Zapach Adama

Tłumaczenie: Justyna Sozańska
Wydawnictwo: W.A.B.
Le Parfum d'Adama
978-83-7414-495-7

Polska wiosną 2005 roku. Juliette, dwudziestokilkuletnia Francuzka, pewnej nocy wdziera się do wrocławskiego instytutu biologicznego i uwalnia z jego pomieszczeń zwierzęta doświadczalne. Niszczy drogie wyposażenie laboratorium, na ścianie zostawia napis: „Respektujcie prawa zwierząt”. Uciekając, zabiera tajemniczą fiolkę z czerwoną zakrętką. Sprawą – na zlecenie polskich służb specjalnych –...

Sprawą – na zlecenie polskich służb specjalnych – zajmuje się para byłych amerykańskich agentów CIA: specjalistka w dziedzinie psychologii oraz lekarz, którzy niegdyś byli kochankami. Czy ta operacja ma związek z bioterroryzmem i międzynarodową siatką ekologów fanatyków?
Akcja powieści toczy się w różnych miejscach – od pustyni Kolorado, przez całą Europę, aż po Wyspy Zielonego Przylądka i Brazylię. Rufin penetruje środowisko wyznawców radykalnego ekologizmu, bada rozbieżności i paradoksy teorii ekologicznych, pisząc o niebezpiecznych konsekwencjach stosowania nauk i poglądów w praktyce. A wszystko to czyni niebywale intrygująco, scena po scenie bawiąc się z czytelnikiem w kotka i myszkę, jak na autora znakomitego dreszczowca przystało.

[opis wydawcy]

Ilość stron:501
To pierwsza książka tego autora jaką przeczytałam. Dostałam ją w prezencie, ale opis na okładce też zachęca do lektury.
Bardzo dobrze się to czyta. Bohaterów jest wielu, ale główną rolę odgrywa lekarz – Paul, student Jonathan, Juliette – nauczycielka.
Akcja dzieje się w wielu krajach. Tematem jest włamanie do laboratorium w którym przeprowadzane są doświadczenia, niestety na zwierzętach. Włamywacz uwolnił zwierzęta, zniszczył dużo w pomieszczeniu. Kto nim był? Przeczytacie sami.
Później łączą się losy między innymi Paula i Juliette, pojawia się Harrow.
Polecam każdemu.

jarco102 | 2016-08-29

Wreszcie przeczytałem ta książkę, za 4 podejściem. Mogę napisać że to była najnudniejsza powieść z wątkiem kryminalnym jaką czytałem. Nudna tematyka, kompletnie nie interesująca mnie, pozatym brak rozwoju wątków w książce, a kiedy czekałem na jakieś ,,akcje" kryminalne to owszem były, ale były opisane jednym zdaniem a później były tylko nudy i nudy.
Zdecydowanie nie polecam, chyba że dla kogoś temat ekologii jest fascynujący.

Wróżka Zębuszka | 2012-01-20
Przeczytana: 2011 rok

Jean-Christophe Rufin jest laureatem nagrody Goncourtów. Doświadczenie, jakie zdobył będąc "Lekarzem Bez Granic" i biorąc udział w innych działaniach na rzecz obrony Praw Człowieka, m.in przy współpracy z rządem, nadają wiarygodności wielu wątkom opisanym w powieści. Zarówno kulisom działalności organizacji charytatywnych, ekologicznych oraz firm badawczych, jak i opisom miejsc, a także ludzi wraz z ich zachowaniami i ich motywacjami. W przystępnej, sensacyjnej formie Rufina przedstawił skrajne stanowisko ekologów antyhumanistycznych. Nie krytykuje on zaangażowania w ochronę środowiska, ale pokazuje zagrożenie płynące z radykalizacji poglądów. Komentarz końcowy autora dotyczący poglądów zawartych w utworze, wraz z odnoszącymi się do nich propozycjami innych książek beletrystycznych i naukowych, uzupełnia doskonale treść powieści. Książkę przeczytałam w ramach bookcrossing i podałam dalej w Krakowie.

anaszko | 2016-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2016

Oj długo ta książka leżała na mojej półce zanim doczekała się momentu, w którym ją przeczytam, bowiem zabierałam się do niej dwa razy. Kiedy już w końcu ją dorwałam czytało mi się ją bardzo ciężko. Ewidentnie nie mój temat. Ekologia, fanatycy ochrony ziemi.. nie porwała mnie ta historia. Temat ciekawy, aczkolwiek pokazany w nieciekawy sposób. Akcja wlecze się przez prawie 500 stron, z czego co najmniej ze 150 można byłoby wyciąć, bez straty żadnego wątku. Książka do przeczytania, w momencie kiedy naprawdę nie ma po co sięgnąć, albo jeżeli ktoś lubi tego typu historie. Jak dla mnie szału nie ma. Czytanie "Zapachu Adama" było dla mnie katorgą, ale za wszelką cenę chciałam dojść do końca z myślą: "A może coś mnie zaskoczy ?". Niestety, jak i od pierwszej strony tak i na ostatniej mam to samo zdanie: książka jest po prostu denna.

hhohho | 2014-05-29
Przeczytana: 28 maja 2014

Wciągająca książka, "na czasie", i choć momentami mało realna, to jednak autorowi udało się w zupełności przekazać czytelnikowi, jak funkcjonują organizacje ekologiczne, które jak się okazuje, nie zawsze mają cokolwiek wspólnego z szeroko pojmowaną ekologią. Dodatkowo wątek polskiego laboratorium powinien szczególnie zainteresować czytelników znad Wisły.

MilesTeg | 2013-11-06
Przeczytana: 30 października 2013

Przeczytałem i myśle że fani tego typu ksiażek moga byc zadowoleni. Akcja na pewno wciąga, a samo przesłani to, chrońcie się przed wszelkiej maści radykałami i manipulantami - w odpowiednim czasie i miejscu mogą być niebezpieczni nie tylko dla siebie.

Magdalena | 2012-04-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał

Autor poruszył dość ważną kwestię dotyczącą ekologii, ochrony przyrody i środowiska naturalnego oraz przeludnienia Ziemi, dodatkowo ubrał to w zagadki, intrygi i przedekorował zwartką akcją. Oprócz spraw politycznych „Zapach Adama” daje nam historie dwojga ludzi, których kiedyś łączyło głębokie uczucie. Opowieść na swoich kartach ma zapisane wszystkie uczucia przeplatane sprawami na skalę światową. Nie, nie jest to romans, wątek miłosny jest ledwie wyczuwalny. Autor całą uwagę skupił na głównej, przewodniej myśli.
Nie chcę tutaj zagłębiać się w szczegóły dotyczące fabuły, żeby czegoś niepotrzebnie Wam nie zdradzić, dlatego ujmę to krótko:
Polecam książkę wszystkim tym, którzy uwielbiają kryminały rozgrywające się w różnych częściach świata, gdzie morderstwa nie są opisywane z dokładnością co do jednej kropli krwi, gdzie ludzie są zdolni poświęcić wszystko dla dobra ogółu.
www.bibliotekarki.blog.pl

Judyta | 2015-03-02
Na półkach: 2015, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 28 lutego 2015

Nie porwała mnie ta książka. Miała być sensajca, miał być kryminał, a jednak czegoś zabrakło. Ciekawe było czytanie o tym jak organizacje ekologiczne działają, ale na tym się kończą plusy tej lektury.
Przeczytałam trochę siłą rozpędu i dlatego, że nie lubię odkładać nieprzeczytaje książki.

Maria G. | 2013-12-04

Ciekawe spojrzenie, troszkę od środka na środowiska ekologiczne. Fanatycy trafiają się wszędzie, co wcale nie znaczy że główna idea jest zła.

Agnieszka Lipińska | 2014-01-15
Przeczytana: 2013 rok

Fabuła "ciągnięta na siłę". Gdyby recenzent wyciął połowę tej 500 stronicowej książki było by o wiele lepiej.