Miasto Odorków

Wydawnictwo: Amea
nowele, miasteczko, ludzie

lgerd Dziechciarz zabiera nas do miasta, którego topografię wyznaczają nietuzinkowe sylwetki jego mieszkańców. Pisarz, niczym niderlandzki artysta, maluje wielowymiarowe postaci z prawdziwą głębią ich człowieczeństwa, wyrażonego w pragnieniach, planach, ambicjach, porażkach, sukcesach, ale też w emocjach – tych niskich i tych wysokich. Bohaterowie opowiadań z tej książki to osoby pozornie...

Bohaterowie opowiadań z tej książki to osoby pozornie niepowiązane ze sobą. Bo też – co może mieć wspólnego filozofujący Śmieciarz z miałkim intelektualnie Burmistrzem lub kilkuletni Dzieciak z Nastolatkiem nastawionym na zaliczeniowy tryb życia (w „zaliczeniach” nie chodzi bynajmniej o kolejne egzaminy, ale o realizowanie zasady: „seks, alkohol & zgon”)? Co łączy ambitnego Księdza ze skandalizującym Malarzem albo byłego Ubeka z naiwną Działaczką Kulturalną? A jednak ich losy – razem – tworzą duszę miasta. Miasta wyjątkowego, ale już odrobinę zapomnianego, gdzie ulice są kręte i czasem ślepe, ale gdzie uczucia wybuchają z niezwykłą siłą, choć równie szybko gasną; gdzie jednostki próbują wybić się ponad przeciętność i „układziki” odorkowskich elit, choć wiedzą, że grozi to upadkiem i gdzie dokonuje się wyborów, czasem łamiących serce.

Każda decyzja, każde słowo, każdy gest, a nawet brak reakcji tworzą rys miasteczka. Jest w nim wiele pęknięć i nie brakuje goryczy, ale jest też mnóstwo przejmujących historii, które wciągną Cię, Czytelniku, niczym hipnotyczne gry z komputerowego świata. Czytając to, wejdziesz tu. "Second Life" zaczął się w Odorkowie.

Paula | 2012-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Zbiór krótkich opowiadanek o mieszkańcach małego miasteczka. Ciekawe i zabawne.

yellow90 | 2013-06-29
Przeczytana: 2010 rok

Olkusz w krzywym zwierciadle.

maksyma4 | 2015-05-08
Marlena | 2013-11-27