na koniec karty i pokazał obłąkany umysł, genialnego skądinąd, lekarza – Harveya Rikera.

I tak zlepek medycyny, polityki i religii stał się przyczyną serii brutalnych morderstw, a my dostaliśmy mocny, nieodkładalny thriller z zasadniczym i chyba wciąż nieprzedawnionym pytaniem: czy praktyki badawcze w medycynie nigdy nie naruszają zasad etyki?

Do tego należy dopisać znakomicie oddany klimat wczesnych lat dziewięćdziesiątych XX wieku, a w nim wiele elementów aktualnych, niestety, w polityce i życiu społecznym do dziś, na czele z hipokryzją i korupcją.

Prawdziwa wirtuozeria gatunku. Polecam.

Pierwszy raz książkę przeczytałam mając szesnaście lat, może mniej. Zakochałam się w pisarzu. Coben na wstępie napisał, że to jego jedna z pierwszych książek i jedna z lepszych. Drugi raz czytając Klinikę Śmierci, lektura nadal trzyma tempo. Chociaż nie zapomniałam zakończenia to czytałam nieprzerwanie. Muszę przyznać, że autor ma niewiele dobrych książek, ale tę z czystym sumieniem zaliczam do tych najlepszych w jego dorobku i nie czepiam się medycyny, kryminalistyki itd bo nie znam się na tym. Wrażenia mam za to dobre.

Książka z Waszego polecenia. Historia Kliniki, która wypłynęła na wierzch po wielkim wydarzeniu. Ogłosili, że odkryli lekarstwo na AIDS i do tego jest szczepionka. Jak możemy się domyślać, nie wszystkim się to podoba. W książce jest też przedstawiony temat społeczności LGBT, który to jest obwiniony o całą plagę AIDS. Książka typowo kryminalna. Historia ciekawa, ale jak dla mnie mało porywająca. Negatywne podejście do książki ma również sam autor, który wypowiedział się w przedmowie, tłumacząc się, że była to jedna z pierwszych książek, które napisał w młodości a teraz po czasie, nie jest z niej zadowolony. Skoro sam autor nie jest z niej zadowolony i wspomina o tym, na samym początku to jak mogę ja być z niej zadowolona. NIE POLECAM

Ciekawie opowiedziany thriller medyczny z ambicjami diagnozy społecznej. Jedna z pierwszych książek znanego twórcy thrillerów i kryminałów - godna polecenia choć nie jest to na pewno jakieś wybitne dzieło tego poczytnego autora. Dobrze oddaje klimat ostatniej dekady lat 90-tych poprzedniego wieku - jeszcze z epoki przedinternetowej.

Ciekawa, wciągająca, wielowątkowa i zaskakująca. Można więc bez wstydu powiedzieć, typowy Coben.

Momentami język kulał, ale fabuła na plus

Momentami język kulał, ale fabuła na plus