Z powrotem w Europie Środkowej. Eseje i szkice

Seria: Biblioteka Europy Środka
Wydawnictwo: Międzynarodowe Centrum Kultury
historia
LubimyCzytać

Jest to kolejny tom wydawanej przez Międzynarodowe Centrum Kultury serii Biblioteka Europy Środka. Książka zawiera szkice i eseje Emila Brixa, Ambasadora Republiki Austrii w Londynie, Pierwszego Konsula Generalnego Republiki Austrii w Krakowie, historyka i intelektualisty, współautora (wraz z Erhardem Buskiem) głośnej książki Projekt Mitteleuropa opublikowanej w roku 1986, w szczycie tzw. boomu środkowoeuropejskiego lat 80.Eseje zebrane w tomie skupiają się na oddziaływaniu tradycji i pluralizmu na wspólne życie mieszkańców Europy Środkowej i całego kontynentu począwszy od schyłku monarchii habsburskiej, na współczesnych kwestiach sąsiedzkich kończąc. Powstały na przestrzeni ponad dwudziestu ostatnich lat i dają wgląd w możliwości i potrzebę ponownego odkrywania kulturowej tożsamości Europy z perspektywy skutecznego przezwyciężenia różnic Wschodu i Zachodu.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras