Zagadka salamandry

Cykl: Clue (tom 1)
Wydawnictwo: Smak Słowa
Salamandergåten
Ag2S

Cecilia Gaathe mieszka w pensjonacie Perła nad idylliczną zatoką Skutebukta. Razem ze swoimi przyjaciółmi, Leo, Une i psem Egonem, odkrywa, że w szacownym pensjonacie, którego właścicielem i zarządcą jest jej ojciec, zatrzymało się kilku podejrzanych typów. Czy mają oni jakiś związek z mężczyzną, którego ciało woda wyrzuciła na pobliską plażę? CLUE to seria minipowieści kryminalnych dla...

CLUE to seria minipowieści kryminalnych dla młodych czytelników. CLUE to angielskie słowo oznaczające wskazówkę lub trop prowadzący d rozwiązania zagadki. CLUE to również pierwsze litery imion czworga bohaterów serii: Cecilii, Leo, Une i psa Egona.

Cecilia Gaathe mieszka w pensjonacie „Perła” razem ze swoim ojcem, Alanem W. Gaathe, który jest jego właścicielem i dyrektorem. Matka Cecilii, Iselin, w niewyjaśnionych okolicznościach utopiła się zeszłego lata w wodach Zatoki Okrętów.

Leo Bast właśnie wprowadził się nad Zatokę Okrętów. Mieszka razem ze swoją matką Rebekką, która niedawno objęła stanowisko kierownika pensjonatu. Rodzice Leo są rozwiedzeni. Ojciec jest dziennikarzem i mieszka na stałe w Dubaju.

Une Flaker od urodzenia mieszka w starym domu pilota morskiego we wschodniej części Zatoki Okrętów razem z rodzicami i dwoma braćmi. Ojciec jest rybakiem, a matka nauczycielką w szkole w mieście.

Egon jest psem Une. Swoje imię zawdzięcza temu, że jest uparty, robi, co chce i ma rozbuchane ego. Sięga Une do kolan, ma brązową kręconą sierść, długi ogon i mokry pysk. Jest mieszańcem, ale niektórzy twierdzą, że w jego żyłach płynie krew psa policyjnego.

Akcja wszystkich części toczy się nad Zatoką Okrętów i w Pensjonacie „Perła”. Pensjonat zbudował prapradziadek Cecilii ponad sto lat temu. Wówczas goście przypływali parowcem do nabrzeża głębokowodnego lub przyjeżdżali pociągiem do miasta, a dalszą drogę pokonywali bryczką. Podczas drugiej wojny światowej posiadłość przejęli Niemcy. W budynku kwaterowali nazistowscy oficerowie. Później pensjonat wielokrotnie zmieniał właścicieli aż do czasu, gdy rodzice Cecilii odkupili go, wyremontowali i zaczęli wynajmować pokoje gościom.

Każda z części serii CLUE ma podbudowę filozoficzną. Aby móc rozwiązać zagadki kryminalne, Cecilia, Une i Leo muszą nauczyć się myśleć w taki sam sposób jak najwybitniejsi filozofowie świata.

źródło opisu: http://smakslowa.pl/

źródło okładki: http://smakslowa.pl/

MagdaFa18 | 2018-07-03

Genialny kryminał! Bardzo ciekawa intryga. Do końca trzyma w napięciu. Jedyny minus to to, że jak dla mnie brakowało wyjaśnienia niektórych spraw. Mimo to polecam tę książkę, oraz resztę pozycji z serii CLUE.

mieszka | 2018-03-31
Przeczytana: 31 marca 2018

Myślę, że to będzie ciekawa seria dla dzieciaków. Szybka akcja, fajni bohaterowie i sceneria.Dodatkowo mały wykład filozoficzny. Dobrze się zapowiada.

olaf2009 | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

Pierwsza część kolejnej serii o młodych detektywach, którzy rozwiązują zagadki kryminalne skuteczniej niż policja. Dzieci nie tylko wykazują się sprytem, kreatywnością oraz niecodzienną spostrzegawczością. Podejmują również rozważania filozoficzne o tym co jest dobre a co złe. W tym aspekcie są spadkobiercami myśli Sokratesa w XXI wieku. Takie jest też motto ksiązki - słynne zdanie wielkiego filozofa: "wiem, że nic nie wiem". To mówiły dzieci, kiedy zebrały wiele poszlak, a nie wiedzieli jak je połączyć w spójną całość. Ksiązka zaopatrzona w notę biograficzną o Sokratesie. Napisana jest przez policjanta, byłego szefa wydziału dochodzeniowego. Autor również napisał książki kryminalne dla starszych czytelników. Książka opatrzona ładną szatą graficzną, z planem pensjonatu oraz mapą okolicy gdzie rozgrywa się akcja. Seria zapowiada się interesująco.

| 2016-08-29
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Trafiłam na tę książkę w bibliotece. Nie zachęcała mnie zbytnio do wypożyczenia, gdyż wolę czytać grube książki, niż cienkie. Jednak opis i fakt, że jest to książka kryminalna (co prawda dla młodzieży, ale jednak), zachęciły mnie do wzięcia dwóch pierwszych tomów.
Książka mi się podobała, jest napisana łatwym i przyjemnym językiem.Akcja dzieje się dosyć szybko, wszystko się tam łączy i nie ma nie rozwiązanych wątków czy innych. No może poza jednym, ale z tego co się dowiedziałam ten wątek ciągnie się przez wszystkie tomy. Polecam tę książkę jako coś lekkiego i szybkiego do poczytania, nawet dla starszych. Jedynym minusem wydaje mi się być to, że jest krótka.

JaBa | 2016-05-12
Przeczytana: 12 maja 2016

Kryminał dla dzieci/młodzieży jak się patrzy.
Objętościowo niewielka książeczka, a zawiera wszystko co powinien zawierać prawdziwy kryminał. Krótka, dobrze skrojona historia, zagadka przewijająca się od początku do końca, trzymająca w odpowiednim napięciu, pozwalająca młodemu czytelnikowi na samodzielne próby rozwiązania.
Moim zdaniem bardzo udana pozycja, a dodany na końcu tej części pierwszy rozdział kolejnego tomiku tylko zachęca do sięgnięcia po kolejną pozycję z cyklu CLUE.

Ewa | 2016-03-12
Na półkach: Przeczytane, Wyzwanie 2016
Przeczytana: 12 marca 2016

Dla mnie tylko 5 gwiazdek, ale pewnie miłośnicy opowieści kryminalnych daliby więcej. :)

Pierwszy raz spotykałam się z tym, że po ostatnim rozdziale (22 Tajemnicza suknia) zamieszcza się pierwszy rozdział (1 Nocne strachy) z części kolejnej.
I sprawdziłam. Faktycznie "Zagadka zegara maltańskiego" rozpoczyna się tymże rozdziałem! To był ciekawy zabieg.
Akcja dość wartka, bez zbędnych opisów, przez co bardzo szybko się ją czyta. Kończy się intrygująco i nawet (pomimo statusu "przeciętna" jaki dałam) pomyślę o sięgnięciu po kolejną część.
Plus za wątek edukacyjny o Sokratesie.

Książkomania | 2016-02-17
Przeczytana: 12 lutego 2016

Pierwsza zagadka i pierwsza przygoda.

Kto powiedział, że kryminały są dedykowane tylko dla dorosłych czytelników? Każdy kto tak myśli, może się przekonać, że jest w błędzie. Jorn Lier Horst pisze powieści kryminalne i każdy fan tego gatunku z pewnością zna jego nazwisko. Jednak autor postanowił wydać serię kryminałów dla młodszego pokolenia. CLUE to seria powieści kryminalnych stworzona z myślą o młodych czytelnikach. Krótkie historie czwórki przyjaciół, którzy rozwiązują zagadki i łączą wskazówki z pewnością znajdzie rzesze fanów również na polski rynku literatury.

„Jeśli bycie martwym oznaczało to samo co nieistnienie, to wszyscy ludzie byli martwi, zanim się urodzili.”

Cecilia mieszka wraz z ojcem w pensjonacie „Perła”, który należy do rodziny. Mama Cecilii ubiegłego lata w niewyjaśnionych okolicznościach utopiła się w Zatoce Okrętów. Gdy w te wakacje zostaje znalezione na plaży ciało mężczyzny wyrzucone przez morze Cecilia i jej dwójka przyjaciół – Leo i Une wraz z upartym...

ejotek | 2016-02-08
Przeczytana: luty 2016

Książka jest naprawdę lekturą godną polecenia i to nie tylko dla młodzieży, choć specjalnie dla młodszych czytelników format pozycji jest mniejszy, rozdziały krótkie a czcionka większa. Jednak każdego zachwyci fakt, że każda sytuacja czy wygląd bohaterów są opisane szczegółowo i łatwo sobie wszystko wyobrazić. Wartka akcja, wciąż coś się dzieje i nie pozwala się nudzić. Liczne ślady i tropy prowadzą młodych bohaterów wciąż przed siebie, pozwalając odkrywać im kolejne etapy prowadzące do finału. Język jest bardzo przystępny, dzięki czemu nawet nastoletni czytelnik nie będzie miał problemu ze zrozumieniem treści.

Pierwszy tom serii to nie tylko znalezienie zwłok człowieka z tatuażem, ale również filozoficzne przemyślenia, które mają udowadniać, że wywody na przykład Sokratesa są nam potrzebne w codziennym życiu. Notkę o tym znanym filozofie znajdziemy na końcu książki.
Wspomniałam wcześniej również o śmierci matki Cecilii - wątek ten będzie się zapewne przewijał przez wszystkie tomy...

Weronika | 2016-01-21
Przeczytana: 11 stycznia 2016

Moja recenzja:

Elwira | 2015-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Troje wiernych sobie przyjaciół i nie mniej wierny im pies, to czy do przygody trzeba czegoś więcej, chyba jedynie sprawnego pióra, które też tutaj mamy. Po książkach dla dorosłych z przyjemnością sięgnęłam po Horstowe "młodzieżówki".

Każda z części serii ma też mocną podbudowę filozoficzną, a myśleć jak filozof wbrew pozorom wcale nie jest łatwo o czym przekonają się nasi bohaterowie.