Estetyczność środowiska naturalnego

- Kategoria:
- filozofia, etyka
- Seria:
- Biblioteka Le Monde Diplomatique
- Wydawnictwo:
- Instytut Wydawniczy Książka i Prasa
- Data wydania:
- 2010-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2010-01-01
- Liczba stron:
- 276
- Czas czytania
- 4 godz. 36 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788362744046
- Tagi:
- estetyka fotogenia środowisko naturalne ekologia
Książka ta ma swego adresata. Po pierwsze: pokazuje ona tym, których niepokoi stan środowiska, że podstawowe zagadnienia dotyczące go, jak i społeczeństwa oraz ludzkiej egzystencji stanowią nierozerwalną całość. Należy więc je odpowiednio teoretycznie traktować. Bez myślenia tedy, dotyczącego owej całości i – równolegle – bez nieustannego dążenia do jej zmiany, wszystko będzie, jak jest. Po drugie: analizując tu estetyczność środowiska naturalnego, przejawiającą się przez rozmaite zjawiska, powstające w trakcie funkcjonowania historycznie określonych praktyk społecznych, staram się odsłonić towarzyszące im mrzonki, mity i złudzenia, splatające się z różnymi ideologiami religijnymi, politycznymi i społecznymi. Pozwoli to, być może, czytelnikowi na ukształtowanie dystansu wobec siebie i otaczającego go świata. A dystans jest ojcem żartu, ironii i poczucia wolności. Kogo więc nie zadowala obraz i wizja rzeczywistości i środowiska naturalnego tylko na miarę folderu reklamującego np. urlop w Maroku czy wczasy pod gruszą, niech to czyta.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Cytaty
Gdybym miał (...) określić podmiot działania i estetycznego przeżywania środowiska, konstruowany przez media i najróżniejszych ekologów i fi...
RozwińTo wszystko (...) ma swój dodatkowy wymiar duchowy. Zhierarchizowane formy (...) naturalności istnieją bowiem nie tylko jako naoczna realnoś...
Rozwiń
OPINIE i DYSKUSJE
Estetyczność naturalna w ujęciu prof. Kurowickiego jest zaprzeczeniem żywego piękna natury - elementem naszych pragnień i złudzeń wbudowanych w materię świata "plastycznej naturalności" i konsumpcji, gdzie "naturalne kremy" i pobyt "blisko natury" mają tyle z naturą wspólnego, co związki petrochemiczne wchodzące w skład kremu i opakowania i spetryfikowany krajobraz rajskich zakątków.
Azaliż w swoim wywodzie stara się tedy nasz mistrz pióra (staropolskiego), używając w co drugim zdaniu takich pięknych archaizmów jak "aliści", obnażyć kicz, kich naszych przekonań o rzeczywistości i naturalnym pięknie. I co do treści przekazu zastrzeżeń nie mam, przytaknąć mogę jedynie, że świat produktów nieuchronnie zmienia naszą percepcję naturalności i jedynie całość praktyk społecznych odbita w naszych wyborach mogła by coś tu jeszcze odmienić (nie zanosi się).
Natomiast forma tegoż przekazu, gdzieś około połowy dzieła przestała mnie śmieszyć, gdy odkryłem w tekście "rzadkiego skurwiela". A zaraz po tym fakt, iż sam nim jestem. Wulgaryzmy, są przekleństwem ulicznego języka, a ilość "przecinków" w zdaniach, z założenia prostych, czyni je wielokrotnie bardziej złożonymi w odbiorze.
Dodatkowo, poprzez moją autoidentyfikację z takimi stworzeniami jak bobry i nornice, oraz elementami krajobrazu jak bajoro z kaczkami w okresie lęgowym, stałem się tym "rzadkim" okazem, bo jednak ich dobro na sercu leży mi bardziej niż budowa autostrady czy ewentualna możliwość zalania terenów miejskich. I oczywiście rozumiem, że profesor ubolewa tu nad brakiem logiki w działaniach pro-ekologicznych objawiających się wybiórczymi nakazami i zakazami a nie uderzającymi w sedno problemu - nasze społeczne wybory i system gospodarki kapitalistycznej, traktującej środowisko jako kolejny zasób do przetworzenia i spieniężenia, ale z drugiej strony...
Może jednak pożytek taki z tej kwestii będzie, że następnym razem, gdy usłyszę pod swoim adresem "ty s***wielu" to na automacie dodam "rzadki, rzadki s***wielu" i, nawet dla nieobeznanych z prozą Jana Kurowickiego, nabierze to odcienia groźby nie pojechania tą drogą dalej.
Nie ma tego złego co by na jeszcze gorsze nie wyszło, mogło być krócej, prościej i bez kolejnych (po naszych bobrach) impresji literackich, opartych także o "dziwkarstwo" (co nawet mój słownik poprawia uparcie na dziennikarstwo) - sens by się tedy tak nie gubił i aliści zechciałby się nad tym zadumać ktoś inny jeszcze poza mną.
.:exile:.
Estetyczność naturalna w ujęciu prof. Kurowickiego jest zaprzeczeniem żywego piękna natury - elementem naszych pragnień i złudzeń wbudowanych w materię świata "plastycznej naturalności" i konsumpcji, gdzie "naturalne kremy" i pobyt "blisko natury" mają tyle z naturą wspólnego, co związki petrochemiczne wchodzące w skład kremu i opakowania i spetryfikowany krajobraz rajskich...
więcej Pokaż mimo to