CLUE. Zagadka dna morskiego

2016-02-22

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Blizny Thomas Enger, Jørn Lier Horst
Blizny Thomas Enger, Jørn ...
Okładka książki Operacja Tajemnica zamku Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja Tajem... Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Operacja Płatki Śniegu Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja Płatk... Jørn Lier Horst, Ha...

Akcja znowu toczy się równolegle - mamy wątek zmarłej matki i jej ostatnich chwil, mamy kręcenie filmu, z którym wiąże się kradzież kamery, a do tego... policjanci, gangi, pistolety, stare wraki, skarby, wybuchy, motocykliści i pieniądze!
Ta część jest naprawdę pełna akcji, ale nie ma tu przesady. Autor prowadzi czytelnika razem z młodymi czytelnikami, który zaczynają rozumować coraz bardziej logicznie i coraz bardziej się ich lubi!

Ta seria naprawdę mi się podoba. Dzieje się tu całkiem sporo, bohaterzy wtykają nos w nieswoje sprawy, wpadają w kłopoty i oczywiście rozwiązują zagadkę. Dla miłośników Horsta, niezłym smaczkiem jest nawiązanie do sprawy z książki "Szumowiny".

Kolejna część o młodych detektywach. Kolejny raz, sprawniej niż policja, rozwiązują zagadki kryminalne, kolejny raz prowadzą rozważania filozoficzne, tym razem śladami Arystotelesa. W tej części dzieci docierają do kolejnych materiałów rzucających światło na tajemnicze zaginięcie i śmierć matki Cecilii, jednej z głównych bohaterek.

Kolejna dobra pozycja w cyklu kryminału dla młodzieży.
Zwarta, szybka akcja, dzieci bystre, obeznane z nowinkami technicznymi.
Tylko okolica jakaś taka niebezpieczna :-)
Tym razem dzieci statystują w filmie. Eksplozja motorówki w jednej ze scen porusza dno morskie, odsłaniając niegdyś zakopaną w nim zawartość.
Kolejny trup znaleziony przez małolatów już praktycznie nie robi na nich wrażenia.
Po raz kolejny dzieci mają farta i gdy grozi im niebezpieczeństwo pojawia się przy nich 'anioł stróż' i wszystko kończy się szczęśliwie.
Fajne w cyklu jest to, że części łaczy zagadka związana z mamą Cecilii, a kolejny tomik odsłanaia nowy fragment łamigłówki.
Seria CLUE może spodobać się nie tylko dzieciom i młodzieży :)

Kolejna dobra pozycja w cyklu kryminału dla młodzieży.
Zwarta, szybka akcja, dzieci bystre, obeznane z nowinkami technicznymi.
Tylko okolica jakaś taka niebezpieczna :-)
Kolejny trup znaleziony przez małolatów już praktycznie nie robi...

Co znajdziemy na dnie morskim? Niestety nie są to skarby. Za to możemy znaleźć kilka odpowiedzi.
Kolejny tom super przygód trójki przyjaciół i psa :D.
Polecam!

Kolejny tom super przygód trójki przyjaciół i psa :D.
Polecam!

Za mną kolejna część niesamowitej serii kryminalnej dla młodzieży CLUE. Jak zwykle było interesująco, ekscytująco i zaskakująco :)

Nad Zatoką Okrętów trwa nagrywanie kolejnych scen do filmu kryminalnego. Cała ekipa filmowa zamieszkuje w pensjonacie "Perła", dlatego też trójka przyjaciół: Cecilia, Une i Leo mają na wszystko oko. Co więcej, udaje im się nawet dostać role statystów, i to w najbardziej spektakularnej scenie filmu! W tym czasie w pensjonacie zamieszkuje jeszcze dwóch tajemniczych brodaczy. Kiedy wkrótce ginie kamera, rejestrująca kulisy powstawania filmu, to właśnie ci mężczyźni stają się głównymi podejrzanymi. Czy słusznie?

Z pozoru mało istotne zniknięcie kamery staje się początkiem rozwikłania pewnej zagadki sprzed lat. Nastoletni bohaterowie znowu znajdą się w centrum zdarzeń, w nie zawsze bezpiecznych sytuacjach. Co tym razem się wydarzy? Jednak w tym tomie to nie tajemnica, którą skrywa morskie dno jest najważniejsza. Jestem przekonana, że wszystkich czytelników o wiele bardziej zainteresuje rozwikłanie zagadki śmierci matki Cecilii. To chyba najlepsza rekomendacja, prawda?

Tym razem akcja książki rozwija się nieco wolniej, acz sukcesywnie. Jednak gdy tylko czytelnik odkryje, jak jest blisko poznania tajemnicy śmierci Iselin Gaathe, to bez względu na poziom tempa akcji nie będzie w stanie odłożyć książki nawet na chwilę. Ja wręcz połykałam kolejne kartki, by wreszcie poznać prawdę... Autor kolejny raz w swej opowieści odwołuje się do filozofii. Opowiedziana tu historia nawiązuje do arystotelesowego "złotego środka". Musimy pamiętać, by w każdej sytuacji zachować umiar (także w wysuwaniu wniosków),bo zarówno nadmiar, jak i niedobór czegoś jest szkodliwy i zwykle ma zgubne skutki.

Strasznie podoba mi się ta seria. To, jak autor poważnie "traktuje" swoich czytelników - mimo, że są bardzo młodzi, to on ich szanuje i wierzy w ich inteligencję. Książka powoduje przyspieszone bicie serca, zmusza do myślenia, kojarzenia faktów i racjonalnej analizy sytuacji. Polecam.

Książka może intrygować i interesować, nie tylko młodych. Dorosłym też może się podobać. Jestem na to żywym przykładem, choć ten tom przeczytałam wyjątkowo szybko, choć tak naprawdę nie wiem dlaczego... Może oczekiwałam na więcej wyjaśnień w sprawie pani Gaathe? Bardzo gładko przebrnęłam przez kolejne strony i ze zdziwieniem odkryłam koniec. Byłam tak zafascynowana odkryciami dzieciaków, ich postępami w prowadzonych równolegle śledztwach, że z zapartym tchem i bez większej świadomości upływu czasu, przewracałam kolejne strony.

Podsumowując, ogromnie zachęcam do zapoznania się z tą serią tych, którzy uwielbiają książki z tajemnicami, zagadkami i zwrotami akcji. Wprawdzie to kryminał dla młodzieży, ale w niczym nie ustępuje tym dorosłym. Trzyma w napięciu, zaskakuje, podnosi poziom adrenaliny i sprawia, że nie ma się ochoty na odłożenie lektury wcześniej, niż przed końcem tomu. Polecam!

całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/03/jrn-lier-horst-zagadka-dna-morskiego.html

„Zagadka dna morskiego” opowiada o tym, co działo się, gdy w pensjonacie „Perła”, prowadzonym przez ojca Cecilii, pojawiła się ekipa filmowa, kręcąca tam sceny do filmu sensacyjnego. Zafascynowane dzieci towarzyszyły filmowcom, a nawet zaistniały na ekranie. Ich uwagi nie umknęło jednak spotkania zagadka hien cmentarnychpodejrzanych mężczyzn. Wycieczka łódką połączona z nurkowaniem okazała się wstępem do odkrycia tajemnicy sprzed kilku lat. Nie wiedzieli, że ściągną tym na siebie duże niebezpieczeństwo.

Jestem pod sporym wrażeniem tej książki, bo nie jest to wcale bzdurna opowiastka dla małolatów. To ciekawa, chociaż dosyć krótka powieść kryminalna o walorach edukacyjnych. Ma ona szansę obudzić w nastolatkach miłość do rozwiązywania zagadek, również tych kryminalnych. Każda z części tej serii nawiązuje do jakiejś filozofii, każda ma innego patrona. Tym razem zgłębiamy zasadę złotego środka Arystotelesa, która z pewnością przybliży Cecilię, Leo i Une do znalezienie odpowiedzi na nurtujące ich pytania... Również Egon będzie miał swój wkład w to śledztwo, chociaż raczej nie będzie próbował zrozumieć filozofii Arystotelesa...

Książka napisana jest prostym językiem, dzięki czemu czyta się ją dobrze i bardzo szybko, a do tego lektura ani trochę nie nudzi. Mamy tu kilka zagadek, w tym jedną nawiązującą do poprzednich części. Mimo iż nie znam wcześniejszych przygód naszych bohaterów, bez problemu odnalazłam się w fabule tej książki, jednak nie zawadzi poznać serię we właściwej kolejności.

"Zagadkę dna morskiego" polecam wszystkim nastolatkom, a w szczególności tym, które uwielbiają łamigłówki i mają zadatki na detektywów. Horst udowadnia, że potrafi tworzyć powieści dla dorosłych i dla młodzieży, że kryminały to jego świat. Zachęcam do zapoznania się z serią Clue od początku, ale myślę, że przyjęcie innej kolejności nie jest zbrodnią, chociaż pewnie coś przez to stracicie. Ja w każdym razie trochę żałuję, że nie poznałam wcześniej dwóch pierwszych tomów...

„Złoty środek”

Każdy z nas wie, że najlepszy w życiu jest umiar. Nie może być za dużo zła, ani za dużo dobra; za dużo szczęścia, ani za dużo smutku; za dużo pieniędzy, albo ich duży brak. W życiu wszystkiego powinno być z umiarem. O tym, że najważniejsze jest to co „pośrodku” muszą przekonać się bohaterowie serii CLUE w kolejnej książce – „Zagadka Dna Morskiego”.

„Często najlepsze rozwiązanie znajduje się pośrodku. (…) Warto kierować się w życiu tą zasadą.”

Tym razem do pensjonatu „Perła” zawitała ekipa filmowa. Wśród gości nie brakuje dziwnych typów, którzy wzbudzają zainteresowanie Cecilii, Leo, Une i Egona. Jeszcze dziwniej robi się, gdy dzieciaki znajdują na dnie zatoki but z ludzką kością w środku. Co jeszcze może skrywać dno morskie?

To już moje trzecie spotkanie z młodymi poszukiwaczami przygód. Tym razem jest nieco inaczej. Nie jesteśmy od razu zbombardowani wątkiem kryminalnym. Akcja jest spokojniejsza, poznajemy tajniki kręcenia filmu oraz przybliżamy się do rozwiązania tajemniczej śmierci mamy Cecilii. Dopiero w drugiej połowie książki główni bohaterowie natrafiają na but z ludzką kością i zaczynają łączyć wcześniej zebrane wskazówki. Okazuje się, że nie wszyscy goście pensjonatu są tymi, za których się podają oraz nie wszyscy przybyli tu na wakacje.

Jorn Lier Horst stopniowo buduje napięcie. Młodzi bohaterowie mają głowy pełne pomysłów i szybko łącza fakty. Akcja może nieco zwalnia, ale fabuła jest wciągająca. „Zagadka Dna Morskiego” wyróżnia się spokojem, lecz do końca trzyma nas w napięciu. Na końcu książki jesteśmy już o krok od poznania prawdziwych okoliczności utonięcia matki Cecilii. Zakończenie jest w idealnym momencie i sprawia, że czytelnik nie ma najmniejszych wątpliwości przed sięgnięciem po kolejną część serii.

Tym razem bohaterowie, by rozwiązać zagadkę muszą posłużyć się regułą „złotego środka”. Poznają ją, a także starają zrozumieć – każdy na swój sposób. Zostaje przybliżona postać wybitnego filozofa – Arystotelesa. Krótki opis Arystotelesa znajduje się na końcu książki.

„Zagadka Dna Morskiego” oraz dwie poprzednie części, mimo że dają niezłą rozrywkę czytelnikowi to sprawiają, że pomiędzy wierszami dostrzegamy prawdę i mądrość, którą można zastosować w życiu codziennym. Takie książki mają za zadanie kształtować młode umysły, a starszym pokazywać, że można się jeszcze czegoś nauczyć. Szczerze polecam serię CLUE, bo to coś więcej niż zwykła książka z prostą fabułą – to naprawdę duża dawka wiedzy i dobrej zabawy jednocześnie.

„Złoty środek”

„Często...