rozwiń zwiń

Thrillery medyczne: książki, które na szczęście opisują fikcję. 7 propozycji

Anna Sierant Anna Sierant
08.10.2023

Thrillery medyczne to dość wąski, ale i mający swoje niemałe grono miłośników podgatunek literacki. Choć chyba nikt nie chciałby przeżyć na własnej skórze tego, z czym mierzą się bohaterowie tego typu książek, to wiele z tych powieści wciąga od pierwszych do ostatnich stron. Na przykład te poniższe.

Thrillery medyczne: książki, które na szczęście opisują fikcję. 7 propozycji Gisela Fotografie (https://pixabay.com/users/2364908/), via Canva

„Chirurg”, Tess Gerritsen, Wydawnictwo Albatros

Skoro są thrillery medyczne, musi być i ona – Tess Gerritsen. Uznana na całym świecie autorka właśnie m.in. thrillerów medycznych nieraz udzielała wywiadów polskim mediom, także Lubimyczytać – rozmowy z nią przeprowadzili Ewa Cieślik (wywiad znajdziecie pod tym linkiem) i Bartek Czartoryski (ten wywiad znajduje się tutaj). Autorka, wyróżniona w 2016 roku Honorową Nagrodą Wielkiego Kalibru, odpowiedziała również na pytania użytkowników i użytkowniczek Lubimyczytać (a było to dawno temu, w roku 2011, odpowiedzi pisarki znajdziecie w komentarzach pod tym artykułem).

Gerritsen zapytano m.in. o to, czy łatwo było jej porzucić zawód lekarki na rzecz pisania książek. Okazało się, że – wbrew pozorom – nie było to trudne, ponieważ amerykańska autorka o chińskich korzeniach pisała już jako dziecko i to właśnie uważa za swoje główne, ulubione zajęcie. Jej pragmatyczny ojciec zawsze twierdził, że bardziej pewnym zawodem jest lekarz, córka więc go posłuchała. Gdy jednak na świat przyszli jej dwaj synowie, postanowiła zwolnić tempo i powrócić do tworzenia opowieści. I tak już zostało. Od kiedy została mamą, Gerritsen nie pisze o morderstwach dzieci, a i same zbrodnie stara się opisywać już po ich dokonaniu – z lekarską precyzją przedstawiając, w jaki sposób do konkretnej śmierci doszło, jakie ślady zostawił sprawca na ciałach ofiar.

„Chirurg” to pierwsza powieść z cyklu o Rizzoli i Isles, który przyniósł Tess Gerritsen międzynarodową sławę. W książce autorka opisuje sprawę, co pewnie nie jest zaskoczeniem, seryjnego mordercy, któremu przypisano pseudonim „Chirurg” – z precyzją i bez znieczulenia wycinał bowiem atakowanym przez siebie samotnym kobietom macice. Zbrodnie paraliżują Boston tym skuteczniej, że już wcześniej dochodziło do podobnych przestępstw, jednak jedna z niedoszłych ofiar – dr Catherine Cordell – zastrzeliła przecież mordercę. A przynajmniej tak wszyscy myśleli… Pozostająca więc w nieustannym poczuciu zagrożenia Cordell zyskuje jednak dwoje sprzymierzeńców – Thomasa Moore’a i detektyw Jane Rizzoli. Czy uda im się złapać przerażającego sprawcę?

„Coma”, Robin Cook, Dom Wydawniczy REBIS

Kolejnym bardzo poczytnym twórcą thrillerów medycznych jest Robin Cook. W niektórych serwisach literackich jego „Comę” nazywa się nawet pierwszą powieścią z tego podgatunku. Cook, podobnie jak Tess Gerritsen, ukończył medycynę, więc w swojej twórczości wykorzystuje wiedzę zdobytą podczas lat nauki i praktyki. Jego debiut, „Coma”, miał premierę 44 lata temu, a rok później o powieści zrobiło się głośniej, gdy w kinach pojawiła się inspirowana nią „Śpiączka”. Film wyreżyserował słynny Michael Crichton, a w jednej z głównych ról wystąpił chyba nie mniej słynny Michael Douglas.

Jak wynika z recenzji dodawanych przez użytkowników i użytkowniczki Lubimyczytać, ci, którzy najpierw widzieli film, a potem czytali książkę, byli lekturą trochę zawiedzeni, warto się jednak przekonać, czy i w waszym przypadku – jeśli produkcję Crichtona już widzieliście – też tak będzie. Akcja „Comy” – książki Tess Gerritsen zresztą też – rozgrywa się w Bostonie. To tam w jednym ze szpitali pacjenci poddawani niegroźnym zabiegom nagle zapadają w śpiączkę. Tę (nie)prawidłowość, rozgrywającą się w sali zabiegowej numer osiem, zauważa studentka Susan Wheeler, która postanawia sprawdzić, co może być jej przyczyną…

„Micro”, Michael Crichton, Richard Preston, Wydawnictwo Albatros

Wspomniany wyżej Michael Crichton znany jest przede wszystkim jako autor „Parku Jurajskiego”, ale można powiedzieć, że pisał też thrillery medyczne. W przeciwieństwie do książek Cooka czy Gerritsen, akcja tych autorstwa Crichtona – co pewnie nie jest niespodzianką: z wykształcenia lekarza – nie rozgrywa się w szpitalnych salach czy na bostońskich ulicach, a często w otoczeniu dzikiej przyrody, której spokój zakłócają różne technologie. Tak jest i w przypadku „Micro”, powieści dokończonej po śmierci Crichtona przez Richarda Prestona. Siedmioro doktorantów rusza bowiem na Hawaje, by wziąć udział w projekcie pewnej spółki prowadzonym w tajemniczym laboratorium. Brat jednego z doktorantów, Eric, ginie jednak w tajemniczych okolicznościach, co może mieć coś wspólnego z działaniami Nanigen, wspomnianej spółki. Konfrontacja Petera, brata Erica, z szefem spółki ma jednak tragiczne konsekwencje – badacze przybyli na Hawaje zostają bowiem… zmniejszeni do wysokości jednego centymetra. Mikroskopijni ludzie muszą więc walczyć nie tylko z szalonym szefem spółki, ale i z chorobą dekompresyjną – nie pozwala ona zbyt długo pozostawać w zmniejszonej postaci.

O „Micro” częściej niż jako o thrillerze medycznym mówi się jako o technothrillerze, jednak nie brakuje w nim pojęć, odniesień medycznych, jest to też jedna z niewielu książek autora nadal dostępnych w księgarniach (nie tylko w bibliotekach).

„Nie ufam już nikomu”, Klaudia Muniak, Wydawnictwo Kobiece

W zestawieniu thrillerów medycznych nie może zabraknąć i polskiej powieści, np. autorstwa Klaudii Muniak, absolwentki biotechnologii, która w swojej pracy naukowej zajmuje się m.in. nanotechnologią. Główną bohaterką „Nie ufam już nikomu” jest Iga – młoda mama cierpiąca na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Aby sobie pomóc, kobieta zgadza się na to, by wszczepić jej w ramię sterowanego za pomocą telefonu czipa. Nie obawia się, że coś jej grozi, ponieważ sama jest współtwórczynią tej metody. Jednak już krótko po tym zabiegu stan Igi zaczyna się jeszcze bardziej pogarszać – ma przywidzenia, realistyczne halucynacje, a na ciele synka znajduje siniaki. Z czasem bohaterka przestaje wierzyć i wymyślonej przez siebie technologii, i swoim bliskim…

Użytkownik Roman Dłużniewski napisał o „Nie ufam już nikomu”:

Mocna, bardzo mocna książka. I choć totalnie zakręcona, to nie mogłem się od niej oderwać. […] Wiedząc, kim z zawodu i wykształcenia jest autorka, zastanawiałem się, czy opisane w powieści metody leczenia mogą być faktycznie przyszłością medycyny i do czego może nas to doprowadzić.

„Z chirurgiczną precyzją”, Błażej Przygodzki, Wydawnictwo Literackie

W jednym z wrocławskich szpitali w 2002 roku dochodzi do serii zgonów młodych pacjentów, co budzi podejrzenia policji. Szczególnie podejrzany jest sympatyczny lekarz Hubert Kłosowski – to jego pacjentami byli młody chłopak, który umarł w basenie z powodu udaru, oraz biznesmen, który na skutek napadu i pobicia został przykuty do łóżka w stanie wegetatywnym. Czy Kłosowski rzeczywiście jest winny? Czy w tej ekstremalnie trudnej sytuacji będzie mógł liczyć na pomoc bliskich? A może to dotychczasowy największy wróg okaże się jego najlepszym sprzymierzeńcem?

Jak napisała użytkowniczka pheosia:

Błażejowi Przygodzkiemu trzeba pogratulować świetnego, jak na kryminał, stylu. Pisze zwięźle i ciekawie, wykazując się przy tym znajomością słownictwa związanego z danym środowiskiem, policyjnym czy medycznym. Udało mu się znaleźć idealną równowagę między narracją wydarzeń a opisami – jest ich dokładnie tyle, by czytelnik wiedział, kto i gdzie, ale nie zdążył się znudzić, szybko porwany przez dynamiczną akcję. Sprawia to, że trudno się od książki oderwać.

„Diagnoza”, Alicja Horn, Wydawnictwo Faros Books

Alicja Horn, lekarka pisząca pod pseudonimem, jest autorką cyklu „Wyleczeni”. W „Diagnozie”, trzeciej książce należącej do tego cyklu, pisarka przedstawia zagrożenia płynące ze strony tzw. medycyny alternatywnej, pokazując, jak wiele można zarobić na zdesperowanych ludziach – ale i hipochondrykach. W książce komisarz Michał Łazowski, przy wsparciu swojej życiowej partnerki, lekarki Marty Wolskiej, stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego w Warszawie giną kolejni medycy. Razem z bohaterami zagłębiamy się nie tylko w świat medycznej fikcji, ale i dowiadujemy się, że parę głównych bohaterów łączy pewna tajemnica. A ktoś daje im do zrozumienia, że ją poznał…

Jak napisała użytkowniczka Gosia:

Dla mnie była to świetna, trzymająca w napięciu i zaskakująca książka. Dzięki niej autorka od razu trafia na listę moich ulubionych autorów, których książki biorę w ciemno. A na początek planuję nadrobienie czytelniczych zaległości Alicji Horn, która dosłownie skradła moje czytelnicze serce.

„Chemia śmierci”, Simon Beckett, Wydawnictwo Czarna Owca

Za jednego z mistrzów thrillera medycznego uznaje się również Simona Becketta, twórcę serii z doktorem Davidem Hunterem. Hunter jest pogrążonym w rozpaczy mężem i ojcem – jego żona i córka zginęły w wypadku samochodowym. Mężczyzna postanowił więc zrezygnować ze swojej dotychczasowej pracy antropologa sądowego i rozpocząć nową – teoretycznie spokojniejszą, jako lekarz rodzinny. I choć przez trzy lata rzeczywiście jest dość spokojnie, to pewnego dnia w lesie dzieci znajdują rozkładające się zwłoki kobiety. Hunter nie jest szczęśliwy, że został zaangażowany w tę sprawę, jednak z drugiej strony czuje, że musi pomóc. Jego nastawienie zmienia się, gdy dochodzi do kolejnego morderstwa, przez które śledztwo przestaje już być mu tak obojętne.

Jak napisała użytkowniczka Literaturaiola:

Ile emocji człowiek odczuwa podczas czytania tej pozycji, to po prostu poezja. Z jednej strony akcja rozwija się powoli i czytelnik zastanawia się, kiedy będzie ten moment zaskoczenia i poczuje ciarki na ciele. Ale gdy ten moment przychodzi, to nie ma się ochoty oderwać od książki, tylko chce się wiedzieć, co będzie dalej.

Lubicie czytać thrillery medyczne czy raczej rzadko sięgacie po tego rodzaju książki? Jakie tytuły dodalibyście do tej listy?

Pamiętajcie, że na każdą z książek w zestawieniu możecie założyć alert cenowy LC!


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
konto usunięte
11.10.2023 20:51
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

LuMegi 10.10.2023 12:28
Czytelniczka

"Chemia śmierci" to jedna z moich ulubionych książek. Polecam wszystkim osobom, które ciekawe są co też autor przygotował dla Davida Huntera  😁

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Gocha 10.10.2023 09:34
Czytelniczka

Najlepszy thriller medyczny to nasza służba zdrowia. Wystarczy zacząć chorować to nie tylko thriller ale horror.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka Żelazna 09.10.2023 08:25
Czytelniczka

Seria Tess Gerritsen bardzo dobra. Polecam tym, którzy jeszcze nie mieli okazji przeczytać.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka Szajda 08.10.2023 16:23
Bibliotekarka

Kiedyś bardzo lubiłam i dla mnie taka klasyka to są książki Cooka, ewentualnie Crichtona. Beckett jest mocny, podoba mi się jak tworzy atmosferę grozy i napięcia, ale to nie są jednak takie typowe, czyste thrillery medyczne. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna Sierant 08.10.2023 10:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post