Woody Allen. Biografia

Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Wydawnictwo: Świat Książki
Woody. The Biography
woody, allen, biografia, komedia

Woody Allen jest jednym z największych reżyserów naszych czasów i jednym z najbardziej płodnych artystów. Scenarzysta, reżyser, aktor, muzyk, komik, dramaturg i pisarz. Twórca ponad czterdziestu pięciu filmów, m.in.: Annie Hall, Manhattan, Danny Rose z Broadwayu, Hannah i jej siostry, Zbrodnie i wykroczenia, Zelig, Purpurowa róża z Kairu, Vicky Cristina Barcelona, Co nas kręci, co nas podnieca, O północy w Paryżu, Blue Jasmine, Magia w blasku księżyca. Jest odtwórcą głównych ról, puentą własnych niezrównanych żartów i gagów, wiecznym romantykiem, niezmordowanym cynikiem, człowiekiem dociekliwym, który analizuje współczesne dylematy moralne.

W swojej obszernej biografii David Evanier zagląda do prywatnego życia Allena i opisuje jego, jak najbardziej publiczną, karierę. Oddziela prawdę od plotek krążących wokół związku Allena z Mią Farrow, przybliża skandale wokół osoby Allena, które wybuchły w latach dziewięćdziesiątych i odbiły się echem w ostatnim czasie, oraz analizuje powiązania pomiędzy relacjami Allena z kobietami a cechami postaci z jego filmów.

Evanier zajmuje się tematami, które przewijają się w twórczości Allena od początku jego działalności artystycznej: moralnością, pociągiem seksualnym, niewiernością, psychologią, Holokaustem, judaizmem i wiarą, a także odwieczną walką między sercem a rozumem. Woody to historia artysty, który nadal ma w sobie pasję, talent i zdolność otwierania nowych artystycznych horyzontów i którego nie opuszcza twórcze uniesienie.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
kryptonite książek: 1964

Całość jest wspanialsza niż suma części*

Powinniście mnie widzieć, jak siedzę przy komputerze, patrzę się na ekran i zastanawiam się, co tu napisać przy okazji recenzji najnowszej pozycji autorstwa Davida Evaniera, czyli biografii Woody'ego Allena. Nie ukrywam, mam ogromną słabość do filmów i tekstów tego pana, uwielbiam jego humor, spojrzenie na świat oraz bohaterów, których przy tym tworzy, że czuję się przy tworzeniu tego tekstu czuję się... malutka. Czemu? Ponieważ chyba każdy takie ma odczucia, kiedy w grę wchodzi ulubiona postać. No, może poza Davidem Evanierem.

Mamy w książce byłego redaktora „The Paris Review” portret człowieka, który dzięki uporowi, pracowitości oraz pewności siebie stał się jednym z najważniejszych współczesnych reżyserów, twórcą odrębnych gatunkowo filmów oraz postacią popkultury porównywaną do Charliego Chaplina. Trzeba przyznać, że ta uwaga Evaniera ma w sobie dużo racji – wizerunek ciapowatego, niezwykle inteligentnego i neurotycznego mężczyzny z ogromnymi okularami na nosie oraz kompleksami na punkcie swoich relacji z kobietami i społeczeństwem na stałe przywarł do Woody'ego Allena. Często aż zapominamy, że to tylko maska, pod którą kryje się niezwykły człowiek, ironicznie uśmiechający się do widzów.

Autor książki „Woody Allen. Biografia” pokazuje swój ogromny szacunek wobec reżysera genialnej „Annie Hall” - fascynuje go charakter głównej postaci książki, jej wytrwałość do osiągnięcia wyznaczonego celu, posiadania talentów w wielu dziedzinach sztuki (kino, literatura, muzyka) oraz niesamowitej pracowitości. Przecież wielu współczesnych aktorów wręcz marzy o tym, aby zagrać u Allena nawet epizodyczną rolę! Jednak książka nie jest laurką, jakich obecnie pełno w biografiach osób żyjących. Evanier nie zapomina wspomnieć o rysach w życiorysie Woody'ego Allena (oskarżenia o molestowanie seksualne pasierbicy, słabości do dużo młodszych kobiet), dzięki czemu mamy to, co fani książek biograficznych lubią najbardziej – człowieka z krwi i kości, a nie plastikowy wizerunek, podobny do manekina. Pewnie sam reżyser „Blue Jasmine” przychyliłby się do takiego sposobu opisywania swojego życia, jak zrobił to David Evanier. Odniosłam wrażenie, że w tej biografii podjęta zostaje próba napisania całości w sposób prowadzenia dialogów, jaki znamy z m.in. „Vicky Cristina Barcelona” czy „Manhattan” - że jedna myśl rozwija kolejną, nie zawsze powiązaną z początkiem. Taki nonszalancki bałagan tylko podkreśla bohatera tej biografii.

David Evanier w swojej książce napisał, że w filmografii Woody'ego Allena co drugi film jest genialny – według autora musi wyjść najpierw kiepski obraz, aby zaraz potem na ekrany kin pojawił naprawdę dobry tytuł. Coś w tym stwierdzeniu jest na rzeczy, jednak w przypadku tego reżysera nie warto rozmieniać go na drobne. Tak jak w „Woody Allen. Biografia” - mimo że lubię tego pana i jego twórczość, to w tej biografii niczego nowego się nie dowiedziałam. Jednak jeżeli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z filmami Allena, to polecam przeczytać książkę Davida Evaniera. Jest ona taka, jaką z pewnością chciałby Woody.

Anna Wolak

*Cytat z filmu Woody'ego Allena „Wrzesień”

paulinaczyta | 2016-11-15

Lubicie Allen'a? Ja uwielbiam jego humor. Nigdy wcześniej nie czytałam jego innych biografii, ale ta wyjątkowo mnie wciągnęła. Jest najnowsza i prawdopodobnie została wydana z okazji jego 80 urodzin. Moim zdaniem jest napisana całkiem nieźle. Autor starał się wyważyć swoją ocenę na temat jego życia, pracy i filmów jednak przeważa tutaj zdecydowanie ton pozytywny. Evanier opisuje karierę Allen'a, to jak wykorzystuje wiele aspektów ze swojego życia w filmach. Zagłębia się w życie prywatne Woody'ego, w jego małżeństwo z córką Mii Farrow - Soon Yi, oraz w jego zwolnienie z Hollywood. Pół książki poświęcona jest na obalaniu fałszywych zarzutów wobec Allen'a np. tych związanych z wykorzystywaniem dzieci. Dostaniemy tez kilka ważnych informacji, które pomogą nam zrozumieć dlaczego Woody jest tak czczony jako komik. Autor ponad 45 filmów, z humorem, ktory rozumieją nieliczni 😊 Moim zdaniem jest to dobry życiorys, ktory na pewno ucieszy fanów Allen'a, ale tak jak mowię, nie mam odniesienia...

kalina | 2017-09-19
Przeczytana: 19 września 2017

Bardzo dobra biografia zawierająca kawał historii kina. Miewa dłużące się momenty, bardziej przypominające fragmenty podręcznika. Woody Allen w oczach Evaniera nie jest zbytnio wyniesiony na piedestał, przez co czytelnik odnosi wrażenie, że czyta w miarę obiektywny opis reżysera. Polecam fanom i niefanom także.

sylviadekat | 2017-09-08

Trochę chaotyczna i bardzo subiektywna, ale zawiera sporo analiz i ciekawostek.

Jacoa1 | 2017-10-17
Przeczytana: 17 października 2017

Bardzo nierówna książka.Uwielbiam filmy Allena, co nie znaczy, że jestem bezkrytycznym wielbicielem jego samego. W książce przewodnik po jego twórczości zastępowany jest bataliami sadowymi, choć - dla równowagi, powinien raczej się mieszać i przenikać. Tym niemniej warto.

gumby | 2016-12-01
Przeczytana: 21 listopada 2016