Za podszeptem diabła

Tłumaczenie: Anna Topczewska
Cykl: Konrad Sejer (tom 4)
Wydawnictwo: Znak
Djevelen holder lyset

Dwóch znudzonych nastolatków krąży po mieście, szukając rozrywki i pieniędzy na kilka piw w barze. Niewinny wieczór uruchamia łańcuch tragicznych zdarzeń. Pełni młodzieńczej adrenaliny chłopcy planują napad. W wypadku, który inicjują, prawdopodobnie zginęło dziecko. Ale to dopiero początek... Andreas włamuje się do domu Irmy Funder i wtedy Zipp widzi go po raz ostatni. Inspektor Sejer z pomocnikiem Skarrem wiele razy przejdą obok domu, gdzie unieruchomiona ofiara będzie czekała na pomoc... Śledczy znajdą się w matni zeznań, na każdym kroku trafiając na mur ludzkiej obojętności, niechęci i zakłamania.

Ta książka to gra konwencją. Autorkę interesują nie tyle motywy zbrodni, co ludzkie piekło, które nosi w sobie każdy z nas. Sekret, z którym nie można sobie poradzić, a który najczęściej wynika ze zwykłych kompleksów. Trywialność życia, determinująca działania nie tylko mordercy, ale także ofiary... Perfekcyjna i gęsta narracja Fossum obnaża mechanizmy strachu, szaleństwa i cierpienia.

Trzecia już z serii książka Fossum to powieść o tym, jak rodzi się szaleństwo.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Ewa-Książkówka | 2011-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2011

Norwegia – kraina przecudnych fiordów. Przejrzyste tafle wody otoczone wysokimi stromiznami. Cząstka pięknego raju w dość surowym wydaniu, gdzie słońce zdaje się zapominać czasami o swoich obowiązkach. Z lekka depresyjny klimat wpływa na ludzi melancholijnie, zmuszając do licznych momentów zadumy. Mieszkańcy tego kraju na ogół niczym nie różnią się od innych, choć mówi się, że niektórym z nich ciężko mówić wprost o swoich uczuciach. Skrytość myśli daje obraz z lekka tajemniczego społeczeństwa zamieszkującego te skandynawskie tereny.

Andreas mógłby na ten temat dużo powiedzieć gdyby tylko zechciał się otworzyć. Gdyby tylko mógł wstać z tej zimnej i zakurzonej, piwnicznej podłogi…Zrobiłby wszystko by cofnąć czas i nie dopuścić do szeregu zdarzeń, które zawiodły go w te ciemne i bezduszne miejsce. Choć nie czuje bólu jest coś, co działa na niego niczym jedna z chińskich metod tortur…Ten smród wbijający się w nozdrza niczym ostrze noża - zalewa umysł i utrudnia oddech. Wybuchowa...

Mika220 | 2014-03-07

Ten thriller naprawdę zmroził moją krew w żyłach. Podobno najbardziej mrozi krew w żyłach, straszy nas to, co "siedzi w ludzkim umyśle". Wtedy zdajemy sobie sprawę, że w każdym z nas tkwi jakaś zła siła, nigdy nie wiadomo czy ona nie obudzi się do życia... To przerażające, ale coś w tym jest i to sprawiło, że na moją psychikę ta książka podziałała. Nie była lekka. Jednak na pewno wiele z niej wyniosłam, jest tak dopracowana, że każdy może znaleźć coś co sam wyniesie z tej lektury.

Poznajemy Andreasa i Zippa, potem dowiadujemy się o zaginięciu Andresa. No i właściwie dowiadujemy się już co z nim się stało. Nie odbiera to jednak moim zdaniem przyjemności z czytania. Autorka pokazuje krok po kroku jak do tego doszło, z każdą stroną byłam ciekawa co będzie dalej, jakie być może tajemnice skrywają nasi bohaterzy. Pewne zdarzenia przy czytaniu wydawały mi się ze sobą nie wiązać, ale potem Fossum wszystkie z nich, z ogromną precyzją połączyła ze sobą. Jestem dla tego pełna podziwu, bo...

Ag2S | 2011-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2011

Moje pierwsze spotkanie z Karin Fossum uważam za udane.
Książka o mrożącym krew w żyłach wątku psychologicznym, bardziej niż kryminalnym.
Lekko wbiła mnie w fotel (co się nieczęsto zdarza), ostatnie strony czytałam na bezdechu.
Powieść ta zapewne na długo pozostanie w pamięci, gdyż uświadamia, że nigdy tak naprawdę nie wiemy, co kryje się w drugim człowieku.
I to właśnie najbardziej przeraża…

kinga | 2011-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

"(...) diabła spotykamy bez przerwy. Pytanie tylko, jak sobie z nim radzimy?"

Norweska królowa kryminału za wszelką cenę usiłuje nam udowodnić, że każdego z nas czasem odwiedza diabeł. I to za jego sprawką ludzie stają się źli, amoralni, okrutni:

"Jakim potwornym, złym człowiekiem się stajesz, gdy działasz za podszeptem diabła."

W tej książce diabeł zwyciężył przede wszystkim Irmę, Roberta, Andreasa i Zippa. Dopuszczają się oni "grzeszków" różnego kalibru, najcięższym z nich, jak na książkę tego gatunku przystało, jest morderstwo. Kto zabił? Dlaczego? Czy poznamy prawdę? Najciekawsze, jak to zwykle bywa, jest rozplątywanie nitek prowadzących do kłębka...

"Za podszeptem diabła" to znakomite studium:

* nienawiści (do ludzi, do świata, do siebie samego, wynikające głównie z obojętności innych);
* szaleństwa (genialna kreacja starszej pani, Irmy);
* strachu (przede wszystkim przed konsekwencjami naszych czynów, jak również przed tym, co inne, nieznane, czego nie...

Kamila Idziaszek | 2014-06-20

Z twórczością pani Karin Fossum miałam przyjemność zapoznać się już wcześniej i pamiętam, że zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Już jakiś czas temu czytałam książkę Czarne sekundy właśnie tej autorki i naprawdę mi się spodobała. Dlatego w planach miałam poznanie innych powieści i w końcu ten plan został zrealizowany, bo do domu prosto z biblioteki przyniosłam Za podszeptem diabła. Intrygujący opis i dosyć ciekawa okładka to wszystko co potrzeba żeby zabrać się za książkę. Tak więc nie zwlekając zaczęłam kolejną przygodę w świecie stworzonym przez Karin Fossum.

Wraz z początkiem książki poznajemy Andreasa i Zippa. Chłopcy są przyjaciółmi od dawna i wiele rzeczy robią wspólnie. Jednak pewnego dnia coś się nie udaje. Andreas leży połamany w piwnicy Irmy Funder i tylko Zipp wie dlaczego się tam znalazł. Dlaczego więc nie chce pomóc koledze? Inspektor Konrad Sejer będzie musiał stawić czoło przeciwnościom i rozwikłać zagadkę zaginięcia chłopaka w małym norweskim miasteczku.

Akcja...

Hub | 2011-01-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 stycznia 2011

Cóż to za książka... Dopieszczona, cieniuteńko przędziona, subtelna, wiarygodna - a jednocześnie brutalna i bolesna.
To moje pierwsze spotkanie z Fossum - i wiele zrobię, żeby nie było ostatnie. Niezwykle precyzyjne portrety psychologiczne, wnikliwość obserwacji i umiejętność precyzyjnego nazywania stanów psychiki ludzkiej oraz prawdopodobni bohaterowie to lokomotywy jej powieści. Na naszkicowanej panoramie niewielkiego miasteczka rozpina autorka sieć intrygi, z której nikt nie wyjdzie bez ran. nie wszyscy wyjdą z niej żywi.

Książka konstrukcja przypomina odcinki serialu "Colombo" - tam też od samego początku wiedzieliśmy, kto zabił - do oglądania zaś podane były przede wszystkim metody pracy tytułowego detektywa. W "Za podszeptem..." najistotniejsze jest to, co dzieje się w ludzkich głowach. Wydarzenia, choć istotne, są na drugim planie, podobnie jak wątek kryminalny.

Warto, naprawdę warto spędzić kilka godzin słuchając diabelskiego podszeptu.

pawkaz | 2015-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Na książkę natrafiłem przez przypadek buszując w bibliotece między regałami z kryminałami.
Przechodząc do rzeczy to powieść czyta się bardzo szybko, nie znajdując w niej żadnego trudnego, skomplikowanego języka.Jednak ze słów można wywnioskować, że autorka skupiła się bardziej na opisywaniu psychiki, charakteru każdego bohatera niż na prowadzonym przez śledczych śledztwa dotyczącego zaginięcia młodego, bardzo przystojnego, chłopaka.
W książce poruszone są także miłosne perypetie jednego policjanta.
Całość napisana jest bardzo zwięźle, przejrzyście chociaż akcja w ogóle nie trzyma w napięciu przez co łatwo można oderwać się od dalszego czytania.
Zakończenie książki bynajmniej dla mnie było troszkę zaskakujące ponieważ...nie napiszę nic więcej, bo będziecie mieli wszystko podane na tacy.
W przyszłości chętnie sięgnę po inną/inne książki autorki

Besia | 2016-08-10
Na półkach: Kryminały, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Rewelacyjny kryminał !!! Niezwykle sugestywny, z pazurem psychologicznym, do końca trzymający w niepewności.

Gośka | 2011-09-30
Przeczytana: 30 września 2011

Uwielbiam książki Karin Fossum.Jest mistrzynią pisania portretów psychologicznych.W tej książce,podobnie jak w innych jej książkach niby nic ciekawego się nie dzieje,nie ma szybkiej akcji a pomimo to nie można się od niej oderwać.Dwóch młodych znudzonych mężczyzn,małe miasteczko,stara,samotna kobieta.I zbrodnia.Od początku wiadomo kto zabił i dlaczego.A jednak jest ciekawa.Sprawia,że zaczynasz się zastanawiać.Naprawdę polecam.

Zaczytana | 2013-05-03

Jestem pod wielkim wrażeniem tej książki.
Świetny thriller ukazujący mroczne zakamarki ludzkiej psychiki.