Szychtownica, czyli szlachetnego trudu górniczego niewiarygodnie szczere opisane

8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura faktu
LubimyCzytać

Szychtownica jest to zeszyt, w którym sztygarzy codziennie odnotowują dniówki każdego górnika. Zapisy są tak ułożone, że po miesiącu można zorientować się kto, co, kiedy robił - i wycenić poszczególne roboty.Założyłem sobie również zeszyt, w którym przez kilka lat notowałem spostrzeżenia i refleksje. Ale nie po to, żeby oceniać i nie po to, żeby wynagradzać. Interesowało mnie nade wszystko, jacy naprawdę są ci górnicy i jaki jestem ja sam: wtedy, gdy jestem górnikiem. Zapisywałem więc, co mówią hajerzy; co robią, gdy pracują i co robią... gdy nic nie robią.Przystępując do tej pracy nie przypuszczałem nawet, że stanę się kronikarzem ginącej cywilizacji podziemnego świata.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Grzegorz | 2019-05-31

książka Andrzeja Jarczewskiego Szychtownica jak żadna inna pozycja literacka oddaje specyfike pracy, i życia kopalni. Obowiązkowa pozycja dla ludzi pragnących poznać skąd niechęć Ślązaków do Hanysów, jak wygląda fedrowanie od środka oraz co należy zrobić gdy ktoś zapyta się ... "myjemy?" 🙂 jako górnik uśmiałem się i zmartwiłem nad naszym smutnym losem. polecam