Twierdza Kraków - znana i nieznana. Część I

Okładka książki Twierdza Kraków - znana i nieznana. Część I Henryk Łukasik, Andrzej Turowicz
Okładka książki Twierdza Kraków - znana i nieznana. Część I
Henryk ŁukasikAndrzej Turowicz Wydawnictwo: Arkadiusz Wingert historia
historia
Arkadiusz Wingert
2005-01-01
2005-01-01
Kraków cracoviana historia Krakowa przewodniki fortyfikcje Twierdza Kraków Festung Krakau

Nie da się ukryć, że Kraków zabytkami stoi. Dawna stolica przechowuje i pielęgnuje tysiącletni dorobek narodu polskiego. Ale o jednej grupie obiektów zabytkowych w Krakowie zupełnie zapomniano i szerzej nie omawia jej żaden przewodnik po mieście. A przecież ‘Twierdza Kraków’, wzniesiona przez Austriaków w latach 1848-1914 to unikat, jedna z najlepiej zachowanych, kompletnych twierdz dziewiętnastowiecznej Europy. To ponad 130 obiektów, budowli, dzieł fortyfikacyjnych przy czym ciągle odkrywa się nowe, dotychczas nieznane. Z ogólnej liczby około 60 fortów głównych (liczba zmienna w różnych okresach rozwoju twierdzy) do dzisiaj w całości lub z niewielkimi tylko przekształceniami zachowały się 34 obiekty. 23 dzieła obronne nie są użytkowane i tu dewastacja jest największa. Z powodu kontrowersji prawno-własnościowych dotychczas tylko 12 fortów podlega ochronie prawnej z mocy ustawy o ochronie dóbr kultury.

Dla ludzi interesujących się historią i sztuką nie ulega wątpliwości, że dziewiętnastowieczna twierdza i jej poszczególne elementy, jest takim samym zabytkiem jak dziewiętnastowieczny pałac, dwór, kościół czy zespół zabudowy miejskiej. Im większą jest rzadkością, tym jest większą atrakcją turystyczną nie tylko dla fachowców i pasjonatów tej dziedziny, lecz także dla zwykłych turystów. Autorzy oprócz zarysu historycznego oraz opisu szlaku wybranymi fortami dołączyli również drobny słowniczek terminologiczny plus kilkanaście kolorowych ilustracji, które pozwalają zapoznać ze współczesnym stanem opisywanych budowli co dodatkowo uprzyjemnia lekturę.

• E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Kraków