Nasienie zła

Evil Seed
978-83-7648-150-0
nasienie, zła, harris
Iwona Magdalena

Nigdy nie jest łatwo pogodzić się z faktem, że ktoś, kogo się kiedyś kochało bez pamięci, znalazł dziewczynę swoich marzeń. Alice przekonuje się o tym, gdy Joe przedstawia jej swoją nową sympatię, Ginny. Zazdrosna, czuje odrazę do Ginny, eterycznej piękności otoczonej grupą podejrzanych znajomych. Wkrótce Alice odnajduje w pokoju Ginny schowany tam stary pamiętnik i czyta o Danielu Holmesie,...

Wkrótce Alice odnajduje w pokoju Ginny schowany tam stary pamiętnik i czyta o Danielu Holmesie, jego przyjacielu Robercie i tajemniczej kobiecie, która zauroczyła ich obu – Rosemary Virginii Ashley, pochowanej przed półwieczem na cmentarzu w Grantchester – pochowanej, ale bynajmniej nie zapomnianej.

Gdy obie historie splatają się ze sobą, przeszłość i teraźniejszość stają się jednym; Alice uzmysławia sobie, że jej instynktowna nienawiść do nowej dziewczyny Joego może brać się nie tylko z zazdrości, i pogrąża się w koszmarnym świecie obsesji, zemsty, pokusy – i krwi.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2009

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

gwiazdka | 2015-12-12
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 12 grudnia 2015

Kolejna książka, którą trudno mi ocenić. Niby czyta się rewelacyjnie, uwielbiam prozę J. Harris, jej „Pięć ćwiartek pomarańczy" czy „Dżentelmeni i gracze" wspominam mimo lat, jakie minęły od ich lektury. Tymczasem „Nasienie zła", pomimo, że świetnie napisane, w ogóle do mnie nie przemawia pod względem treści, mój umysł nie przyjmuje tematyki wampirów i o ile mogłabym wybaczyć fragmenty z Danielem, o tyle nie znosiłam kawałków z Alice, które nie tylko mnie nudziły ale również irytowały. Poza tym pomysł chyba niekoniecznie nowatorski. Na plus przypisuję książce narrację z punktu widzenia kilku osób. Czyli jest pół na pół. Wolałabym, aby Harris została przy tematyce obyczajowej, wychodziły jej świetne powieści.

Wicca | 2013-03-22
Przeczytana: 13 stycznia 2011

NASIENIE ZŁA wprowadza w zakłopotanie, czasem sprawia że czytelnik zrętwieje z przerażenia, a czasami otoczy nas swym pięknem, niczym róża pnąca się po wschodniej części domu nadając mu niepowtarzalny wygląd.
Ta dziwna mieszanka poematu Samuela Taylora Coleridge'a "Christabel" oraz videoklipu Guns'n'Roses "November Rain", ze szczyptą "Tajemnej Historii" Donny Tartt oraz kilka uwag z "Wywiadu z Wampirem" na pewno nie da o sobie tak szybko zapomnieć.
Nie jest to zwykła historia, którą dane było nam już wcześniej czytać. Posiada ona swoją oryginalność i unikatowość o którą teraz tak trudno.

Na kartach powieści poznajemy Alice, artystkę która przechodzi przez ciężki okres w swoim życiu, rozpamiętując cały czas romantyczny związek jaki niegdyś tworzyła z Joe.
Kiedy pewnego dnia jak za dotknięciem magicznej różdżki, pojawia się były ukochany na progu jej domu, prosząc aby udzieliła dachu nad głową swej nowej "miłości", Alice dość chętnie zgadza się.

Co jest takiego spektakularnego w...

enigmatique | 2012-05-16
Przeczytana: grudzień 2010

Jedna z moich ulubionych książek. posiada w sobie to "coś" co nie pozwalało mi się od niej oderwać, nawet na chwilę i chociaż czytałam ją parę lat temu wciąż doskonale o niej pamiętam i dobrze wspominam.
Z zapartym tchem śledziłam historię Joego, Alice i Daniela tego jak domyślają się prawdy i do czego ich to doprowadza.
Zaskakująca, trzymająca w napięciu, klimatyczna, pełna namiętności i żądzy krwi.

szecherezada | 2014-04-15
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Bardzo interesująca książka , która opowiada historię młodej malarki. Na jej drodze staje były chłopak Joe z obecną dziewczyną Ginny.Wszystko dzieje się w Cambridge. Opowieść co chwile przerywa wątek z przeszłości który jest odbiciem tego co dzieje się w teraz.
Dziewczyna ma na imię Alice przez całą książkę wspomina o Joem i tym co ich łączyło. Pewnie dlatego zgadza się na to by Ginny z nią zamieszkała na prośbę jej byłego chłopaka. Z czasem Alice dowiaduje się przerażającej prawdy o współlokatorce.
Drugi główny bohater to Daniel Holms student, który żył w XIX w. Ratuje tonącą dziewczynę która z miejsca go oczarowuje, sprowadza ja do gospodyni u której wynajmuje pokój. Nie potrafi ukryć informacji o nieznajomej przed najlepszym przyjacielem Robertem , zapoznaje ją z nim. Później tego żałuje ponieważ chłopak zakochuje się w niej myśląc że z wzajemnością ale prawda ma okazać się całkiem inna.
Polecam!

Wojciech Detko | 2016-10-08
Na półkach: Wampiryzm, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 października 2016

Pomysł na książkę był niezły, podzielenie fabuły na dwa wątki toczące się równocześnie był również interesujący. Jednakże jak to w życiu bywa chęci nie zawsze są wystarczające. Choć wątek Daniela Holmesa jest nawet przyzwoity, to wątek Alice sprawiał wrażenie jakby był potraktowany po macoszemu. Konkluzja książki również pozostawia wiele do życzenia, aż ma się chęć wysnuć wniosek, że autorka zwyczajnie straciła cierpliwość i chciała przyśpieszyć zakończenie książki. Efekt końcowy to w sumie taki średniak, który można przeczytać w południe/dwa (jeśli ma się czas) a następnie zapomnieć.

Co do przedstawienia wampiryzmu (choć to nie do końca wampiry) to koncepcja sama w sobie jest nawet interesująca. Zdecydowanie odcina się od natłoku tych współczesnych przedstawień.

majaaa81 | 2012-09-02
Na półkach: Przeczytane, Hhh
Przeczytana: sierpień 2012

Bardzo mi się podobała, nie mogłam się od niej oderwać. Jest niepokojąco - fascynująca.... aż brak mi słów żeby ją opisać.
Na pewno należy do tych książek, które wywierają na tobie niesamowite wrażenie, a mimo tego zastanowisz się dwa razy zanim po nią sięgniesz następny raz.

PS. Mimo ze opowiada o wampirach i miłości, nie jest to kolejna książka dla fanów serii "Zmierzch" :)

Alice | 2013-02-19

Uff... nareszcie koniec. Po tej lekturze mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że to nie jest książka dla mnie. Nie było to jednak zmarnowanie czasu, bo ciekawym dośiadczeniem było zaznajomienie się z "inną" twórczością autorki. Mimo wszystko wolę klimaty bliższe "Czekoladzie" czy "Pięciu ćwiartkom pomarańczy".

Basisko | 2013-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2013

niestety ta książka okazała się dla mnie totalnym rozczarowaniem, czytałam praktycznie co drugą stronę, nawet końcówkę, która powinna wywołać choć odrobinę zainteresowania bądź napięcia, przeskoczyłam żeby jak najszybciej skończyć i zapomnieć :/
sama się sobie dziwię, że z niej nie zrezygnowałam...

Ginewra | 2011-08-25
Przeczytana: 06 sierpnia 2011

Joanne Harris znana jest głównie jako autorka "Czekolady", która doczekała się wspaniałej ekranizacji z Juliette Binoche i Johnnym Deppem. Sama spory kawałek czasu temu również przeczytałam tę książkę i zauroczyła mnie ona równie bardzo jak film, który oglądałam wówczas ze względu niesamowitego Johnnego Deppa. Jednak inne powieści autorki również zasługują na uwagę - obecnie na mojej półce czeka już "Duch z przeszłości", w planach natomiast mam "Jeżynowe wino" i przede wszystkim "Rubinowe czółenka" czyli kontynuację "Czekolady". Tymczasem jednak zupełnie przypadkiem natrafiłam na "Nasienie zła". We wprowadzeniu autorka pisze "Uwaga! zawiera wampiry!". O tak! Jednak Joanne Harris nie podążyła za modą, a wydanie z 2009 roku jest niczym innym jak wznowieniem. Autorka we wprowadzeniu skrupulatnie opisuje historię powstania, jak również owego wznowienia tej książki, jej pierwszej powieści, napisanej - uwaga! - całe 20 lat przed powstaniem "Czekolady". Funkcjonował wówczas wizerunek...

Pepper | 2015-03-09
Na półkach: Joanne Harris, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 09 marca 2015

Średnio mi się podobała ta książka. Taka jakaś...nijaka. Pomysł na fabułę dobry, aczkolwiek zabrakło mi niej tego "czegoś", co sprawia, że zapamiętam tę książkę na dłużej. I te opisy... Momentami aż prosiło się żeby przeskoczyć stronę czy dwie dalej...