Okładka książki Wszystkie podłości nauki. Morderstwa, oszustwa i kradzieże popełniane przez naukowców Sam Kean
Sam Kean Wydawnictwo: Feeria Science popularnonaukowa
popularnonaukowa
The Icepick Surgeon: Murder, Fraud, Sabotage, Piracy, and Other Dastardly Deeds Perpetrated in the Name of Science
Feeria Science
2021-11-10
2021-11-10
Adam Wawrzyński

Nigdy nie czytałam dokładnie o nadużyciach medycyny, dlatego ta książka była dla mnie niezłą ciekawostką. Każdy rozdział jest poświęcony innej sprawie, a każda z nich jest dokładnie opisana i przestudiowana. Parę ze spraw znałam, parę poznałam jeszcze lepiej. Jest opisana z humorem i widać w autorze pasję do historii i tematu. Niesamowite, na jakich podwalinach jest oparta nauka i na czym bazowano obecną wiedzę. Nie do końca podobał mi się ostatni rozdział. był trochę przekombinowany.

Okropne, ciekawe, śmieszne, straszne, w dużej części o naukowcach popadających w obsesję na punkcie jakiejś koncepcji i tego konsekwencjach.

Bardzo ciekawie napisana. Nie są to historie wyssane z palca, ale rzetelnie przebadane przypadki, co potwierdza bibliografia.

Mnóstwo ciekawostek, czyli to, co tygryski lubią najbardziej :)

Mnóstwo ciekawostek, czyli to, co tygryski lubią najbardziej :)

Nie jest to literatura popularno-naukowa, ale jako zbiór ciekawostek -być może nawet historycznych - czyta się nieźle.
Nie wszystkie rozdziały są jednakowo ciekawe, ale cały czas towarzyszyło mi wrażenie rozdźwięku, bo przecież dzisiejszy stan wiedzy w wielu dziedzinach zawdzięczamy właśnie tym nieetycznym, a nawet przestępczym, niegodziwym postępkom ówczesnych "badaczy". Po lekturze nieco inaczej patrzę np na zbiory The British Museum czy American Museum of Natural History...
Trochę straszne, że wiedzę w zakresie ginekologii i rozwoju ciąży w części "zawdzięczmy" zwyrodniałym praktykom ...Klepatry!
Po lekturze pozostaje smutny wniosek: człowiek to jednak potwór, który nawet w "dobrej wierze", jaką jest nauka czyni niewyobrażalne zło.

„Wszystkie podłości nauki” zakwalifikowane zostały do literatury popularno-naukowej. Choć nie mam żadnego powodu kwestionować przedstawionych w książce historii, to jednak uważam, że jest ona zdecydowanie bardziej popularna niż naukowa. To po prostu zbiór ciekawostek. Dzięki temu naprawdę łatwo się ją czyta. Momentami, jak opowiadania przygodowe, czasem z humorem, bywa że z obrzydzeniem, odrazą i wstrętem, ale najczęściej chyba z oburzeniem, że takie rzeczy mogły się dziać, a niektóre dzieją nadal. Jednego tylko nie jestem pewien, czy to rzeczywiście WSZYSTKIE podłości nauki.

„W 1703 roku William Dampier zwietrzył okazję. Wybuchła kolejna wojna między Hiszpanią i Francją, a Anglia potrzebowała korsarzy, by atakować wrogów. Mimo że Dampier miał zakaz dowodzenia na statkach JKM, królowa Anna wyraziła łaskawą zgodę na audiencję pięćdziesięciojednoletniego pirata. Niczym uniżony sługa Dampier ucałował królewski pierścień i królewski tyłek i wkrótce potem objął kapitaństwo nad St. George”*.

Dwanaście rozdziałów merytorycznych:
9. Szpiegostwo: sceniczny duet,
10. Tortury: Biały Wieloryb,
11. Nadużycie zaufania: władza, pieniądze i… płeć,
12. Oszustwo: Superwoman.

Do tego Prolog (fantastyczne plotki na temat Kleopatry),Wprowadzenie, Zakończenie, Uzupełnienie, Podziękowania, Bibliografia i Przypisy.

Biolog, który był w stanie realizować swoje zainteresowania tylko dlatego, że parał się piractwem – to może wydawać się nawet przygodowo-zabawne, rabowanie grobów, bo zwłoki potrzebne były rozwijającej się medycynie, też nie są aż takie straszne, choć oczywiście niemoralne, bo ostatecznie ofiary i tak już nie żyją, ale już czynny udział w handlu niewolnikami czy znęcanie się nad zwierzętami, a bywało, że i ludźmi, w imię nauki, czyta się z bardzo mieszanymi uczuciami – delikatnie rzecz ujmując. Czemu jednak mieszanymi? Bo z wyników niektórych z tych badań, korzystamy do dziś, a bywa i tak, ze ratują one życie ludziom także obecnie. Dość powiedzieć, że niektóre rozwiązania zawdzięcza ludzkość… nazistom i ich eksperymentom.

„Tłum zebrany w sali wykładowej nie miał pojęcia, czego za chwilę stanie się świadkiem, ale pojawienie się psa natychmiast przykuło uwagę wszystkich. Działo się to w lipcu 1888 roku w Columbia College w Nowym Jorku. Niejaki Harold Brown, elektryk, właśnie przyciągnął ze sobą na scenę trzydziestopięciokilogramowego nowofundlanda, zmuszając go następnie do wejścia do drewnianej klatki pokrytej metalową siatką”*.

Wartościowa pozycja, moim zdaniem, dzięki której można zweryfikować wiele własnych przekonań lub uzupełnić wiedzę, której o współczesnym świecie brakowało.

---
* Wszystkie cytaty pochodzą z e-booka: Sam Kean, „Wszystkie podłości nauki”, przekład: Adam Wawrzyński, JK Wydawnictwo, 2021, wersję elektroniczną przygotowano w systemie Zecer.

Bardzo ciekawa, wartościowa pozycja, dzięki której dowiedziałam się wielu nowych rzeczy. Są tematy i sprawy o których nie przyszłoby mi do głowy czytać, a tu proszę - poznałam całą masę ciekawostek, od podstaw nauk przyrodniczych, przez początki paleontologii czy historię anatomii aż po szpiegostwo w czasach zimnej wojny. Wszechstronna opowieść o tym, jakich czynów dopuszczano się w imię nauki i poznania praw rządzących rzeczywistością i jaką cenę czasem przyszło ludzkości zapłacić za bezcenną skądinąd wiedzę. Cieszę się, że przeczytałam tę książkę i z czystym sumieniem mogę polecić ją wszystkim ciekawym świata oraz natury ludzkiej czytelnikom.

Ciekawa pozycja pokazująca, jak intrygującym stworzeniem jest człowiek. Jeżeli zaangażuje się w rywalizację, to nie będzie miał zahamowań. Co prawda, jak pokazuje przykład Tesli i Edisona, czy Edwarda Cope'a i Othaniela Marsha nauka na tym zyska, lecz zwierzęta, a czasami nawet i ludzie - stracą. Dowiemy się o oszustwach w różnych dziedzinach wiedzy, nawet laboratoria kryminalne się im nie oparły. Poczytamy o lobotomii, piratach, którzy byli biologami, czy też szpiegach. Książka jest raczej zbiorem ciekawostek niż solidnym kompendium wiedzy, niemniej jednak lektura jest przyjemna a bywa, że i pouczająca. Z pewnością zaskoczy was raz i drugi, a z pewnością natchnie do poszukiwań większej ilości informacji na temat, który was zafrapuje. Polecam.

Bardzo ciekawa książka. Wciągająca i interesująca. Sporo ciekawostek. Polecam.

Bardzo ciekawa książka. Wciągająca i interesująca. Sporo ciekawostek. Polecam.

Uwielbiam czytać książki napisane przez Sama Keana. Można się z nich bardzo dużo dowiedzieć a wszystko w tak zabawnej i przyjemnej formie, że z chęcią sięgałam po kolejne rozdziały. Cokolwiek wybierzecie jego autorstwa na pewno nie będziecie żałować. Rewelacja!!!

• Popularnonaukowe
  • Literatura faktu

Sam Kean Wszystkie podłości nauki. Morderstwa, oszustwa i kradzieże popełniane przez naukowców Zobacz więcej