Krew i złoto

Tłumaczenie: Robert Lipski
Cykl: Kroniki wampirów (tom 8)
Wydawnictwo: Rebis
Blood and Gold
wampiry, horror,

Zranione serce może krwawić przez stulecia. Tak dzieje się z Mariusem, wampirem, którego historię Anne Rice wiele razy wspominała w „Kronikach wampirów“. Tym razem to on jest głównym bohaterem historii, opowiadającym szczegółowo swoje losy. Wyrwany z ukochanego Rzymu i zmuszony strzec wampirzych władców, Marius nigdy nie wybaczył sprawcom swojej "ludzkiej" śmierci. Tysiące lat później wciąż...

Wyrwany z ukochanego Rzymu i zmuszony strzec wampirzych władców, Marius nigdy nie wybaczył sprawcom swojej "ludzkiej" śmierci. Tysiące lat później wciąż rozpacza nad swą stratą. Nieśmiertelność jest dla niego błogosławieństwem, ale i przekleństwem. Jest on świadkiem najwspanialszych dla ludzkości wydarzeń, ale nie może się w nie angażować. Ciągle żyje w obawie, że świat pozna ciążące nad nim przekleństwo.

Dwa tysiące lat historii Mariusa, mentora wampira Lestata, w kolejnej fascynującej opowieści Anne Rice z bestsellerowego cyklu "Kronik wampirów".

źródło opisu: *opis z okładki by Dom Wydawniczy REBIS, 2008

Kuroneko | 2011-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2011

Od chwili pojawienia się postaci Mariusa, na kartach drugiego tomu Kronik Wampirów rozpoczęła się moja fascynacja jego osobą, która wzrastała wraz z poznawaniem kolejnych części. Jako jedna z niewielu postaci pozostawiał po sobie niedosyt, na którego zaspokojenie trzeba było czekać aż do ósmej części. Mimo niezbyt pochlebnych opinii, stanowiących o spadku formy pisarskiej autorki i swego rodzaju nudziarstwie, zabrałam się za nią z nieskrywanym entuzjazmem, podszytym lękiem. Co prawda, przez około dwieście stron czytało mi się dość ciężko, z uwagi na dosyć toporny i urywany styl opisów, a do tego moją niechęć do historii jako nauki. Muszę jednak z czystym sumieniem stwierdzić, że warto było przemęczyć się przez początek by wraz z przekroczeniem magicznej drugiej setki wdrożyć się w historię na tyle, by niemożliwym było oderwanie się od niej choćby na chwilę. Pozostawiając gdzieś z boku całą historyczną otoczkę otrzymujemy naprawdę kawał dobrej literatury, wciągającej i fascynującej...

integaah | 2015-12-20
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Tę część oceniam jak do tej pory najbardziej surowo. Właściwie nie jest to historia Mariusa - jest to historia spotkania Mariusa z Thornem, przy okazji której wyjaśnia się wiele wątków pobocznych, przewijających się przez całą serię. Marius opowiada część ze swojego długiego życia, ale robi to selektywnie, wybiera najważniejsze dla siebie fragmenty. Z takim subiektywizmem nie da się za bardzo dyskutować, niemniej jednak czuję pewien niedosyt. Tyle lat, życie o długości i jakości, jakich nie sposób sobie wyobrazić.. Umysł Mariusa, który w serii jest tym zawsze poszukującym, złaknionym wiedzy i piękna.. Nie, to nie może być tylko to!
Oczywiście, nie znaczy to że książka jest nieudana - owszem, jeśli ktoś dotarł do tego tomu, to i powinien go przeczytać. Mimo to - moje oczekiwania wynikające z autobiografii takiego autorytetu, jakim jest ta postać - przerosły w tym wypadku możliwości ich zaspokojenia.
Duży plus tej książki: opisuje tę samą historię z jakby.. drugiej strony. Wiele...

Iga | 2011-02-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 08 lutego 2011

Opowieść Mariusa całkiem mi się spodobała, chociaż jest to znów ciągłe powtarzanie tej samej historii. Jedyne, co się zmienia to postać, która to wszystko opowiada. Ale jestem pewna, że doczytam tę serię do końca, bo bardzo przywiązałam się do poszczególnych bohaterów.

Mavericus | 2010-11-22
Przeczytana: 11 marca 2007

dla lubiących opisy epok historycznych

Marius. Złotowłosy, błękitnooki, jeden z najstarszych wampirów, jakie pojawiają się na kartach powieści Anne Rice.
Poznajemy jego historię, która wcześniej dawkowana była nader skąpo. Od starożytności, od momentu, kiedy został wampirem, przez jego troskę nad Tymi, Których Należy Strzec, konflikt z Pandorą, aż do poznania Armanda. Wbrew wielu opiniom, książka jak zawsze u pani Rice, trzyma poziom bardzo malarski, nieco tęskny. Wiele pytań w końcu zostaje rozwiązanych, a sekrety wydają się mniej głębokie.
To doskonała lektura, acz bardzo wymagająca.
Lojalnie ostrzegam: tylko dla fanów Kronik.

Rose | 2011-09-24
Przeczytana: 13 września 2011

Niesamowita opowieść o losach krwiopijcy Mariusa, która tak naprawdę jest obrazem ukazującym bezgraniczną samotność, towarzyszącą wiecznemu żywotowi. Historię rozpoczyna pojawienie się nowej postaci - Thorna, który jest jednym z Dzieci Milenium. Budząc się z długiego snu w mroźnym lodowcu, napotyka życzliwego Mariusa, który opowiada mu historię swojego życia.

"Krew i złoto" jest powieścią o momentach radosnych, pełną hucznych zabaw i pięknych obrazow – zawiera wiele szczegółowych opisów dzieł Botticcelego. Ale głównie książka ta posiada wiele pokładów tęsknoty, której powodem jest dojmująca samotność. Szczęśliwe chwile zawsze mają swój koniec, po którym powraca osamotnienie. Wielkim przesłaniem historii Mariusa jest ogromna wartość, jaką są bliscy nam ludzie, ich miłość i obecność. Taka samotność może dopasc nie tylko krwiopijce, żyjącego tysiąc lat, ale równiez człowieka, który ma za soba tylko dziesięciolecia.

Artur Pluta | 2013-09-28
Przeczytana: 28 września 2013

Książka zdecydowanie tylko dla zagorzałych fanów wampirzej serii.

Możnaby pomyśleć że historia wapira, który przeżył ponad dwa tysiące lat będzie obfitować w nieco więcej przygód czy zwrotów akcji jednak w zamian dostajemy w miarę ciekawe, dla niektórych zapewne przydługie, opisy poszczególnych epok w których przypadło żyć głównemu bohaterowi. Jak już wspomniałem akcja rozgrywa się bardzo powoli co czynni tę książkę idealnym remedium na wieczory kiedy nie możemy się uporać z powracającą bezsennością.

Basia_Pelc | 2013-03-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Marius - kolejny bohater wkracza w grono wampirzych gwiazd Rice. Jego niesamowite dzieje sprawiają, że chciałabym stanąć choć przez chwilę u jego boku, ach...

Katarzyna | 2016-06-22
Przeczytana: 18 czerwca 2016

Wreszcie zabrałam się za tę powieść. Uwielbiam powieści Anne Rice, choć im nowsze części, tym bardziej wyczuwam komercjalizację i chęć sprzedaży jak największej ilości książek - stąd też te masowe wątki erotyczne i homo, które nie były obecne w pierwszym i jak dla mnie najlepszym tomie.
Oczywiście nie uważam, żeby była to porażka pisarska Anne. Gorsze dla mnie były te części, w których na siłę wplotła wątki chrześcijańskie, ponieważ się nawróciła i nagle zapragnęła schrystianizować swoich czytelników (nie, nie mam nic do wiary, żeby nie było!), co jak dla mnie było przesadą w poprzednich tomach (Lestat, którego poznajemy w pierwszym tomie jako krwawego i niemal bezwzględnego wampira, nagle uwierzył w Chrystusa i chce zostać papieżem? No serio?). Na szczęście tutaj tego nie zaznamy, acz nie mogło się bez tego obyć, w końcu chrześcijaństwo jest tak stare jak sam Marius. Zawiodłam się jednak. Nie przypuszczałam, że Marius jest taką "ciapą", która tylko kocha sztukę, miłuje...

Mamerkus | 2012-10-26
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Książka jest nie do końca udana. Żeby się za bardzo nie rozpisywać wymienię jedynie plusy i minusy powieści:
plusy
- sam fakt, iż jest to historia Mariusa właśnie,
- pierwsza połowa książki opowiadająca o losach Mariusa w Rzymie i Konstantynopolu (w tej części Rice najbardziej poziomem tekstu zbliżyła się do swojego arcydzieła, czyli "Wywiadu z wampirem"),
- rozszerzenie nieco dziejów Akaszy i Enkila,
- Thorne i jego wątek(szkoda że nie bardziej rozwinięty jego wątek, podobnie jak Avicusa i Eudoksji),
- Avicus i Eudoksja
- końcówka (choć również szkoda, że nie bardziej rozbudowana) pojawienie się Maharet i Mekare
- wątek z Botticellim
minusy
- katastrofalny wręcz spadek poziomu w drugiej części; z ledwością skończyłem czytać
- powtórzenie wątku z Amadeo z książki "Wampir Armand"
- brak wyjaśnienia, co się stało z Bianka i Avicusem (można się domyślać, że zostali unicestwieni przez Akaszę)
- wątek Daniela
- pójście na łatwiznę w opowiedzeniu historii (Mariusz żyje dwa tysiące lat, a...