Imperium konieczności. Niewolnictwo, wolność i oszustwo w Nowym Świecie

Wydawnictwo: W.A.B.
The Empire of Necessity: Slavery, Freedom, and Deception in the New World
historia
Adam

Znakomicie napisana opowieść Grandina o istocie przemysłu niewolniczego to lektura obowiązkowa Toni Morrison, laureatka literackiej Nagrody Nobla. Rok 1805. Kapitan Amasa Delano, przesiąknięty wolnościowym ideami przeciwnik niewolnictwa, wchodzi na pokład jednego z wielu błąkających się w tym czasie u wybrzeży Ameryki Południowej hiszpańskich statków niewolniczych. We wspomnieniach zanotował,...

Rok 1805. Kapitan Amasa Delano, przesiąknięty wolnościowym ideami przeciwnik niewolnictwa, wchodzi na pokład jednego z wielu błąkających się w tym czasie u wybrzeży Ameryki Południowej hiszpańskich statków niewolniczych. We wspomnieniach zanotował, iż momentalnie znalazł się wśród dziesiątek czarnoskórych niewolników, których rozgwar przyjemnie koił jego uszy. Tymczasem ci, których wziął za pokornych niewolników, dwa miesiące temu wyrżnęli załogę statku i de facto przejęli nad nim władzę, pozostawiając kapitana w charakterze marionetki. Kiedy prawda wyszła na jaw Delano, mimo swoich idealistycznych poglądów, wraz ze swoimi ludźmi wzięli niesłychanie brutalny odwet na buntownikach. Ta historia stała się punktem wyjścia do niepokojącej opowieści o niewolnictwie, granicach ludzkiej wolności oraz różnicach między teoretycznym a faktycznym poparciem dla politycznych projektów wolności i równości.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

mww | 2019-03-26

Książka Grega Grandina, profesora historii na Uniwersytecie Nowego Jorku, opatrzona podtytułem "Niewolnictwo, wolność i oszustwo w Nowym Świecie", mierzy się z paradoksem czasów przełomu, kiedy wiek XVIII, wiek oświeceniowych filozofów i oświeconych monarchii, przechodzi w zrywie rewolucji w wiek XIX, wiek postępu i moralności. U jej podstaw tkwi pytanie, jak to możliwe, że wolność jednych nie przekłada się na wolność wszystkich, jak to możliwe, że rewolucja francuska i rewolucja amerykańska, obie skupione właśnie na wolności, przyniosły w rezultacie krwawą wojnę na San Domingo i niemal wiek niewolnictwa w najbardziej wolnej z republik. Drugim wątkiem, powracającym przez całą narrację, jest rodząca się globalizacja, współzależność handlu niewolnikami w Afryce z plantacjami cukru w Indiach Zachodnich, wielorybnictwem i polowaniem na foki. Ta właśnie współzależność tworzy imperium konieczności, zaklęty krąg, z którego nikt nie może się wyłamać, ponieważ zerwanie jednego ogniwa...

Błażej | 2018-10-20
Przeczytana: październik 2018

Bunt niewolników na statku "Tryal" w 1805 roku ogniskuje w sobie szereg problemów trapiących świat wkraczający w XIX wiek. Zdarzenie to daje autorowi pole do rozważań nad kondycją ówczesnego społeczeństwa, w szczególności zaś nad jego "etycznym rozdwojeniem jaźni", które pozwalało utrzymywać instytucję niewolnictwa wbrew górnolotnym ideom tak żarliwie wyznawanym. Tak więc miłośnicy wolności nierzadko definiowali ją jako stan umysłu, a nie stan faktyczny. Dla innych była to z kolei "wolność do posiadania niewolników". Sama relacja z buntu stanowi jedynie jakieś 30% objętości książki, reszta to zestaw przeróżnych dygresji przybierających rozmiary całych rozdziałów. Jednak spoiwo tych rozważań bywa miejscami wątłe, stąd finalnie ma się wrażenie, że czytamy książkę, ale nie do końca wiadomo, o czym ona jest.

Każdy, kto ma odrobinę oleju w głowie, doskonale rozumie, jak niesprawiedliwe oraz niemiarodajne są średnie ocen na książkowych portalach, i na pewno nie polega na nich przy doborze własnych lektur. Ciekawi mnie jednak, czy istnieje ktoś, komu na widok wyjątkowo niskiej noty nie zapaliłaby się w głowie czerwona lampka. Nawet jeśli dana pozycja wydawałaby mi się całkiem przyzwoita i wyjątkowo trafiałaby w jego tematyczne gusta. Z tej też przyczyny do "Imperium konieczności" Grega Grandina - którego wcześniejsze dzieło zatytułowane "Fordlandia" znalazło się w finale Nagrody Pulitzera dla Najlepszej Książki Historycznej - podchodziłam jak do jeża i kupiłam dopiero, gdy udało mi się je zdobyć za dyszkę. Teraz opowiem Wam, jak dobrze było to wydane dziesięć złotych i jak bardzo załamuje mnie poziom czytania ze zrozumieniem w narodzie.

Ciąg dalszy na:

BialyRumcajs | 2018-02-11

Bardzo ciekawie skonstruowana i niesamowicie szeroko traktująca o procederze niewolnictwa książka. Niestety ten szeroki zakres tematu jest też sporym minusem. Przez niego treść może wydawać się chaotyczna i niespójna, a wymaga, po prostu, trochę więcej uwagi i kojarzenia wcześniej przeczytanych faktów. Na pewno duży plus za próbę ujęcie niewolnictwa z różnych perspektyw oraz za wzięcie na pierwszy plan, dużo mniej znanego, procederu w Ameryce Południowej, a nie Północnej. Na sam koniec pochwalić warto również próbę obiektywnego ujęcia tematu, bez oskarżeń, obwiniania ani usprawiedliwiania. Nie dla każdego, ale jak ktoś się interesuje tematem to z pewnością powinien sięgnąć.

greggreg86 | 2017-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Doskonała książka, kolejny przykład najwyższych lotów amerykańskiego "dziejopisarstwa" obok takich dzieł jak publikacje Charlesa Manna ("1491-Ameryka przed Kolumbem" i "1493-Świat po Kolumbie"), czy (bardziej odpowiadająca tematycznie): wzorca z Sevres literatury traktującej o historii, czyli "Ducha króla Leopolda" Adama Hochschilda.
Wielowątkowa, wielopoziomowa, doskonale skonstruowana i doskonale przetłumaczona wariacja na temat źródeł niewolnictwa w Nowym Świecie, jego roli w kształtowaniu tamtejszych ustrojów gospodarczych i społecznych, stosunków ekonomicznych, a nawet politycznych. Jak rodzący się republikanizm miał wpływ(w USA, ale i w przyszłych republiki Ameryki Łacińskiej) na życie społeczne i ekonomicze oraz jak skrajny liberalizm ekonomiczny mógł skutkować (paradoksalnie) gigantyczną intenyfikacją handlu niewolnikami. Wreszcie (czy raczej-przede wszystkim) Grandin pisze o niewolnictwie przez pryzmat osobistych doświadczeń głównych bohaterów dramatu, który wydarzył się...

Leehoo | 2017-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2017

O czasach, gdy dla wielu ludzi bycie wolnym oznaczało prawo do swobodnego handlu czarnymi. Okrucieństwo białych, niewyobrażalne cierpienie i poniżenie milionów nieszczęśników uprowadzonych z Afryki. Wokół wydarzeń, które zainspirowały Hermana Melville'a do napisania powieści Benito Careno, autor snuje swą mroczną i sugestywną historię żeglarzy, kupców, niewolników, piratów, łowców fok i dziesiątków innych bohaterów z tamtych czasów. Przejmująco smutna, brutalna i pesymistyczna opowieść.

AGNIESZKA | 2017-04-25
Na półkach: Przeczytane, Odrzucone

Rany, nie ma to jak mieć nadzieje na przeczytanie książki o niewolnictwie a tak się zawieść. Książka ta wielokrotnie rzucala mi się w oczy na stronie Matrasu. Nigdy nic nie czytałam o niewolnictwie. Jednakże ta książka jest rozczarowująca. Autor skacze po tematach i chociaż wszystko ma jakiś związek ze sobą, to czytanie o procederze zabijania wielorybów lub fok nijak jak dla mnie nie przybliża mnie do niewolnictwa. Jak rozumiem autor chciał przedstawić bohaterów książki w jak najszerszym kontekście epoki ale przez to po prostu odpływa w tematy, które nie są interesujące. Gdybym chciała czytać o procederze łapania fok to bym taką książek wzięła. Przez większość czasu człowiek czyta i zastanawia się tylko: ok, ale czemu ja w ogóle o tym czytam. Powyżej 400 stron a ja przy 200 odpadam. Wynudziłam się strasznie.

ZłaKrólewna | 2017-02-17
Przeczytana: 2016 rok

Pomysł fajny, wykonanie okrutnie złe. Może to kwestia słabego tłumaczenia, może samego autora, ale czytać się nie dało. Drugi raz w życiu przerwałam czytanie książki...

twzaczytany | 2016-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2016

Doceniam za kilka ciekawych informacji. Niemniej wynudziłem się nieprzyzwoicie.