Janis Joplin. W drodze

Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
LubimyCzytać

Książka znalazła się w pierwszej dziesiątce listy najlepszych rockowych lektur magazynu Parade. Książka Johna Byrne Cooke’a to zbiór niezwykle osobistych wspomnień z lat spędzonych u boku Janis Joplin, od legendarnych początków jej kariery aż po ostatnie dni życia, naznaczone tragedią. Tak opowiedzieć tę nieprawdopodobną historię mógł tylko ktoś, kto...

Książka znalazła się w pierwszej dziesiątce listy najlepszych rockowych
lektur magazynu Parade.

Książka Johna Byrne Cooke’a to zbiór niezwykle osobistych wspomnień z
lat spędzonych u boku Janis Joplin, od legendarnych początków jej
kariery aż po ostatnie dni życia, naznaczone tragedią. Tak opowiedzieć
tę nieprawdopodobną historię mógł tylko ktoś, kto sam ją przeżył!

„Janis Joplin była absolutną propagatorką i stuprocentową prekursorką.
Nazwać ją gwiazdą kobiecego rocka to za mało – w tamtych czasach kobiecy
rock to była właśnie ona. Otworzyła kobietom drzwi do muzycznego świata
pełnego możliwości. Bez Janis Joplin nie byłoby Melissy Etheridge. Bez
niej nie byłoby Chrissie Hynde i Gwen Stefani. Nie byłoby nikogo.”Rosanne
Cash

„Janis Joplin w idealny sposób wyraziła uczucia i pragnienia dziewczyn
elektrycznej generacji: być w pełni kobietą, ale stać na równi z
mężczyznami; cieszyć się wolnością, ale trwać w niewoli prawdziwej
miłości; odrzucić wszystkie przestarzałe konwencje, a mimo to powrócić
do podstawowych życiowych wartości”.  Lillian
Roxon, krytyczka rockowa

„Janis Joplin należała do wąskiego grona postaci kultury
popularnej, którzy byli tak samo ważni jak muzyka, którą tworzyli. Wśród
amerykańskich wykonawców rockowych jedynie Bob Dylan dokonywał
ważniejszych rzeczy, nagrywał bardziej doniosłe utwory i lepiej uosabiał
mit ówczesnego pokolenia”. Ellen Wills,
dziennikarka rockowa

John Byrne Cooke był organizatorem tras koncertowych Janis Joplin od roku
1967 aż do śmierci piosenkarki. Jest nagrodzonym autorem czterech książek,
muzykiem z wieloletnim doświadczeniem scenicznym, fotografem oraz
filmowcem. Pracował jako recenzent literacki dla „New York Timesa”,
„Washington Post Book World” i „The Los Angeles Times”.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Mumia | 2017-06-17
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Na początku ksiązka mnie nieco wkurzała gdyż autor pisał tylko o sobie. Przez dwa rozdziały o Janis może ze dwa zdania.

Natomiast to co było później - dla mnie bomba. Czytałam już inne jej biografie oraz oglądałam filmy - nikt nigdzie nie pisał o Janis w ten sposób (co prawda nie czytałam książki napisanej przez jej siostrę), ale w relacji tego człowieka, kilkadziesiąt lat po śmierci wokalistki, nadal widoczna jest miłośc i przyjaźń jaka ich łączyła. Co prawda autor nieco bagatelizuje niektóre sprawy- czytając ksiązkę można odnieść wrażenie że Janis "trochę za dużo piła" i przyćpała w swoim życiu może ze dwa razy, co jak wiadomo, nie jest prawdą.

Koncowka książki wytrąciła mnie z równowagi na dobrych kilka dni - mimo, że wiedziałam jak to się skończy, mimo że czytałam i słuchałam o tym juz wiele razy, ten prosty opis, bez rożnych "dobrze sprzedających sie" szczegółów, namacalnie oddaje emocje przeżywane przez autora kilkadziesiąt lat temu. Szacun.

baskua | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017

Główną bohaterką jest niezwykle utalentowana, ale też ekscentryczna i charakterna gwiazda psychodelicznej kontrkultury końcówki lat 60., a mimo wszystko książka nie jest nastawiona na sensację. Z pewnością nie jest to też to samo, co biografia Janis napisana przez jej siostrę, ale trzeba oddać sprawiedliwość autorowi, że przez 3 lata bliskiej współpracy z artystką, towarzyszenia jej w trasach z każdym z trzech zespołów oraz bycia obok również w bardziej prywatnych momentach, Cook miał pełne prawo napisać tę książkę, i to napisać ją dobrze. Jako fanka jej głosu cieszę się, że z tego prawa skorzystał.

Isabelle | 2019-03-03

Spcjalnie wypożyczyłam biografię Janis, żeby zapoznać się z jej życiorysem. W pratyce ta pozycja stanowi w gruncie rzeczy autobiografię autora. Traktuje o znajomych Janis, znajomych znajomych Janis i oczywiście samym Johnie. Janis pojawia się jako postać drugoplanowa. Ja nie żartuję, John posłużył się osobą swej byłej przełożonej by przeforosować własne losy z okresu gdy pełnił funkcję menadżera słynnej pieśniarki. Tytuł tej książki powinien zatem brzmieć "John Byrne. W drodze z Janis". Przeczytacie to zrozumiecie co mam na myśli.
John samej Janis poświęca skandalicznie mało miejsca jak na tak obszerny wolumin. Miałam wrażenie, że autor wyszedł z założenia: "Ech, fajnie byłoby napisać o tym ile gwiazd poznałem, ile festiwali zwiedziliśmy, ile dup wyrwałem, kto się ile naćpał itd. Głupio się tak narcystycznie lansować, ale skoro znałem osobiście Janis to wygeneruję dzieło niby o niej coby ludzie się nie skapnęli, że tak naprawdę to jest gloryfikacja mnie i moich osiągnięć."...

Agnieszka | 2018-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2018

Książka w niewielki sposób odpisuje to, kim była Janice. Rekompensata za brak zaspokojenia głodu dotyczącego chęci dowiedzenia się czegoś więcej o wokalistce, są opisane okoliczności w jakich żyją bohaterowie ksiazki. Osobiście bardzo lubię czytać o latach 50 i 60, a autor ciekawie opisuje jego własne spostrzeżenia świata, bitnikow i wydarzeń historycznych z tamtych lat.

paperCUT | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019