Dziwne przypadki ludzkiego mózgu

Okładka książki Dziwne przypadki ludzkiego mózgu Sam Kean
Okładka książki Dziwne przypadki ludzkiego mózgu
Sam Kean Wydawnictwo: Feeria Science nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
The Tale of the Dueling Neurosurgeons: The History of the Human Brain as Revealed by True Stories of Trauma, Madness, and Recovery
Feeria Science
2017-04-26
2017-04-26
Adam Wawrzyński

Świetna pozycja popularnonaukowa. Budzi niepokojące pytania na temat tego jak my właściwie działamy. Część naukowych faktów wprawiła mnie wprost w osłupienie

Ciekawe historie, przystępny język, 9/10 tylko za wyjątkowo dużą ilość przepisów.

Wspaniała książka.Pasjonujące historie,często aż niewiarygodne i przerażające ale jednocześnie fascynujące,przynajmniej dla laika.Język bardzo przystępny,czyta się płynnie i bardzo przyjemnie mimo czasem pewnej trudności zagadnienia jak działa ludzki mózg.

Absolutnie jedna z najlepszych książek tego typu, która wpadła mi w ręce. Tak dużo wiedzy, tyle informacji, a tak przyjazny sposob przekazywania wiedzy... Choć nie powiem, mocno musiałam się skupiać nad treścią, żeby nic mi nie umknęło. Pierwsza książka od kilku lat, w której zaznaczałam niektóre fragmenty, by móc do nich potem wrócić albo przeczytać komuś innemu.

Rewelacyjna książka, niesamowicie ciekawa i wciągająca - fascynujące fakty ubrane w świetnie opisane opowieści. Nie mogłam się oderwać!

Ten nasz niedoskonały mózg niejednego wyprowadził na manowce. świetnie napisana książka o pewnych przypadkach neurochirurgii.

Przeczytałam książkę 5 lat temu i teraz do niej wróciłam. Niestety aktualnie jest ciężko dostępna, ale naprawdę warto. Książka pobudza ciekawość czytelnika i zostawia pewnego rodzaju chrapkę na kolejne dzieła Sama Keana. Serdecznie polecam tą jak i inne jego książki. Ludzki umysł jest naprawdę fascynujący...

To moja druga książka tego autora. Kolejny raz jestem zaskoczony jego drobiazgowością oraz świetnym, lekkim stylem. Czytałem wersję elektroniczną i dla jej "twórcy" duży minus - odnośniki (tzn. linki) do przypisów końcowych nie istnieją. Chyba pierwszy raz zdarzyło mi się coś takiego w książce popularnonaukowej. Zmusza nas to do przeczytania przypisów w całości po lekturze książki, bo nikt zdrowy na umyśle nie będzie przeskakiwać do nich sam.

Nareszcie, po (co najmniej, o ile mnie pamięć nie myli) roku skończyłam tę książkę. I to nie dlatego, że była nudna czy nieangażująca, a raczej dlatego, jak intensywna była.
Dobrą chwilę zajmowało mi przeczytanie każdej jednej, wypełnionej po brzegi informacjami i ciężką gimnastyką dla umysłu strony. Nie chciałam po prostu przelecieć przez książkę, chciałam wszystko zrozumieć, porównać do tego, co już wiem, zapamiętać. Niestety, trochę przeceniłam moje możliwości - gdybym teraz chciała zabłysnąć jakimś faktem z treści czy opowiedzieć komuś anegdotkę, prawdopodobnie pokręciłabym fakty i nic by z tego nie wyszło. Podkreślę więc jeszcze raz, że sama lektura była naprawdę fascynująca, ale ciężko mi wynieść z niej konkretną wiedzę - pozostaje raczej taka ogólna świadomość, jak co wygląda. Mimo to myślę, że gdyby potraktować książkę jako podręcznik - co nieco powtórzyć, wrócić kilka razy do danego fragmentu - może coś by z tego wyszło.
Tak czy inaczej, książka była napisana bardzo przyjemnie - często oprócz ciekawostek zaznaczałam sobie na stronach wyjątkowo piękne zdania.
Oczywiście zaskoczeniem raczej nie jest, że nie jest to lektura lekka - wręcz przeciwnie, opisuje dużo groteskowych obrazów ludzkiego cierpienia, wyraźnie ilustruje różne urazy, wypadki, operacje - ale według mnie, w żadnym momencie nie brzmiało to na wyolbrzymione czy niepasujące do treści. Do tego wszystkiego jeszcze szczypta humoru i mamy naprawdę świetną książkę popularnonaukową.

Rewelacja! Nie jestem lekarzem ani nikim związanym z neurologią. Przerasta mnie terminologia, skomplikowane nazwy i złożoność zagadnień. Po książkę sięgnęłam po moim pierwszym rezonansie głowy :) Obraz mózgu mnie zafascynował no i to był mój mózg :) Szukałam książki, która nie zniechęci mnie nazwami i ma dobre opinie. I oto ona! Czyta się świetnie! Przypadki opisane w książce są bardzo ciekawe. Jedna z książek, do których się wraca i to nie raz. Olbrzymia ilość pracy w nią włożonej i poczucie humoru autora daje mieszankę wybuchową. Bardzo bardzo polecam!

• Popularnonaukowe
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Dziwne przypadki ludzkiego mózgu