Sokrates półpies

Okładka książki Sokrates półpies
Christophe BlainJoann Sfar Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe komiksy
148 str. 2 godz. 28 min.
Kategoria:
komiksy
Tytuł oryginału:
Socrate le demi-chien
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Komiksowe
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
148
Czas czytania
2 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364638251
Tłumacz:
Wojciech Birek
Tagi:
komiks
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Donżon. Wydanie zbiorcze 6 Manu Larcenet, Joann Sfar, Lewis Trondheim
Ocena 7,9
Donżon. Wydani... Manu Larcenet, Joan...
Okładka książki Donżon: Wydanie zbiorcze 5 Kerascoët, Joann Sfar, Lewis Trondheim
Ocena 7,6
Donżon: Wydani... Kerascoët, Joann Sf...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
68 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1601
485

Na półkach: , ,

(...) "Sokrates półpies" to dzieło, za które odpowiada duet: Joann Sfar (scenariusz) i Christophe Blain (rysunki). Scenarzysta pewnie nie miał okazji zapoznać się z dramatem Herberta, dlatego powyższe małe przywołanie, to czysta nadinterpretacja. Chociaż może nie przegiąłem aż tak mocno, jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Ponieważ w kontekście komiksu ważna jest konstrukcja postaci dwóch głównych bohaterów - Sokratesa i Heraklesa - zostały one zbudowane na zasadzie dychotomii.

Tytułowa postać tak mówi o sobie: „Nazywam się Sokrates. Nie jestem po prostu zwykłym psem. Jestem psem Heraklesa. Mój pan jest synem Zeusa i półbogiem. Ja jestem synem psa Zeusa, więc jestem półpsem. Jestem w połowie psem, a w połowie filozofem”. I faktycznie czworonóg okazuje się skorym do rozwlekłych monologów domorosłym gadułą-filozofem, który ni jak nie potrafi zrozumieć (choć bardzo się stara) motywów działania swojego pana. Znany w całym świecie starożytnym półbóg sprawia wrażenie niezbyt rozgarniętego osiłka, który, miast kierować się w życiu rozumem, wybiera cielesne przyjemności, ćwiczenia fizyczne i bijatyki. W tym ostatnim jest bardzo dobry, ciężko nawet zliczyć ilu wrogów wali po mordzie, powala na łopatki czy przecina mieczem na pół.

Sokrates podejmuje próbę przewartościowania potrzeb swego pana. Zrozumiał, że nie zrobi z niego filozofa. Jednak chce, aby Herakles zrezygnował z życia „jebaki” i w końcu się ustatkował: trwale zakochał i założył rodzinę. Dlatego zabiera go do Itaki, aby tam spotkał się z Odyseuszem. Ponieważ prawie wieczny podróżnik wie, co to jest prawdziwa miłość i rodzinne przywiązanie. Oczywiście na miejscy wszystko idzie nie tak, jak to sobie zaplanował (pół)mędrzec. I ostatecznie wszyscy troje muszą salwować się ucieczką. Po drodze trafiają na wyspę Cyklopa, a ich przygody kończą się w Tebach, gdzie Herkules próbuje zbudować normalna rodzinę. Jego przybranym synem jest Edyp. I znów scenarzysta pozwala sobie na dekonstrukcję znanego podania. Sfar nie odtwarza mitów, a z ogromną porcją dystansu i ironii demitologizuje tradycyjne przekazy Starożytności. Omawiana pozycja w żaden sposób nie może służyć za kanoniczną wykładnię losów herosów i półbogów. Z pewnością nie można nią zastąpić "Mitologii" Parandowskiego przerabianej w szkołach.

Jak wspomniałem za oprawę graficzną tomu odpowiada Christophe Blain. Francuski artysta znany jest w naszym kraju z kilku albumów, m.in. z wydanych jesienią ubiegłego roku świetnych "Kronik dyplomatycznych". Tak na marginesie, bo jeszcze o tym nie pisałem, rzecz jest wyśmienita, bardzo zabawna i zarazem przerażająca. Kto jeszcze nie czytał, ten musi! Wracając jednak do <i>Sokratesa…</i>, to mam wrażenie, że Blain swoją kreskę trochę nagiął, aby upodobnić ją do stylu Sfara. Nie jest to żaden zarzut, ponieważ całość prezentuje się bardzo dobrze. Z całą pewnością kadry są bardziej przejrzyste, nie ma zbyt wielu szczegółów, a tła bardzo często redukowane są do barwnej plamy. Kolorystyka może być myląca. Ciepłe, nasycone barwy oraz szeroka gama użytych kolorów może sugerować, że mamy do czynienia z produkcją przeznaczoną dla młodego czytelnika - nic bardziej mylnego! Wydawca o tym nie wspomina, ale ze względu na śmiałość i bezpośredniość „momentów”, jest to komiks tylko dla dorosłych....

- - -
cały tekst można przeczytać tu:
https://dybuk.wordpress.com/2016/01/05/sokrates-polpies/

(...) "Sokrates półpies" to dzieło, za które odpowiada duet: Joann Sfar (scenariusz) i Christophe Blain (rysunki). Scenarzysta pewnie nie miał okazji zapoznać się z dramatem Herberta, dlatego powyższe małe przywołanie, to czysta nadinterpretacja. Chociaż może nie przegiąłem aż tak mocno, jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Ponieważ w kontekście komiksu ważna jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    85
  • Chcę przeczytać
    40
  • Posiadam
    28
  • Komiksy
    14
  • Komiks
    12
  • Komiksy
    3
  • Komiks
    3
  • Ulubione
    3
  • Komiks
    3
  • 2. Komiksy/powieści graficzne/mangi
    2

Cytaty

Więcej
Joann Sfar Sokrates półpies Zobacz więcej
Joann Sfar Sokrates półpies Zobacz więcej
Joann Sfar Sokrates półpies Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...

Przeczytaj także