Dawid, król Izraela

Seria: Seria witrażowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
LubimyCzytać

Poprzez dokładną analizę biblijnych tekstów, historii starożytnej i niedawnych odkryć archeologicznych, Steven L. McKenzie udowadnia, że Dawid był człowiekiem z krwi i kości. To nie Dawid, pokorny pasterz, który zabił Goliata i został królem. To uzurpator, cudzołożnik i morderca. McKenzie pokazuje, że początkowa opowieść o skromnym, niewinnym bohaterze jest myląca – „pasterz” to metafora „króla”, a Dawid pochodził z bogatej, arystokratycznej rodziny. McKenzie uzasadnia także, że zdobycie przez Dawida władzy, tradycyjnie przypisywane jego popularności i boskiemu błogosławieństwu, było w rzeczywistości rezultatem kampanii terroru i serii zabójstw. Dawid, tworząc prawdziwą bliskowschodnią monarchię, był agresywnym przywódcą, sprytnym politykiem i bezwzględnym wodzem. W czasie jego skandalicznych rządów ważne osobistości, które stały mu na drodze, umierały w sprzyjających i tajemniczych okolicznościach. Nie oszczędzono nawet jego synów. Historia Dawida, jak pisze McKenzie, „to współczesna opera mydlana, w której pełno seksu, przemocy i walki o władzę”.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

konto_usuniete | 2018-07-01

Warto przeczytać, jednak dla przeciętnego katolika może to być dość bolesna lektura. Król Dawid w takim popularnym wizerunku to taki facet z harfą, śpiewem i tańcem chwalący Boga. No owszem Goliata powalił, co prawda jak tak się zastanowić to raczej niehonorowo: kamieniem w łeb. Ale poza tym to fajny chłopak był, zresztą Goliat nie był nasz więc mu się należało;)
Tutaj możemy dowiedzieć się (bo zakładam że 99% katolików Biblii nie czyta) że to satrapa był, gotów mordować konkurentów, także rodzinę. Ba nawet przyjaciela nie żal było na śmierć wysłać, gdy już wcześniej nasz Dawidek żonę mu "zaciążył". Jako że jednak majętnym był to Boga ubłagał budując świątynię, ciekawym co by się stało ze zwykłym Żydem, hmm chyba ukamienowanie przysługiwało. Zawsze lepiej było być biednym niż bogatym, królem niż poddanym:)
W sumie to z książki możemy się dowiedzieć że bezpieczniej było chyba być wrogiem Dawida, niż przyjacielem, bo przynajmniej było się przygotowanym na cios... Książka całkiem...

Wisienka | 2018-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2018

Nie taki Król Dawid piękny jak go malują. Rzetelna, według mnie, analiza życia i poczynań tegoż pana na podstawie dostępnych źródeł czyli np. Biblii.

| 2018-03-25

Chyba najlepsza w tej chwili biografia króla Dawida. Polecam!