Niegodziwcy

Wydawnictwo: Czarne
Svinehunde
morderstwa, pedofile
Agata

Pierwszego dnia po wakacjach dwójka dzieci przychodzi wcześniej do szkoły. W sali gimnastycznej dokonują makabrycznego odkrycia - na linach pod sufitem zwisa pięć zmasakrowanych ciał. Brutalność morderstwa i podejrzenie, że stoi za nim jakiś poważniejszy zamysł, stawiają duńską policję na nogi. Szef wydziału zabójstw, Konrad Simonsen, dostaje wolną rękę w prowadzeniu śledztwa. Dochodzenie jednak wolno posuwa się naprzód, a gdy mimo policyjnego nadzoru znika jedyny człowiek, do którego prowadzą wszystkie poszlaki, trafia w ślepy zaułek.
Tymczasem w internecie zaczyna krążyć informacja, że zbiorowe morderstwo było sprawiedliwym samosądem dokonanym na pedofilach, których nie spieszy się ukarać państwo. Powolna identyfikacja pierwszych ofiar zdaje się potwierdzać te plotki. W obliczu narastających obaw i wrogości opinii publicznej Konrad Simonsen stara się nie dopuścić do przecieku sensacyjnych wiadomości do prasy.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2011

źródło okładki: http://www.czarne.com.pl

Sylwia Sekret | 2012-08-15
Przeczytana: 29 lipca 2012

CIASTO FRANCUSKIE W KRYMINALE

Rodzeństwo Hammerów stworzyło powieść – kryminał. Rzecz dziać zaczyna się w szkole, w której to po jesiennej przerwie, dwójka dzieci znajduje pięć ciał powieszonych w sali gimnastycznej. I teoretycznie można domyślić się reszty: główny bohater to przystojny i młody mężczyzna, który dzięki swej inteligencji dość szybko wpada na trop zbrodniarzy, którzy jednak dla czytelnika są zagadką niemal do samego końca.

A figa z makiem!

Bo ten kryminał nie jest szablonowym przykładem tego typu powieści. I, choć może nie porywa czytelnika z oszałamiającą siłą, to jest na pewno historią inteligentną i nieprzeciętną. Główny bohater - Konrad Simonsen jest mężczyzną w średnim wieku, a w dodatku ma problem z lekką nadwagą. Nie wzbudza ani sympatii, ani antypatii, ale być może dlatego, że jak dowiadujemy się z informacji o powieści, Simonsen ma spajać kolejne powieści rodzeństwa pisarzy, których będzie głównym bohaterem. Zakładam więc, że postać szefa wydziału...

Antoniuss | 2016-03-09
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 2014 rok

Zasadniczo, nie jestem fanem kryminałów. Przeczytałem tylko kilka i zwykle się rozczarowywałem. W tym przypadku było jednak inaczej. Fabuła ,,Niegodziwców" jest ciekawa i dynamiczna. Nie jest wprawdzie powieść w której do ostatniej chwili zastanawiam się, kto zabił, ale i tak czytałem ją z przyjemnością. Ponieważ winnych poznajemy niemal od razu, dalsza akcja jest przeplatanką działań morderców i policji próbującej ich schwytać. Dzięki temu (dzisiaj również mało oryginalnemu) rozwiązaniu mamy okazję dokładnie poznać motywy przestępców i muszę przyznać, że (podobnie jak sami prowadzący śledztwo - fabuła porusza bardzo trudne tematy) miałem wątpliwości, czy chciałbym aby zbrodnia została ukarana...

madziaq | 2014-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Dawno nie czytałam książki, która jednocześnie tak by mnie nudziła i którą tak bardzo chciałam skończyć, żeby się dowiedzieć co autor wymyślił.
Wynudziłam się, ale doczytałam. Nie polecam.

hadzia | 2012-10-01
Przeczytana: 01 października 2012

"Było tam tak niewyobrażalnie wielu pomordowanych ludzi, że nie da się tego opisać, oglądałem takie zwyrodnialstwo i poniżanie, jakiego nie wyobraziłbyś sobie nawet w najgorszym koszmarze."

Ogólnie wiadomo, że skandynawskie kryminały są dobre, i choć jest to dopiero moje drugie spotkanie z literaturą tego rejonu Europy, ale nie uważam żeby to było mistrzostwo.

Jest to pierwszy tom z planowanej przez rodzeństwo Hammerów serii o Konradzie Simonsenie. W Niegodziwcach prowadzi on śledztwo w sprawie pięciu trupów znalezionych w szkolnej sali gimnastycznej przywieszonych pod sufitem. Co wspólnego ma z tym człowiek zwany Drzewowłazem? Jak dokładnie zginęli ludzi znalezieni w szkole, kim oni byli? Czy Konrad Simonsen rozwiąże zagadkę?

Niegodziwców czytało się szybko i dość przyjemnie, choć na kolana nie powaliła. Nie dzieje się w niej zbyt wiele, akcja nie jest szybka, takie ot dość ciekawe czytadło, dobre na jesienne wieczory czy zabicie czasu w poczekalni. Sam pomysł na fabułę jest...

Zyrafu | 2015-05-26
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Kolejny skandynawski kryminał do kolekcji z, zasadniczo, bardzo udanej serii „Ze strachem” wydawnictwa Czarne. Pierwszy tom serii z Konradem Simonsenem jest… dobry; tylko tyle lub aż tyle, zależy jak na to spojrzeć.

Właściwie sam dokładnie nie wiem, dlaczego nie oceniłem tej pozycji wyżej. Bo generalnie niby wszystko jest: ciekawa zagadka, ważki temat (pedofilia), ciekawi współpracownicy głównego bohatera (choć on sam już nie tak bardzo), niesztampowo zaplanowany finał.

Z tym że niestety jest to po prostu nudne. To chyba podstawowy zarzut; dziwne, ale mimo niezwykle emocjonującego tematu trudno o wywołanie jakichkolwiek żywszych uczuć. Simonsen jest jak dla mnie bohaterem dość antypatycznym, przez całą lekturę towarzyszyła mi w zasadzie obojętność. Było mi wszystko jedno, czy bohater rozwiąże zagadkę, niespecjalnie interesowały mnie pobudki „drugiej strony” (a w zasadzie powinny) i niestety zwalam to trochę na warsztat pisarski. Zakończyłem lekturę z poczuciem zmarnowania...

Natalia | 2014-09-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 września 2014

Może nie jest to jakieś wybitne dzieło, ale czyta się dobrze i przystępnie.

neatka | 2014-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po pierwsze ksiazka "Niegodziwcy" nie powalila mnie specjalnie. Lekko znudzona przeczytalam do konca liczac, ze moze zacznie sie w koncu robic ciekawie - ale nie. Z pewnoscia nie zachecila mnie do przeczytania kolejnej ksiazki z serii.
W dodatku zdenerwowalo mnie tam typowo skandynawskie spojrzenie na temat ofiary i kata. Niewazne, ze zabito gwalcicieli dzieci rozpowszechniajacych dziecieca pornografie z ktorymi policja ewidentnie sobie nie radzila (a nawet nie miala pojecia, ze nimi byli - choc trwalo to juz na tyle dlugo, ze ich pierwsze ofiary byly dorosle),zostali oni ukarani przez ich wlasne ofiary - ale autor stara sie nam wmowic, ze to one sa zle. To oni sa scigani, malretowani psychicznie przez policje (co juz uwazam za szczegolny sadyzm), ktora uzywa ich przejsc z dziecinstwa zeby ich zlamac psychicznie i wyciagnac zeznania...Ewidentnie widac sympatie policjanta do "wyleczonego" pedofila, ktory "odbyl wyrok wiec zostal juz ukarany i wykluczenie z zycia publicznego to zbyt...

miękko | 2013-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2013

Szalenie interesująca intryga nie tylko ze względu na samo przestępstwo i psychikę ludzką, ale też na niesamowicie zgrabne tło polityczne. Wszystko opisane bardzo zgrabnie, intrygująco, niech nikogo nie przeraża spora liczba stron - tutaj nawet to, co w innych tego pozycjach uznałabym za dłużyzny, czyta się fantastycznie i ma sens i znaczenie dla fabuły.
Naprawdę bardzo ciekawa i porządnie napisana, polecam jak najbardziej.

sarenka | 2013-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2013

Swietna opowiesc o manipulacji, samodzielnym wymierzaniu sprawiedliwosci i o problemie pedofilii.
Polecam

Paula | 2015-06-03