Kraków obronny. Fortyfikacje - oblężenia - bitwy

Wydawnictwo: Arkadiusz Wingert, Historyczna
LubimyCzytać

Zwiedzanie Krakowa rozpoczynamy zwykle na Plantach. Powstały one w miejscu dawnych murów obronnych i fosy miejskiej. Stąd tylko krok do jednej z wizytówek królewskiego miasta, jaką jest średniowieczny zespół obronny składający się z Barbakanu, Bramy Floriańskiej i fragmentu dawnych murów obronnych z basztami Pasamoników, Stolarską i Ciesielską oraz Arsenałem Miejskim. Mimo że budowle te stanowią jedynie cząstkę dawnego miejskiego kompleksu fortyfikacyjnego, nadal imponują swą potęgą i majestatem. Strzegąc przed nieprzyjaciółmi królewskiego miasta, należały do jednych z najpotężniejszych obwarowań miejskich nie tylko na terenach ówczesnej Polski. Krakowskie fortyfikacje rozrastały się wraz z postępem w sztuce obronnej aż po XX wiek. […] Przedmiotem naszego zainteresowania będą nie tyle same zespoły i obiekty fortyfikacyjne, ile raczej cel ich powstania. Prześledzimy historię oblężeń i rozwoju sztuki obronnej Krakowa na przestrzeni przeszło

siedmiu wieków. […] Ktoś powiedział, że Kraków jest tak stary, że nikt nie zna w pełni jego historii. Niech niniejsza praca będzie przyczynkiem do lepszego poznania jego historii militarnej.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!