Detektywi z klasztornego wzgórza

Okładka książki Detektywi z klasztornego wzgórza Zuzanna Orlińska
Okładka książki Detektywi z klasztornego wzgórza
Zuzanna Orlińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: A to historia! literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
A to historia!
Wydawnictwo Literatura
2015-11-01
2015-11-01

Początkowo książka była dość nudna. Zwłaszcza, że te wszystkie postacie mi się myliły. Więc, gdy wątek zaczynał się np. od: "Dziękuję bardzo, P. Grabowska" nie byłam w stanie stwierdzić czy chodzi o żonę pana Kornela, mamę Jerzyka czy jakąś nową postać. Podobnie z innymi osobami. Dopiero po kilku rozdziałach zorientowałam się kto jest kim.
Mnie akcja zaczęła wciągać od XII rozdziału.
Ps. Ogromnym plusem jest twarda okładka.

Mnie akcja zaczęła wciągać od XII...

Według informacji na okładce, autorka książki - gdyby mogła przenieść się w przeszłość - chętnie zagrałaby z Kornelem Makuszyńskim w brydża. Myślę, że wtedy pan Kornel zapytałby autorkę, dlaczego powieliła w swoim dziele Jego pomysły z książki "Szatan z VII klasy".

Czerwińsk – Jerzyk spotyka zagadkowego mężczyznę, który posiada broń, a ponieważ do miasteczka ma przybyć Ignacy Mościcki podejrzewa zamach na prezydenta. Razem z koleżanką Bronką i kumplami postanawia śledzić złoczyńcę. Nikt nie chce ich wysłuchać, więc wysyłają list do Kornela Makuszyńskiego, który przybywa na ratunek. Okazuje się, że mężczyzna poszukuje …
Historia zawiera mnóstwo postaci i wydarzeń historycznych, jednakże moim zdaniem trochę trudnych dla młodego odbiorcy, szczególnie informacji dotyczących pisarzy. Sama historia nie jest zła, przygoda śledztwo w sam raz dla młodszego odbiorcy. Niestety mi, jako starszemu czytelnikowi na ocenę wpływają zapożyczenia z innych książek, które czytałam w młodości, zbyt wyraźne (listy niewysłane, sprawa tajemniczej 1 w rachunkach..). Miałam problem z oceną, doceniam książki, które przekazują wiedzę historyczną młodemu pokoleniu, ale nie jestem pewna czy akurat ta forma przygody potrafi wciągnąć. Na pewno fani Nienackiego, Niziurskiego i samego Makuszyńskiego powinni być zadowoleni.

Historia...

Niestety nie jestem pewna czy ta książka spodoba się dzieciom. Mnie się podobała choćby ze względu na to, że mamy tu sporo przemyconych informacji o życiu w międzywojennej Polsce. poza tym autorka mocno nawiązuje do twórczości Kornela Makuszyńskiego, który ulubionym moim pisarzem w dzieciństwie był. "Szaleństwa panny Ewy" czytałam niezliczoną ilość razy, pozostałe tytuły zresztą też. Fabuła rozwija się nieśpiesznie i obawiam się, że to może zniechęcić młodych czytelników.

>> Recenzja z dodatkami muzyczno - fotograficznymi na blogu kwyrloczka.pl <<

DETEKTYWI Z KLASZTORNEGO WZGÓRZA

Całe Dziecko otrzymało tę o to pozycję w świątecznej paczce od zakładu pracy męża. Chwała zakładowi za podarowanie dzieciakom nie tylko słodkości ale i strawy dla mózgu. Niestety wybór nie trafiony. Córka moja nie była w stanie przebrnąć przez Detektywów, a i ja ledwo się uporałam.

NUDA, NUDA, NUDAAAAAAAAAAAA

Książka miała potencjał i ten potencjał niestety został zmarnowany. Akcja toczy się tak powolnie, że zasnąć można. Wcale człowieka nie interesuje co będzie dalej. Miał to zdaje się być kryminał. Kryminał, to taka, z założenia, książka co dobrze się czyta, łatwo przyswaja i posiada wielce wciągającą intrygę, najlepiej taką, której inne książki już nie wyczerpały. Co tutaj mamy. Dwoje dzieciaków usiłujących… no właśnie co usiłujących? Rozwiązać zagadkę, do której prowadzi jedna mała karteczka, jeden kryminalista malarz i klamka. To chyba trochę mało na przygotówkę, od której oczekuje się stu tropów na minute, z których tylko jeden okazuje się tym właściwym, tym na który wpada się w momencie ostatnim, będąc w wielkim niebezpieczeństwie, kiedy nóż bandyty na gardle utacza kropelki krwi, a pętla owija się wokół szyi. Czyż nie? Nie tutaj.

PLEJADA ZNANYCH

Nie potrafię oprzeć się wrażeniu, że Pani Orlińska rozpoczynając pisanie książki Detektywi z Klasztornego Wzgórza zrobiła sobie listę postaci historycznych, które fajnie ulokować w powieści, potem wybrała piękne i charakterystyczne miasteczko znane być może ze swojej młodości i tak powstała historia z historią w tle. Jaki w tym sens? Poziomem skomplikowania fabuły i językowo książka odpowiednia dla ośmiolatka. Żaden ośmiolatek nie zna Słonimskiego, Leśmiana, Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, Prezydenta Mościskiego i jego świty o samym Kornelu Makuszyńskim nie wspomnę. Momenty, w których akcja przenosi się z Czerwińska do Warszawy, gdzie dostojni panowie w garniturach załatwiają sprawy urzędowe, wybierają się na partyjkę brydża, czy kawę do Małej Ziemiańskiej, odbiera tylko chęć na czytanie.

BRAK EMOCJI

Dziwnie jakoś to wszystko zostało przedstawione, nawet gdy komuś dzieje się krzywda jest ona tak opisana, że od razy wiadomo, że tak naprawdę nic się nie dzieje i nie ma się czego bać. Od razu widmo, że każdy kryzys zostanie zażegnany, a wszystkie kroki doprowadzą jak po sznurku do założonego celu. Z obranej drogi nikt nigdzie nie zboczy. Bohaterowie także nie wzbudzają specjalnych emocji, ani ich tu lubić ani nie lubić, sztywni jacyś, nieprawdziwi. Na wzmiankę zasługuje jedynie Epilog. W Epilogu naziści, którzy także skarbu szukają (a tam gdzie naziści tam i zaraz ciśnienie skacze),bo to nie dobroduszni bandyci marynarze, a, no… NAZIŚCI! Źli do szpiku kości poplecznicy Hitlera, co to na Arkę Przymierza się zasadzali, a teraz na skarb Czerwińskiego Klasztoru polują. Tutaj powinna książka się zaczynać, a niestety się kończy.

TEMPLARIUSZE I MOŚCICKI

Tajemniczy i wyklęci, a bogaci, że ho ho. Wszystko pasuje, tylko gdzie tutaj oryginalność. Skarb Templariuszy, toż to banał jakich mało. Jest jakiś spór w czeluściach Internetów, o udzielenie schronienia uciekającym Templariuszom w Czerwińskim klasztorze, są tacy co w to wierzą, i tacy co między bajki i legendy tą historię każą wsadzić. Wykorzystanie Templariuszy dołożyło mi jedynie argumentów żeby zdecydowanie odradzić książkę Detektywi z Klasztornego Wzgórza. Do tego przejazd Mościckiego. To czy jest to postać zasługująca na wyrażony w książce szacunek to sprawa wielce kontrowersyjna. Socjalista paskudny, figurant, Piłsudskiego kolega, po wybuchu wojny dzielnie zwiał do Rumunii. Kiedy tak patrzę na listę odznaczeń, które otrzymała ten człowiek, nawet z Etiopii, w mojej głowie włącza się utwór (Tu już musicie zajrzeć na Bloga).

>> Recenzja z dodatkami muzyczno - fotograficznymi na blogu kwyrloczka.pl <<

DETEKTYWI Z KLASZTORNEGO WZGÓRZA

Bardzo ciekawa, pełna zagadek, zapełnia głowę wieloma ciekawostkami. Pozwala przypomnieć sobie historię Polski za czasów Ignacego Mościckiego. Idealna dla osób uwielbiających historię. Polecam :)

Fajna lektura dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tajemniczość, historia i świat w stylu Pana Samochdzika, Szatana z VII klasy itp.. miło spędzony czas nad lekturą.

Bardzo ciekawa książka, zawierająca najróżniejsze zagadki, sekrety, fortele i najstarsze tajemnice. Czas akcji - dwudziestolecie międzywojenne - dodaje całej historii uroku. Utwór ten wciąga i pozostaje w pamięci.

Świetna książka z historycznym wątkami i detektywistyczną zagadką. Bardzo wciągająca choć na początku może się tak nie wydawać. Gorąco polecam!!!

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

• Dla dzieci i młodzieży
  • Dla dzieci
  • WYZWANIE 2019/2020
  • Czytam z dzieckiem
  • Literatura

Dodaj cytat z książki Detektywi z klasztornego wzgórza