Dziewczynka i papieros

Wydawnictwo: Noir sur Blanc

Niewinna, pełna naturalnego wdzięku dziewczynka i cuchnący, szkodliwy dla zdrowia papieros a czy może być większy kontrasta Ale tak przewrotny pisarz jak Benoît Duteurtre postrzega sprawy w zupełnie innym świetle. W jego powieści papieros jest znakiem wolności i ucieczki od obłędu codzienności, dziewczynka zaś uosabia zło, zakłamanie i okrucieństwo. zanim pewien pracownik Urzędu Miejskiego zostanie przyłapany przez pięciolatkę na gorącym uczynku a paleniu papierosa w miejscu, gdzie jest to zabronione a wydarzy się coś, co poruszy do żywego opinię publiczną. Oto skazaniec, zabójca policjanta, upomni się o swoje prawo do aostatniego papierosaa. Jak jednak pogodzić jego prośbę z przepisami rozporządzenia, które stanowczo zakazuje palenia na terenie zakładu karnegoa Próby rozplątania tego węzła gordyjskiego doprowadzą do zupełnie nieoczekiwanych, dalekosiężnych skutków. Snując dwa równolegle wątki a charyzmatycznego więźnia i urzędnika oskarżonego o azbrodnię przeciw dziecioma a autor powieści obnaża fałszywą moralność świata rządzonego już nie tylko, jak u Kafki, przez prawniczą biurokrację, lecz także przez media i terroryzm.

neuromance | 2016-02-06
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Objętościowo raczej opowiadanie, niż powieść. Nic specjalnego, ale dość zręcznie i sprytnie przedstawiony temat zamiany dobra i zła. Inna sprawa, że miejscami brzmi dość naiwnie. Jednak w podróży się nie nudziłam.

Trithemius | 2016-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2008