Twierdza Kraków - znana i nieznana. Część I.

Wydawnictwo: Przedsięwzięcie Galicja
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-914072-0-9
historia Krakowa, przewodniki
Koval

Niniejsza praca nie jest monografią, nie zajmuje się historią fortyfikacji jako takich. Publikacja opisuje fortyfikacje krakowskie i fakty z nimi związane na poziomie przewodnika turystycznego.

Część I: Odcinek północno-wschodni. Od Wisły do Traktu Olkuskiego.

źródło opisu: Własny

źródło okładki: Własne

Koval | 2013-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2013

Nie da się ukryć, że Kraków zabytkami stoi. Dawna stolica przechowuje i pielęgnuje tysiącletni dorobek narodu polskiego. Ale o jednej grupie obiektów zabytkowych w Krakowie zupełnie zapomniano i szerzej nie omawia jej żaden przewodnik po mieście. A przecież ‘Twierdza Kraków’, wzniesiona przez Austriaków w latach 1848-1914 to unikat, jedna z najlepiej zachowanych, kompletnych twierdz dziewiętnastowiecznej Europy. To ponad 130 obiektów, budowli, dzieł fortyfikacyjnych przy czym ciągle odkrywa się nowe, dotychczas nieznane. Z ogólnej liczby około 60 fortów głównych (liczba zmienna w różnych okresach rozwoju twierdzy) do dzisiaj w całości lub z niewielkimi tylko przekształceniami zachowały się 34 obiekty. 23 dzieła obronne nie są użytkowane i tu dewastacja jest największa. Z powodu kontrowersji prawno-własnościowych dotychczas tylko 12 fortów podlega ochronie prawnej z mocy ustawy o ochronie dóbr kultury.

Dla ludzi interesujących się historią i sztuką nie ulega wątpliwości, że...

Adannyel | 2017-05-25
Edyta | 2017-03-02