Bliźnięta z lodu

Tłumaczenie: Robert Kędzierski
Wydawnictwo: Czarna Owca
The Ice Twins
Ag2S

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Kryminał sensacja Thriller. Rok po tym, jak w wypadku ginie jedna z bliźniaczek jednojajowych, Lydia, Angus i Sarah Moorcroft przeprowadzają się na maleńką szkocką wysepkę, którą Angus odziedziczył po babci. Liczą na to, że będą mogli tam podnieść się z traumy. Jednak gdy ich żyjąca córka, Kirstie, twierdzi, że...

Rok po tym, jak w wypadku ginie jedna z bliźniaczek jednojajowych, Lydia, Angus i Sarah Moorcroft przeprowadzają się na maleńką szkocką wysepkę, którą Angus odziedziczył po babci. Liczą na to, że będą mogli tam podnieść się z traumy. Jednak gdy ich żyjąca córka, Kirstie, twierdzi, że pomylili jej tożsamość – i że w rzeczywistości jest Lydią – koszmar powraca. Zbliża się zima i Angus jest zmuszony opuścić wyspę, by podjąć pracę. Sarah czuje się odizolowana, a Kirstie (a może to Lydia) staje się coraz bardziej niespokojna. Gdy potężny sztorm odcina od świata Sarę i jej córeczkę, zmuszone są stawić czoła temu, co naprawdę wydarzyło się tamtego feralnego dnia.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Oficjalna recenzja
Natalia-Lena książek: 2392

Lustrzane odbicie szaleństwa

Dzieci zazwyczaj kojarzą się z delikatnością, niewinnością, ufnością i dobrocią – a nawet bezpieczeństwem. Panuje przekonanie, że ich odruchy i uczucia są szczere, nie zatrute wyrachowaniem. Zazwyczaj osadza się je w sielskim krajobrazie, by podkreślić tęsknotę za czasem, w którym wszystko było łatwiejsze, a czasem zestawia się dziecięcą krzywdę z okrucieństwem wojny, by pogłębić przepaść pomiędzy działaniami dorosłych a małymi ofiarami. Dzieci zawsze są tymi dobrymi. Pewnie dlatego tak chętnie umieszcza się je w centrum horroru. Wywracanie do góry nogami znanego motywu zawsze owocuje czymś interesującym. Gdyby w tym samym miejscu umieścić dorosłego, na pewno nie otrzymalibyśmy takiego samego efektu. Mały człowiek potafi wzbudzć przerażenie, a dziecięce wyliczanki rozlegające się w wielkim, pustym domu, jeżą włosy na głowie. Dojrzali bohaterowie przekraczający granice są czymś oczywistym, czego nie można powiedzieć o kilkuletnich maluchach. Gdy one zagłębiają się w mrok… Jeśli spojrzymy na to z drugiej strony, to taka obecność wcale nie powinna dziwić. Wiele osób jest przekonanych o tym, że dzieci posiadają szósty zmysł i są w stanie widzieć więcej niż ich rodzice. Sporo horrorów zawiera scenę, w której dziecko wodzi wzrokiem za czymś niedostrzegalnym dla innych.

A co zrobić w sytuacji, gdy dziecko nie jest pewne tego, co widzi? Siedmioletnia Kirstie niemal rok temu straciła siostrę bliźniaczkę, Lydię. Tragedia, której była świadkiem, pozostawiła ogromną bliznę na jej psychice. Sarah i Angus, rodzice bliźniaczek, próbują dalej wieść normalne życie, tylko jak otrząsnąć się ze smutku, gdy codzienność przypomina o niewyobrażalnej stracie? By zacząć od nowa, decydują się na przeprowadzkę na szkocką wyspę. Nowe otoczenie i kontakt z naturą mają pomóc Kirstie stanąć na nogi. Jednak długie noce w zakątku odciętym od świata coraz częściej budzą nieproszone demony przeszłości. Mała Kristie upiera się, że nie jest jedyną żyjącą bliźniaczką. Sarah i Angus muszą stawić czoła swoim największym koszmarom. Ich córka jest Kirstie. Ich córka jest Lydią. Kim jest ich dziecko? Kogo pochowali?

…kto wrócił?

Na okładce powieści widnieje określenie thriller psychologiczny, ale „Bliźnięta z lodu” nie stronią również od dużej dawki grozy, kierując się w stronę horroru. S.K. Tremayne kluczy pomiędzy tym, co racjonalne a nieracjonalne, mieszając bohaterom i czytelnikom w głowach. Sięga po kolejne odpowiedzi, obraca je, próbuje dopasować do historii, przez co książka nieustannie się przekształca: czy to thriller, horror, a może kryminał? Przesuwa nacisk z płaszczyzny nadnaturalnej na tą przyziemną, po czym wraca. Zacieranie granic kreuje rewelacyjną, mroczną atmosferę, której towarzyszy nieustanne poczucie zagrożenia – w trakcie lektury cały czas mamy wrażenie, że coś jest nie tak. Podskórny niepokój sprawia, że przestajemy ufać bohaterom. Mamy wrażenie, że ukrywają przed nami wiele sekretów, choć przecież otwarcie jesteśmy informowani o tym, co się dzieje. Nacechowane desperacją starania postaci, by prowadzić normalne życie, stopniowo podnoszą napięcie. W pewnym sensie to wydaje się nienaturalne, jakby ze wszystkich sił nie tylko chcieli zapomnieć, ale przede wszystkim coś zatuszować. Wyspiarska izolacja nie pozwala oderwać się od obsesyjnych myśli związanych ze stratą Lydii; bohaterowie rozmyślają na temat wydarzeń, które doprowadziły do tragedii, szukają winnych i znajdują nowe nici łączące ich z przeszłością. Czytalnik za to próbuje dociec, kto jest ofiarą, kim jest córka Moorcroftów i co tak naprawdę gnębi rodzinę. O dziwno, nieufność wcale nie przeszkadza we współczuciu. Bohaterowie są w różnym stopniu okaleczeni, co rozdziera serce, nie tylko przez śmierć jednej z bliźniaczek, ale również przez dawne sekrety i nieporozumienia. Cierpienie jest wręcz namacalne szczególnie w przypadku małej Kirstie, której życie staje się coraz większym koszmarem od czasu śmierci siostry. W trakcie lektury zastanawiamy się, czy zagubienie, niezrozumienie i odrzucenie popchnęło dziewczynkę w stronę szaleństwa, czy może jej trzeźwe spojrzenie próbuje nam coś przekazać?

Co prawda część chwytów wykorzystanych w powieści jest dość ograna: dom na odludziu, brak kontaktu ze światem, rodzina, która wzajemnie obwinia się oraz rosnąca paranoja. Gdyby oceniać książkę pod tym względem, to można by rzec „nic nowego”; znane dekoracje, znane zachowania. Tremayne wykorzystuje je, by nadać nowy wymiar opowieści o rodzinie, którą spotkała niewyobrażalna tragedia. Godzina próby obnaża kondycję więzi łączących Moorcroftów; mamy do czynienia z relacjami łączącymi małżonków, rodziców oraz dzieci, dla których feralny dzień stał się punktem zwrotnym. W ich przypadku upływający czas nie leczy ran, a wręcz zmusza do konfrontacji, która prowadzi do zaskakującego zakończenia. Intryga została ciekawie rozwinięta, choć w samym finale i epilogu autor mógłby napisać nieco więcej, bo pomiędzy jednym a drugim nastąpił przeskok, który wybił mnie z rytmu opowieści i ograbił z upiornej atmosfery wyspy.

Szaleństwo zrodzone z rozpaczy, działanie sił nieczystych a może poczucie winy żerujące na popełnionych błędach – co stoi za dramatem rodziny Moorcroftów? „Bliźnięta z lodu” to powieść traktująca nie tylko o ciepieniu związanym ze stratą dziecka, ale także o pułapkach tożsamości i rodzinnych sekretach. S.K. Tremayne stworzył gęstą od tajemnic historię, która odnajduje się w różnych gatunkach i łączy pozornie wykluczające się elementy, a przy tym wciąga i trzyma w napięciu.

Czasem demony przeszłości przybierają postać wspomnienia o małej dziewczynce.

Natalia Lena Karolak

ChicaDeAyer | 2016-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2016

„Bliźnięta z lodu” to książka będąca swego rodzaju syntezą thrillera z horrorem – autor wyciągnął pierwiastki z tych dwóch gatunków, czerpiąc pełnymi garściami z potencjału, jaki za nimi stoi. W efekcie powstała hybryda, która powinna zadowolić miłośników zarówno jednego, jak i drugiego.

Szczerze przyznam, że opowiedziana historia przerosła moje początkowe oczekiwania – wydawało mi się, że niektóre motywy wchodzące w skład poszczególnych elementów składowych są tak wyświechtane i wyeksploatowane, że opieranie się na nich nie może zdać egzaminu. Jednak autor uniknął wtórności i sztampy dzięki umiejętności odpowiedniego rozłożenia akcentów. Udało mu się rozminąć z przesadą i sztucznością, między innymi wskutek przyłożenia się do rysu psychologicznego oraz mocnego popracowania nad klimatem, jaki roztacza się nad snutą opowieścią. Aura niepokoju, umiejętnie podsycana i wzmagana, jest namacalna już od pierwszych stron tego tytułu, a zainteresowanie jakie budzi, nie opuszcza aż do...

Kiwi_Agnik | 2016-03-10
Przeczytana: 10 marca 2016

Mroczny, klimatyczny, tajemniczy i niebanalny thriller psychologiczny, o szaleństwie, odrzuceniu, samotności i przygnębieniu, wydaję mi się, że z powodzeniem miałaby szansę na sukces gdyby został przeniesiony na ekran.

Książka jest ciekawa, bohaterowie są bardzo realistyczni, a język przystępny.
Jednakże w niektórych fragmentach dominuje przyrost formy nad treścią i zabrakło mi takiego "pstryczka w nos", oczekiwałam większej dawki emocji i dreszczy, niemniej jednak książka pochłania czytelnika i zapada w pamięć.

Polecam, bo wieczory, pod kocem, z tą pozycją na pewno nie będą nudne.

mclena | 2015-09-23
Przeczytana: 23 września 2015

"Nie tyle moja własna śmierć jest nie do zniesienia, ile śmierć najbliższych. Bo ich kocham. I część mnie umiera razem z nimi. Dlatego można by powiedzieć, że wszelka miłość jest formą samobójstwa."

Sara i Angus po śmierci jednej z bliźniaczek jednojajowych postanawiaja przeprowadzić się na wyspę, odziedziczona przez Angusa po zmarłej babci. Jednak każde z nich robi to z innego powodu, przytłoczone tajemnicami, które skrywaja przed soba nawzajem. Kirstie i Lydia były nierozłaczne i Kirstie ogromnie przeżyła stratę siostry. Jednak po ponad roku od tragicznego wypadku, Sara odkrywa, że Kirstie zachowuje się inaczej, że bardziej przypomina Lydię. Ma jej zachowania, cechy, nagle okazuje się, że nie lubi matematyki, i zdecydowanie lepiej czyta - co było typowe dla jej siostry bliźniaczki, odrzuca starych przyjaciół na korzyść tych, które miała jej siostra, a kiedy prosi mamę, by nazywała ją Lydia, bo to jest jej prawdziwe imię, że to Kirstie nie żyje, Sara zaczyna mieć wątpliwości, czy...

Sargento_Garcia | 2015-09-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 12 września 2015

Książka od której nie można się oderwać.

Trzyma czytelnika w mocnym uścisku od pierwszej do ostatniej strony. Przepełniona mrocznym klimatem i nagłymi zwrotami kierunku i tempa akcji. Koniówka historii wciska czytelnika w fotel.

POLECAM!

Ewelina229 | 2015-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Najstraszniejsza dla rodzica jest śmierć dziecka, kiedy Sarah (mama bliźniaczek) po roku od pogrzebu jednej ze swoich córeczek zaczyna dochodzić do siebie coś złego zaczyna dziać się z dziewczynką, która przeżyła i która uważa, że wcale nie jest Kirstie tylko Lydią a rodzice pomylili siostry ze sobą. Koszmar wraca i nawet zmiana miejsca zamieszkania nie zmienia tego, a wręcz się pogłębia. Dziewczynka chce by mówiono do niej Lydia, a w nowej szkole mówi dzieciom, że bawi się i rozmawia z Kirstie, przez co dzieci zaczynają się jej bać a zarazem wyśmiewać.

Wyśmienity thriller psychologiczny, trzyma w napięciu dosłownie do ostatniej strony, książka ta okazała się dla mnie prawdziwą dawką różnorakich emocji. Bo tutaj nic, co wydaje się rzeczywiste, rzeczywistym i prawdziwym nie jest.
Serdecznie polecam

Ania | 2015-10-13
Przeczytana: 12 października 2015

Jest to niesamowicie intrygująca historia,czyta się ją z zapartym tchem.Przede wszystkim głównym tematem jest tu strata dziecka,pokazuje psychiczną kondycję całej rodziny oraz ich relacje.Opowieść o szaleństwie,społecznym odrzuceniu,dojmującym pogłębieniu i przerażających tajemnicach,których odkrycie zmieni to co uważało się za rzeczywistość.Thriller psychologiczny to powieść którą po prostu trzeba przeczytać!POLECAM!!!

Nina | 2015-12-05
Na półkach: Ebook, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Ta książka boli... autentycznie. Czułam ból matki, czułam ból ojca, czułam ból Kirstie (a może Lydii?)Intryga niesamowita, czytałam, i czytałam, i czytałam, dopóki nie skończyłam. Nie dałam rady oderwać się od tej książki. Od pierwszej do ostatniej strony trzyma czytelnika w napięciu. Rewelacyjny thriller psychologiczny. POLECAM!

miete | 2015-09-03

Prawdziwa uczta dla mola książkowego, książka która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony bez chwili wytchnienia ."Bliźnięta z lodu" to skrzyżowanie thrillera psychologicznego i najwyższych lotów horroru , subtelny , wysublimowany ale mroczny i niezwykle pociągający , po jego zakończeniu pozostał apetyt na więcej , niestety juz zdołałam sie przekonać że innych książek tego autora na polski jeszcze nie przełożono będzie zatem na co czekać. Wracając do samej powieści jest to nastrojowa opowieść o rodzinie która przeżywa wielki dramat , każdy z jej członków próbuje sobie z nim poradzić na swój własny sposób .Narracja jest podzielona pomiędzy dwójkę małżonków którzy musza się zmierzyć z niebywałą traumą jaka jest utrata jednego z dzieci. Autor wdaje się z czytelnikiem w przemyślną grę powoli stopniuje wiadomości i nastrój tak aby od lektury nie można było sie oderwać a każda następna strona dawała obietnicę wyjaśnienia zagadki , oczywiście jest to złudna obietnica bo...

Marzin | 2015-10-26
Przeczytana: 26 października 2015

Znakomity thriller psychologiczny. Ciężko sie połapać o co w tym wszystkim chodzi. Czy to duch nawiedza siostrę, czy tez Lydia postradała rozum, co ukrywa ojciec bliźniaczek przed swoją żoną, a czego z kolei pragnie żona -Sara. Strasznie zawiłe i tajemnicze losy rodziny Moorcroft na odosobnionej wyspie Torran.

Wow. Nie mogę pozbierać swojej szczęki z podłogi... Ta książka tak długo czekała, aż ją przeczytam i w końcu się doczekała. Coś niesamowitego. Przede wszystkim ogromne brawa za wymyślenie tak niesamowitej fabuły! Nigdy do tej pory nie spotkałam się z takim motywem, w którym ginie jedna z bliźniaczek jednojajowych, a u drugiej zaciera się poczucie tożsamości. Dziewczynki były praktycznie takie same, nie do odróżnienia. Czy jest zatem możliwe, że ponad rok opłakiwano córkę, która wciąż żyje? Jakie trudne musi to być dla tej siedmioletniej dziewczynki - nie dość, że straciła najbliższą sobie przyjaciółkę, swoją drugą połówkę, to jeszcze nie wie kim tak naprawdę jest. Jej rodzice są równie zagubieni w tej sytuacji, nie wiedzą co o tym myśleć, dodatkowo stoją na skraju bankructwa. Postanawiają więc przeprowadzić się na odludną wysepkę, odziedziczoną po babci Angusa. Wyspa jest jednak odizolowana od świata, a duchy przeszłości nawiedzają zimny dom Sarah, Angusa i Lydie-Kirstie... Jak to...