Zagadka dna morskiego

Cykl: Clue (tom 3)
Wydawnictwo: Smak Słowa
Undervannsgåten
Ag2S

"Zagadka dna morskiego" Tom 3 serii CLUE - Kryminałów dla dzieci autorstwa bestsellerowego autora norweskich kryminałów dla dorosłych. Ekipa filmowa przybywa nad Zatokę Okrętów. Wszędzie roi się od aktorów i kamerzystów. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mieszkańcy pensjonatu „Perła” są tymi, za których się podają. I nie wszyscy mają ochotę znaleźć się w obiektywie kamery. Również dno...

Ekipa filmowa przybywa nad Zatokę Okrętów. Wszędzie roi się od aktorów i kamerzystów. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mieszkańcy pensjonatu „Perła” są tymi, za których się podają. I nie wszyscy mają ochotę znaleźć się w obiektywie kamery. Również dno morskie skrywa tajemnice. Na powierzchnię wody wypływa but. W środku znajdują się kości ludzkiej stopy. Czy to, co dzieje się za kulisami podczas kręcenia filmu ma związek z tajemnicami skrywanymi pod wodą?
CLUE to seria minipowieści kryminalnych dla młodych czytelników. CLUE to angielskie słowo oznaczające wskazówkę lub trop prowadzący do rozwiązania zagadki. CLUE to również pierwsze litery imion czworga bohaterów serii: Cecilii, Leo, Une i psa Egona.
Cecilia Gaathe mieszka w pensjonacie „Perła” razem ze swoim ojcem, Alanem W. Gaathe, który jest jego właścicielem i dyrektorem. Matka Cecilii, Iselin, w niewyjaśnionych okolicznościach utopiła się zeszłego lata w wodach Zatoki Okrętów.
Leo Bast właśnie wprowadził się nad Zatokę Okrętów. Mieszka razem ze swoją matką Rebekką, która niedawno objęła stanowisko kierownika pensjonatu. Rodzice Leo są rozwiedzeni. Ojciec jest dziennikarzem i mieszka na stałe w Dubaju.
Une Flaker od urodzenia mieszka w starym domu pilota morskiego we wschodniej części Zatoki Okrętów razem z rodzicami i dwoma braćmi. Ojciec jest rybakiem, a matka nauczycielką w szkole w mieście.
Egon jest psem Une. Swoje imię zawdzięcza temu, że jest uparty, robi, co chce i ma rozbuchane ego. Sięga Une do kolan, ma brązową kręconą sierść, długi ogon i mokry pysk. Jest mieszańcem, ale niektórzy twierdzą, że w jego żyłach płynie krew psa policyjnego.
Akcja wszystkich części toczy się nad Zatoką Okrętów i w Pensjonacie „Perła”. Pensjonat zbudował prapradziadek Cecilii ponad sto lat temu. Wówczas goście przypływali parowcem do nabrzeża głębokowodnego lub przyjeżdżali pociągiem do miasta, a dalszą drogę pokonywali bryczką. Podczas drugiej wojny światowej posiadłość przejęli Niemcy. W budynku kwaterowali nazistowscy oficerowie. Później pensjonat wielokrotnie zmieniał właścicieli aż do czasu, gdy rodzice Cecilii odkupili go, wyremontowali i zaczęli wynajmować pokoje gościom.
Każda z części serii CLUE ma podbudowę filozoficzną. Aby móc rozwiązać zagadki kryminalne, Cecilia, Une i Leo muszą nauczyć się myśleć w taki sam sposób jak najwybitniejsi filozofowie świata.

źródło opisu: http://smakslowa.pl/

źródło okładki: http://smakslowa.pl/

olaf2009 | 2017-05-16
Przeczytana: 14 maja 2017

Kolejna część o młodych detektywach. Kolejny raz, sprawniej niż policja, rozwiązują zagadki kryminalne, kolejny raz prowadzą rozważania filozoficzne, tym razem śladami Arystotelesa. W tej części dzieci docierają do kolejnych materiałów rzucających światło na tajemnicze zaginięcie i śmierć matki Cecilii, jednej z głównych bohaterek.

JaBa | 2016-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Kolejna dobra pozycja w cyklu kryminału dla młodzieży.
Zwarta, szybka akcja, dzieci bystre, obeznane z nowinkami technicznymi.
Tylko okolica jakaś taka niebezpieczna :-)
Tym razem dzieci statystują w filmie. Eksplozja motorówki w jednej ze scen porusza dno morskie, odsłaniając niegdyś zakopaną w nim zawartość.
Kolejny trup znaleziony przez małolatów już praktycznie nie robi na nich wrażenia.
Po raz kolejny dzieci mają farta i gdy grozi im niebezpieczeństwo pojawia się przy nich 'anioł stróż' i wszystko kończy się szczęśliwie.
Fajne w cyklu jest to, że części łaczy zagadka związana z mamą Cecilii, a kolejny tomik odsłanaia nowy fragment łamigłówki.
Seria CLUE może spodobać się nie tylko dzieciom i młodzieży :)

Weronika | 2016-05-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Moja recenzja:

Magdalena | 2016-04-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Co znajdziemy na dnie morskim? Niestety nie są to skarby. Za to możemy znaleźć kilka odpowiedzi.
Kolejny tom super przygód trójki przyjaciół i psa :D.
Polecam!

magdalenardo | 2016-03-17
Przeczytana: 25 lutego 2016

Za mną kolejna część niesamowitej serii kryminalnej dla młodzieży CLUE. Jak zwykle było interesująco, ekscytująco i zaskakująco :)

Nad Zatoką Okrętów trwa nagrywanie kolejnych scen do filmu kryminalnego. Cała ekipa filmowa zamieszkuje w pensjonacie "Perła", dlatego też trójka przyjaciół: Cecilia, Une i Leo mają na wszystko oko. Co więcej, udaje im się nawet dostać role statystów, i to w najbardziej spektakularnej scenie filmu! W tym czasie w pensjonacie zamieszkuje jeszcze dwóch tajemniczych brodaczy. Kiedy wkrótce ginie kamera, rejestrująca kulisy powstawania filmu, to właśnie ci mężczyźni stają się głównymi podejrzanymi. Czy słusznie?

Z pozoru mało istotne zniknięcie kamery staje się początkiem rozwikłania pewnej zagadki sprzed lat. Nastoletni bohaterowie znowu znajdą się w centrum zdarzeń, w nie zawsze bezpiecznych sytuacjach. Co tym razem się wydarzy? Jednak w tym tomie to nie tajemnica, którą skrywa morskie dno jest najważniejsza. Jestem przekonana, że wszystkich...

ejotek | 2016-03-14
Przeczytana: marzec 2016

Książka może intrygować i interesować, nie tylko młodych. Dorosłym też może się podobać. Jestem na to żywym przykładem, choć ten tom przeczytałam wyjątkowo szybko, choć tak naprawdę nie wiem dlaczego... Może oczekiwałam na więcej wyjaśnień w sprawie pani Gaathe? Bardzo gładko przebrnęłam przez kolejne strony i ze zdziwieniem odkryłam koniec. Byłam tak zafascynowana odkryciami dzieciaków, ich postępami w prowadzonych równolegle śledztwach, że z zapartym tchem i bez większej świadomości upływu czasu, przewracałam kolejne strony.

Podsumowując, ogromnie zachęcam do zapoznania się z tą serią tych, którzy uwielbiają książki z tajemnicami, zagadkami i zwrotami akcji. Wprawdzie to kryminał dla młodzieży, ale w niczym nie ustępuje tym dorosłym. Trzyma w napięciu, zaskakuje, podnosi poziom adrenaliny i sprawia, że nie ma się ochoty na odłożenie lektury wcześniej, niż przed końcem tomu. Polecam!

całość recenzji:...

myrtij | 2016-02-29
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 16 lutego 2016

„Zagadka dna morskiego” opowiada o tym, co działo się, gdy w pensjonacie „Perła”, prowadzonym przez ojca Cecilii, pojawiła się ekipa filmowa, kręcąca tam sceny do filmu sensacyjnego. Zafascynowane dzieci towarzyszyły filmowcom, a nawet zaistniały na ekranie. Ich uwagi nie umknęło jednak spotkania zagadka hien cmentarnychpodejrzanych mężczyzn. Wycieczka łódką połączona z nurkowaniem okazała się wstępem do odkrycia tajemnicy sprzed kilku lat. Nie wiedzieli, że ściągną tym na siebie duże niebezpieczeństwo.

książek: 1916
korcia | 2016-02-22
Przeczytana: 04 lutego 2016

Jestem pod sporym wrażeniem tej książki, bo nie jest to wcale bzdurna opowiastka dla małolatów. To ciekawa, chociaż dosyć krótka powieść kryminalna o walorach edukacyjnych. Ma ona szansę obudzić w nastolatkach miłość do rozwiązywania zagadek, również tych kryminalnych. Każda z części tej serii nawiązuje do jakiejś filozofii, każda ma innego patrona. Tym razem zgłębiamy zasadę złotego środka Arystotelesa, która z pewnością przybliży Cecilię, Leo i Une do znalezienie odpowiedzi na nurtujące ich pytania... Również Egon będzie miał swój wkład w to śledztwo, chociaż raczej nie będzie próbował zrozumieć filozofii Arystotelesa...

Książka napisana jest prostym językiem, dzięki czemu czyta się ją dobrze i bardzo szybko, a do tego lektura ani trochę nie nudzi. Mamy tu kilka zagadek, w tym jedną nawiązującą do poprzednich części. Mimo iż nie znam wcześniejszych przygód naszych bohaterów, bez problemu odnalazłam się w fabule tej książki, jednak nie zawadzi poznać serię we właściwej...

Książkomania | 2016-02-20
Przeczytana: 16 lutego 2016

„Złoty środek”

Każdy z nas wie, że najlepszy w życiu jest umiar. Nie może być za dużo zła, ani za dużo dobra; za dużo szczęścia, ani za dużo smutku; za dużo pieniędzy, albo ich duży brak. W życiu wszystkiego powinno być z umiarem. O tym, że najważniejsze jest to co „pośrodku” muszą przekonać się bohaterowie serii CLUE w kolejnej książce – „Zagadka Dna Morskiego”.

„Często najlepsze rozwiązanie znajduje się pośrodku. (…) Warto kierować się w życiu tą zasadą.”

Tym razem do pensjonatu „Perła” zawitała ekipa filmowa. Wśród gości nie brakuje dziwnych typów, którzy wzbudzają zainteresowanie Cecilii, Leo, Une i Egona. Jeszcze dziwniej robi się, gdy dzieciaki znajdują na dnie zatoki but z ludzką kością w środku. Co jeszcze może skrywać dno morskie?

To już moje trzecie spotkanie z młodymi poszukiwaczami przygód. Tym razem jest nieco inaczej. Nie jesteśmy od razu zbombardowani wątkiem kryminalnym. Akcja jest spokojniejsza, poznajemy tajniki kręcenia filmu oraz przybliżamy się do...

Cecilia wraz ze swoimi przyjaciółmi Leo oraz Une mieszka w małym miasteczku nad Zatoką Okrętów. Choć mogłoby się wydawać, że w tak spokojnym oraz idyllicznym miejscu nie dochodzi do żadnych tragedii, to jednak trójka nastolatków już wkrótce przekona się, że Zatoka Okrętów skrywa wiele tajemnic. Ojciec Cecilii prowadzi pensjonat „Perła”, do którego tego lata przyjechała ekipa filmowa z zamiarem nakręcenia filmu kryminalnego. Pewnego dnia grupa przyjaciół odkrywa podczas nurkowania but, w którym znajdują się kości ludzkiej stopy. To znalezisko już na zawsze zmieni bieg wydarzeń i spowoduje, że życiu Cecilii, Leo oraz Une będzie grozić ogromne niebezpieczeństwo…

„Złoty środek to wąska, wyboista droga, z której łatwo zjechać do rowu.”

Cecilia nadal nie może się pogodzić ze śmiercią matki, która w tajemniczych okolicznościach utopiła się zeszłego lata w Zatoce Okrętów. Dziewczyna za wszelką cenę próbuje dowiedzieć się prawdy oraz odkryć, co wtedy tak naprawdę się wydarzyło. Czy to...