Estetyczność środowiska naturalnego

Seria: Biblioteka Le Monde Diplomatique
Wydawnictwo: Książka i Prasa
0 (0 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
filozofia i etyka

Książka ta ma swego adresata. Po pierwsze: pokazuje ona tym, których niepokoi stan środowiska, że podstawowe zagadnienia dotyczące go, jak i społeczeństwa oraz ludzkiej egzystencji stanowią nierozerwalną całość. Należy więc je odpowiednio teoretycznie traktować. Bez myślenia tedy, dotyczącego owej całości i – równolegle – bez nieustannego dążenia do jej zmiany, wszystko będzie, jak jest. Po drugie: analizując tu estetyczność środowiska naturalnego, przejawiającą się przez rozmaite zjawiska, powstające w trakcie funkcjonowania historycznie określonych praktyk społecznych, staram się odsłonić towarzyszące im mrzonki, mity i złudzenia, splatające się z różnymi ideologiami religijnymi, politycznymi i społecznymi. Pozwoli to, być może, czytelnikowi na ukształtowanie dystansu wobec siebie i otaczającego go świata. A dystans jest ojcem żartu, ironii i poczucia wolności. Kogo więc nie zadowala obraz i wizja rzeczywistości i środowiska naturalnego tylko na miarę folderu reklamującego np. urlop w Maroku czy wczasy pod gruszą, niech to czyta.

źródło opisu: http://monde-diplomatique.pl

źródło okładki: http://monde-diplomatique.pl

| 2015-12-03
Przeczytana: grudzień 2015

Estetyczność naturalna w ujęciu prof. Kurowickiego jest zaprzeczeniem żywego piękna natury - elementem naszych pragnień i złudzeń wbudowanych w materię świata "plastycznej naturalności" i konsumpcji, gdzie "naturalne kremy" i pobyt "blisko natury" mają tyle z naturą wspólnego, co związki petrochemiczne wchodzące w skład kremu i opakowania i spetryfikowany krajobraz rajskich zakątków.

Azaliż w swoim wywodzie stara się tedy nasz mistrz pióra (staropolskiego), używając w co drugim zdaniu takich pięknych archaizmów jak "aliści", obnażyć kicz, kich naszych przekonań o rzeczywistości i naturalnym pięknie. I co do treści przekazu zastrzeżeń nie mam, przytaknąć mogę jedynie, że świat produktów nieuchronnie zmienia naszą percepcję naturalności i jedynie całość praktyk społecznych odbita w naszych wyborach mogła by coś tu jeszcze odmienić (nie zanosi się).

Natomiast forma tegoż przekazu, gdzieś około połowy dzieła przestała mnie śmieszyć, gdy odkryłem w tekście "rzadkiego...