Wyzwanie czytelnicze LC

Dziewczyna z portretu

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Znak Literanova
6,44 (176 ocen i 33 opinie) Zobacz oceny
10
4
9
7
8
21
7
61
6
50
5
17
4
6
3
7
2
3
1
0
Darmowe dodatki Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Danish Girl
data wydania
ISBN
9788324016945
liczba stron
384
język
polski
dodała
Ag2S

Zaczęło się od pytania, zwykłej prośby o przysługę skierowaną do męża: czy mógłby wsunąć pończochy, założyć parę damskich butów i pozować jej przez chwilę, aby mogła skończyć portret? Oczywiście, odpowiedział. Cokolwiek zechcesz. W tym momencie przebudziła się w nim Lili. Dziewczyna z portretu to liryczna, subtelna, wręcz intymna historia duńskiej malarki Grety Wegener, która pomogła swemu...

Zaczęło się od pytania, zwykłej prośby o przysługę skierowaną do męża: czy mógłby wsunąć pończochy, założyć parę damskich butów i pozować jej przez chwilę, aby mogła skończyć portret? Oczywiście, odpowiedział. Cokolwiek zechcesz. W tym momencie przebudziła się w nim Lili.

Dziewczyna z portretu to liryczna, subtelna, wręcz intymna historia duńskiej malarki Grety Wegener, która pomogła swemu mężowi Einarowi Wegenerowi zrealizować jego najgłębsze pragnienie - przeprowadzić pierwszą na świecie operację zmiany płci. Powieść opowiada o niezwykłej miłości, której siła przerasta wyobrażalne granice kochania i wydaje się niemożliwa - gdyby nie to, że zdarzyła się naprawdę.


Na podstawie książki film z oscarową Nicole Kidman w roli głównej!

 

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2012

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3332,tytu...»

pokaż więcej

Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Oficjalna recenzja
Sylwia książek: 1477

Duńska dziewczyna

Historia Lili Elbe, pierwszej osoby, która przeszła operację zmiany płci, jest powszechnie znana. Lili urodziła się w 1882 roku w Danii jako Einar Wegener i przez większość swojego życia uznawana była za mężczyznę. Pod nazwiskiem Wegener wykładała malarstwo na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, tam też poznała swoją przyszłą żonę, która miała później stać się dla niej największym wsparciem w drodze kształtowania się tożsamości kobiety. Seria operacji zmiany płci miała miejsce w latach trzydziestych dwudziestego wieku, a wydarzenia z tamtego okresu opisane zostały w autobiograficznej książce "Z mężczyzny w kobietę". Na jej podstawie David Ebershoff stworzył własną powieść, starannie i w subtelny sposób opisującą zmagania, których podjęło się to niezwykłe małżeństwo.

Opowieść rozpoczyna się w momencie, w którym Greta Wegener prosi swojego męża o przysługę. Kobieta maluje portret mezzosopranistki Anny Fonsmark, jednak aby dokończyć dzieła, potrzebuje modelki. Po chwili wahania mąż wsuwa na nogi pończochy, wzuwa buty i staje na lakierowanej skrzyni służącej w pracowni za podest. Einar jest niskim mężczyzną, niemal całkowicie pozbawionym owłosienia, takim, którego można opisać, że jest ładny, lecz nie przystojny. Kobiece ubranie pasuje na niego tak bardzo, że Greta zaczyna mówić do niego Lili. Wydarzenie to wprowadza małżeństwo w grę, z pozoru niewinną, której zasady w miarę upływu czasu będą ulegać zmianom. Lili zaczyna pojawiać się w życiu tych dwojga coraz częściej,...

Historia Lili Elbe, pierwszej osoby, która przeszła operację zmiany płci, jest powszechnie znana. Lili urodziła się w 1882 roku w Danii jako Einar Wegener i przez większość swojego życia uznawana była za mężczyznę. Pod nazwiskiem Wegener wykładała malarstwo na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, tam też poznała swoją przyszłą żonę, która miała później stać się dla niej największym wsparciem w drodze kształtowania się tożsamości kobiety. Seria operacji zmiany płci miała miejsce w latach trzydziestych dwudziestego wieku, a wydarzenia z tamtego okresu opisane zostały w autobiograficznej książce "Z mężczyzny w kobietę". Na jej podstawie David Ebershoff stworzył własną powieść, starannie i w subtelny sposób opisującą zmagania, których podjęło się to niezwykłe małżeństwo.

Opowieść rozpoczyna się w momencie, w którym Greta Wegener prosi swojego męża o przysługę. Kobieta maluje portret mezzosopranistki Anny Fonsmark, jednak aby dokończyć dzieła, potrzebuje modelki. Po chwili wahania mąż wsuwa na nogi pończochy, wzuwa buty i staje na lakierowanej skrzyni służącej w pracowni za podest. Einar jest niskim mężczyzną, niemal całkowicie pozbawionym owłosienia, takim, którego można opisać, że jest ładny, lecz nie przystojny. Kobiece ubranie pasuje na niego tak bardzo, że Greta zaczyna mówić do niego Lili. Wydarzenie to wprowadza małżeństwo w grę, z pozoru niewinną, której zasady w miarę upływu czasu będą ulegać zmianom. Lili zaczyna pojawiać się w życiu tych dwojga coraz częściej, najpierw tylko na krótką chwilę, aby Greta mogła malować, później również dla świata poza Domem Wdowy, w którym mieszkają. Wreszcie okazuje się, że to, co przybrało formę gry, wcale nią nie jest.

David Ebershoff nie napisał biografii i jego powieść to w większości luźne wzorowanie się na sytuacjach, jakie miały miejsce. Jak sam przyznaje, pragnął on zagłębić się w intymną sferę małżeństwa Grety i Einara i to właśnie relacje łączące tych dwoje są najważniejszą tkanką przestrzeni fabularnej. Einar odkrywa drzemiącą w sobie kobietę, staje się nią, zaczyna czuć i myśleć jak Lili, kochać, pożądać i marzyć. Nie miałoby to miejsca gdyby nie jego żona, Greta bowiem nie tylko nie odwodzi go od pragnień, ale niezachwianie trwa przy nim i go wspiera. Czy nie jest świadoma, że mężczyzna, w którym niegdyś się zakochała, w końcu odejdzie? Ebershoff zdaje się bardziej ogniskować na postaci Grety, to jej perspektywa widzenia jest tą nadrzędną, jednak opisy kreśli przy tym na tyle delikatnie, że tworzy się swoisty obszar niedopowiedziany, możliwy do wykorzystania przez czytelnika.

To niezaprzeczalny atut lektury, że przeżycia, zarówno Grety, jak i Einara, nie zostają wyłożone wprost. Środkiem do poznania wnętrza bohaterów są okoliczności zdarzeń, retrospektywne cofanie się do sytuacji z przeszłości, z którego Ebershoff korzysta często i w płynny, w pełni zadowalający sposób. Greta nie wyznaje miłości mężowi, nie istnieje między nimi namiętność kochanków. Więcej, malarka wykorzystuje sytuacje, w których Einar staje się Lili, aby malować, dzięki czemu udaje jej się zaistnieć w paryskim kręgu artystycznym. To, jak czytelnik określi jej postawę, w dużej mierze zależy od niego samego. Na tle tej wyrazistej, zdecydowanej kobiety, Lili sprawia wrażenie słabej i apatycznej. Uwidocznione są wszystkie jej obawy i niepewności, niepokój przyćmiewający ten, który dotyczy Grety.

Niewypowiedziane emocje, będące nimi dosłownie i w przenośni, gdyż Ebershoff buduje napięcie oszczędnymi środkami wyrazu i wystrzegając się melodramatyzmu, mają swojego odbiorcę. Wyraźnie oddziałują na czytelnika momenty, w których Einar błąka się od jednego lekarza do drugiego, kiedy zostaje zdiagnozowana u niego schizofrenia, gdy doktor nakłania go do poddania się lobotomii. Obecnie uważa się, że Einar Wegener był raczej osobą hermafrodytyczną i książka niejako potwierdza tę wersję; obserwujemy jego próby radzenia sobie trudnymi sytuacjami. Wszystko to opisane jest eleganckim, stonowanym językiem oddającym ducha epoki, ale jednocześnie pozwalającym pozostać blisko bohaterów. Ebershoff znakomicie posługuje się piórem i zauważa się to zarówno przy opisach stanu umysłu, jak i krajobrazów artystycznego środowiska Paryża, bagnistego Blåtand, duńskiego portu.

"Dziewczyna z portretu" to zajmująca i subtelna w swoim wydźwięku lektura, którą warto poznać. Chociaż nie przedstawia prawdziwej biografii Grety i Einara Wegenerów, niekiedy mija się z faktami, a pewne aspekty jedynie zarysowuje, to jednak wyobraźnia Davida Ebershoffa tworzy skomplikowaną historię potrafiącą poruszyć emocje. To naprawdę dobrze skonstruowana powieść i debiut uhonorowany nagrodami nie bez powodu. Zainteresowani tematem albo po prostu lubiący nieschematyczne książki, powinni ją przeczytać.

Sylwia Kluczewska

pokaż więcej

Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (2122)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2936
Gosia | 2016-01-31
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 30 stycznia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zaskoczyła mnie ta powieść Davida Ebershoffa. Po pierwsze tematem - sądziłam, że będzie to po prostu historia malarza, może jakiejś jego muzy. Tymczasem otrzymałam historię zainspirowaną prawdziwymi wydarzeniami z życia małżeństwa duńskich malrzy: Einara i Gerdy Wegenerów.
Główny temat to zmiana płci Einara z mężczyzny w kobietę. Drugie moje zaskoczenie dotyczy czasu akcji. Nie sądziłam, że taka zmaina była już możliwa w latach 30-tych XX wieku.
Historia jest napisana z wielkim wyczuciem, subtelnie i lirycznie.
Podziwiać należy zarówno Einara w jego trudnych poszukiwaniach własnej tożsamości, a później akceptacji i lekarza, który byłby w stanie zrozumieć jego problem, jak i jego żonę Gretę. Bez niej nie byłoby historii Einara. Można nawet przypuszczać, że jego życie zakończyłoby się tragicznie.
To jej bezgraniczna miłość, która przekorczyła chyba wszystkie granice własnej tolerancji, odwagi, oddania i obyczajowości.
Autor bardzo dobrze potrafił oddać emocje, lęki, wahania, rozterki...

książek: 798
ChicaDeAyer | 2016-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Miałam mocno pobudzony apetyt, który dodatkowo został wzmożony przez obejrzenie obrazu filmowego, którego najmocniejszy punkt stanowią mistrzowskie kreacje Eddiego Redmayna i Alicii Vikander. Ciekawiło mnie, jak przedstawia się pierwowzór i po lekturze jestem skłonna przyznać, że nadzieje nie zostały zawiedzione – a te były wielkie.

Chociaż punkt wyjścia stanowi kontrowersyjna problematyka, będąca przez długie lata tematem tabu w debacie publicznej, to najbardziej mnie zaintrygowała sfera psychologiczna. Autor doskonale nakreślił złożoność relacji oraz siatkę uczuć, jaka towarzyszy bohaterom w wyboistej drodze w poszukiwaniu jestestwa, w niełatwej walce o samego siebie. To opowieść o głębokiej miłości, której nie imają się granice, o odwadze, poświęceniu, przełamywaniu barier i własnych lęków. Odczuwalny jest duży nacisk, jaki został położony na uczuciowość oraz próbę oddania procesu ewolucyjnego, jakiego doświadczył główny bohater: zarówno w sferze fizycznej, psychologicznej i...

książek: 579
Kiwi_Agnik | 2016-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2016

"Dziewczyna z portretu" to subtelna i liryczna opowieść o tolerancji, o niewyobrażalnej i bezgranicznej miłości, niemożliwej sile charakteru oraz o ogromnym poświęceniu i oddaniu.

Historia pełna wyrazistej artystycznej bohemy, barw i dźwięków szwedzkich promów.

Książka mnie zaintrygowała, poruszyła i bardzo pozytywnie zaskoczyła.

Polecam!

książek: 642
Lidka | 2017-10-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 października 2017

Cholernie trudny temat ,który ciężko się czyta. Trudny bo w trakcie lektury zdajemy sobie sprawę,iż książka powstała na faktach.Ciężko się czyta bo mimo braku jakichś zawoalowanych akcji przeżywamy różne stany emocjonalne. Huśtawka nastroju gwarantowana. Osobiście znam osoby,które zdecydowały się na zmianę płci nie tylko fizycznie ale i metrykalnie. Jednak my żyjemy w XXI w. a nasi bohaterowie dużo,dużo wcześniej. Przerażające diagnozy ,opinie lekarskie a co za tym idzie również ich praktyka.
Nie można pominąć wspaniałej postawy żony ,której rola w tej metamorfozie miała też znaczący wpływ.
Polecam książkę dla czytelnika lubiącego zawiłości psychologiczne.

książek: 1375

Duszo moja rozdarta na dwoje..., co mi robisz? Dlaczego mnie tak traktujesz? Gdzie zgubiłem swoją tożsamość...?
...kim jestem? Kim chciałbym być?
Muszę odnaleźć siebie, swoje własne "ja", bo przepadne w otchlani beznadzei, zobojętnienia..., stanę nad przepaścią i rzucę się w mroczną nicość rozpaczy...

Moja kochana osobowości
Dlaczego w głowie kręcisz mi zawiłości?
Czy robisz to w złości?
A może w poczuciu obojętności?
Bo na pewno nie z miłości?

Pozwól mi odnaleźć samego siebie...

Świadomość własnej tożsamości jest niezwykle ważna dla każdego z nas. Wszyscy chcieliby się czuć we własnej skórze komfortowo, wygodnie, bez żadnych niedogodności. Nasza dusza i ciało muszą wzajemnie ze sobą współgrać, powinny nadawać na tych samych falach, wznosić się ku tym samym pragnieniom. Jeśli zaczną się nawzajem gryźć, jedno i drugie będzie się męczyć, jedno i drugie będzie nieszczęśliwe, zrezygnowane, bez chęci do życia...
Nikomu nie życzyłbym takiego zaplątania...

Dzisiaj operacja zmiany płci...

książek: 1910
Akasha89 | 2016-09-07
Przeczytana: 07 września 2016

David Ebershoff to amerykański pisarz, który jak dotąd wydał 2 książki. Jedną z nich jest właśnie "Dziewczyna z portretu", o której zrobiło się głośno w tamtym roku za sprawą jej ekranizacji filmowej. Nie dziwota, albowiem powieść ta opisuje wciąż dla wielu osób kontrowersyjny temat transseksualizmu i zmiany płci fizycznej.

Na początku XX wieku w Danii faktycznie żyła taka osoba jak Lili Elbe: "(ur. 28 grudnia 1882 w Vejle jako Einar Mogens Wegener, zm. 13 września 1931 w Dreźnie) – transgenderowa kobieta, jedna z pierwszych osób, które przeszły udokumentowaną operację zmiany płci. Urodzona w Danii, była pod swoim oryginalnym imieniem znanym artystą. Już w latach dwudziestych regularnie publicznie pokazywała się jako kobieta i była przedstawiana jako siostra Einara, Lily. W 1930 przeszła pierwszą operację zmiany płci i przyjęła oficjalnie imię Lili Elbe.

Współcześnie podejrzewa się, że od urodzenia Elbe mogła być kobietą dotkniętą zespołem Klinefeltera lub inną nieprawidłowością...

książek: 570
DomowaKsięgarnia | 2016-01-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Dziewczyna z portretu to psychologiczna opowieść o sile międzyludzkiej więzi. O tym, na ile jesteśmy się w stanie poświęcić dla drugiego człowieka. Ile jesteśmy w stanie zrobić dla szczęścia drugiego człowieka, nawet jeżeli musimy ustąpić ze swojej uprzywilejowanej pozycji w życiu tego człowieka. Czy Dziewczyna z portretu jest książką o miłości? W pewnym sensie tak. Jest książką o miłości człowieka do człowieka, o szacunku do uczuć, życia w prawdzie, wolności wyboru i pokory wobec losu.

więcej na Domowa Księgarnia: http://goo.gl/MOjpDc

książek: 948
Wiola | 2015-10-08
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 08 października 2015

Książka pod względem fabuły nie jest jakaś rewelacyjna. Natomiast warto poświęcić jej czas poniewaz doskonale opisuje cały cykl przemiany z mężczyzny w kobietę. Autor świetnie przedstawił psychikę głównego bohatera. Każda myśl, odczucie, wrażenie każdej zmiany zachodzacej w człowieku. W niektórych momentach czytając powieść miałam wrażenie jakbym była obok głównego bohatera. Druga sprawa to wielki podziw dla żony Grety. Nie wyobrażam sobie ze można się aż tak poświęcić dla bliskiej osoby żeby pozwolić jej odejść i być szczęśliwym w innej skórze z innym człowiekiem. Autor bardzo dogłębnie opisał cały ten proces przemiany i psychikę bohaterów. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że jest to prawdziwa historia. Aż trudno w to uwierzyć. Dopiero po tej lekturze jestem w pewien sposób zrozumieć wszystkich tych ludzi którzy źle czują się w swojej skórze i dokonują zmiany płci. Dobrze autor też zwrócił uwagę na kwestię podejścia lekarzy. Niestety nie każdy jest w stanie zrozumieć te osoby i...

książek: 1797
Kevorkian | 2016-02-11
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Bardzo kobieca, subtelna, wnikliwie i zmysłowo napisana książka.

Duży nacisk został położony na psychologiczne aspekty przemiany Einara w Lily, kolejne etapy odkrywania siebie, ale również na to, jak wpływała ona na jego żonę oraz inne osoby z otoczenia. Kontrowersyjny temat podany w delikatny, estetyczny sposób. Polecam.

książek: 40616
Muminka | 2014-02-19
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 lutego 2014

Zaczęło się niewinnie. Było sobie małżeństwo malarzy, Einar i Greta Wegener. Poznali się na studiach, i utartą koleją rzeczy ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Żyliby sobie spokojnie nadal szczęśliwi, mimo braku dzieci, tworząc obok siebie gdyby nie niewinna z pozoru prośba Grety. Gdy malowała sopranistkę Annę brakowało jej modelki do pewnych szczegółów, poprosiła więc męża by przebrał się w kostium kobiecy. Gdy nałożył ubranie, nagle przeistoczył się w kobitę. Greta nazwała go Lili. W tym przełomowym momencie doszły do głosu jego tłumione pragnienia i podświadome jestestwo: zaczął stawać się Lili, zmieniał się w kobietę.
To autentyczna historia malarza uważanego za pierwszą na świecie osobę, która poddała się operacji zmiany płci, do której doszło w 1930r. Skomplikowana stopniowa metamorfoza w Lili jest pełna niedopowiedzeń, jest efemeryczna i mroczna. Nic nie jest tym, czym się wydaje, a sztuka polega na iluzji, na przekształcaniu rzeczywistości i tego, co...

zobacz kolejne z 2112 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Pełen zwiastun „Fantastycznych zwierząt”!

Na siedem tygodni przed premierą wytwórnia Warner Bros. wypuściła pełen zwiastun filmu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. Wreszcie mamy okazję lepiej przyjrzeć się rzeczonym fantastycznym stworzeniom, które uciekły z walizki Newta Scamandra!

 


więcej
Obejrzyjcie drugi zwiastun „Fantastycznych zwierząt"

W czasie trwającego w San Diego Comic-Conu zaprezentowano szerokiej publiczności drugi, znacznie bardziej rozbudowany zwiastun filmu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. W trailerze pojawiają się wreszcie - długo oczekiwane - magiczne zwierzęta!


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd