Dziewczyna z portretu

Okładka książki Dziewczyna z portretu David Ebershoff
Okładka książki Dziewczyna z portretu
David Ebershoff Wydawnictwo: Znak Literanova Ekranizacje: Dziewczyna z portretu (2016) literatura piękna
The Danish Girl
Znak Literanova
2012-06-11
2012-06-11
Tomasz Bieroń
Ekranizacje:
Dziewczyna z portretu (2016)
Greta Wegener mąż zmiana płci miłość trójkąt

Duńska dziewczyna

20/52/2024

20/52/2024

Einar i Greta Wegenerowie to małżeństwo duńskich artystów. Pewnego dnia, kiedy modelka Grety nie stawia się na umówione spotkanie, kobieta prosi męża, by on zapozował zamiast niej. Niewinna prośba sprawia, że życie pary zmienia się na zawsze. W ich związku pojawia się trzecia osoba - Lili, dziewczyna z portretu. Jednak Lili nie jest tylko kreacją, nie jest fantazmatem Einara, który co jakiś czas zamienia się z nią miejscami, wkładając na siebie sukienkę. Lili to jakby jego druga tożsamość - inny, pełnowartościowy człowiek, który w nim mieszka. I to człowiek bardziej prawdziwy niż on sam.

Lili jest młodsza od Einara, pozuje do obrazów Grety, odkrywa świat z nieśmiałością i fascynacją, po raz pierwszy się zakochuje. I cierpi. Cierpi, ponieważ zdradza ją zdefiniowane ciało mężczyzny, w którym została zamknięta. Bliscy starają się ją wspierać, szukając sposobów, by raz na zawsze rozdzielić Lili od Einara. Ostatecznie się to udaje dzięki pierwszej na świecie operacji korekty płci. Dla Lili są to praktycznie ponowne narodziny.

"Dziewczyna z portretu" to opowieść o poszukiwaniu siebie, o miłości, która trwa mimo przeszkód, o bólu i ukojeniu. Należy jednocześnie podkreślić, że jest ona bardzo luźno oparta na losach prawdziwego małżeństwa Wegenerów. Autor bazował na zapiskach samej Lili Elbe, ale charaktery postaci i wydarzenia tworzył wedle własnej wyobraźni, dlatego książki tej nie można traktować jako dokumentu czy świadectwa. Warto natomiast sięgnąć do materiałów, z których Ebershoff korzystał. Będzie to na pewno wartościowe doświadczenie.

Ogólnie oceniłabym książkę na takie mocne 6/10, może ciut wyżej za próby zbadania psychiki głównej postaci (z dość miernym skutkiem). Czytało się szybko i bezproblemowo, ale czuję, że kwestia transpłciowości została w niej dość płytko - i momentami niezgrabnie - przedstawiona, dostaliśmy natomiast całą masę przeintelektualizowanych opisów i wspomnień, które tworzą osobliwą wyklejankę zamiast jednolitej całości. Lepiej od samej Lili została przedstawiona Greta, ale to wciąż za mało, żeby uznać tę historię za więcej niż przyjemną.

Bez rewelacji. Temat dość ciekawy, książka dobrze napisana, ale niezbyt wciągająca, może z winy tłumacza. Sporo błędów w druku.

Kilka lat temu oglądałam film nakręcony na podstawie książki. Wywarł on na mnie duże wrażenie, bardzo chciałam przeczytać również książkę. I w końcu mi się to udało.
Powieść „Dziewczyna z portretu” jest napisana na podstawie prawdziwych wydarzeń, opisuje losy małżeństwa Einara i Gerdy Wegenerów. Małżonkowie są artystami - malarzami. On delikatny, nieśmiały, o wielkim talencie. Ona bardziej przebojowa, jako młoda dziewczyna była stroną aktywną w związku, to ona inicjowała pierwsze spotkania z Einarem.
Podczas malowania jednego z obrazów, Gerda prosi męża, aby był jej modelem, ale przebrał się w damską garderobę. Od tego zdarzenia, delikatny z charakteru i kobiecy z urody Einar, toczy ze sobą wewnętrzną walkę. Czuje, że jego ciało nie pasuje do jego tożsamości seksualnej, coraz częściej funkcjonuje jako kobieta o imieniu Lili. Cała ta sytuacja jest bardzo frustrująca i trudna zarówno dla niego, ale jeszcze bardziej chyba dla jego żony. Oboje bardzo przeżywają problemy osobowościowe Einara. Gerda wspiera męża w jego wyborach, w chwilach, gdy on funkcjonuje jako Lili, dostosowuje się do sytuacji. Na swój sposób polubiła Lily, ale tęskni za dawnym, stabilnym związkiem. Zaskakuje ją determinacja męża, i dążenie do tego, aby żyć zgodnie z prawdziwą tożsamością płciową.
Książka trudna, ukazująca niezwykle skomplikowaną relację małżeńską, rozterki wewnętrzne głównych bohaterów, ich walkę z opinią społeczną i własnymi lękami. Przy tym jednocześnie bije z niej spokój, jest on wynikiem niespieszności akcji, mnogości i dokładności opisów, skrupulatnej analizy przemian wewnętrznych bohaterów. Całość bardzo delikatna, taka pastelowo-pudrowa, jak kolorystyka portretów Lili, które wyszły spod pędzla Grety.
Książka warta przeczytania, równie gorąco polecam ekranizację

57/38k/52/2021

57/38k/52/2021

Ogólnie - interesująca pozycja, ale mam kilka zastrzeżeń. Niektóre opisy były przytłaczająco długie i odrywały uwagę od głównego wątku. Większość postaci, może poza Gretą, była całkowicie bezbarwna i nijaka. Odniosłem też wrażenie, że transpłciowość głównej bohaterki została bardzo spłycona i przedstawiona w sposób, który wydawał mi się w pewnym stopniu niewłaściwy. Mam na myśli koncepcję dwóch osób - mężczyzny i kobiety - mieszkających w jednym ciele, która wałkowana była przez pierwszą połowę książki. Jak rozumiem, był to raczej opis wewnętrznej walki Lili, która zmagała się ze zrozumieniem własnej tożsamości, ale w mojej opinii taki obraz transpłciowości w tekstach kultury może wpływać na niewłaściwe postrzeganie lub całkowite niezrozumienie tego zjawiska przez niektórych odbiorców.

Ogólnie mi się podobała, ale daje 6/10, bo w połowie książki moje wciągnięcie się w historie powoli przygasało. Historia jest oparta na prawdziwych ludziach, ale bardzo luźno. Czułam niedosyt, jeśli chodzi o przemyślenia Einara. W dużej mierze poznajemy dogłębniej Gretę, choć tu też mam poczucie płytkości lub nawet powiedziałabym, że były momenty, że autor dawał pełen zarys przeżyć i myśli bohaterki (głębie),a w innych spłycał je tak, że czytelnik zostawał z niczym. Dodatkowo, jak wiele poprzednich czytelników zauważyło, opisy i jeszcze raz opisy... bardzo wyszukane, ale męczące, zwłaszcza pod koniec.

Cudowna książka, która pokazuje że z miłości można zrobić wszystko dla drugiego człowieka

O ile początek tej historii mnie wciągnął i miałam bardzo dobre zdanie o tej książce, tak w połowie odłożyłam ją na półkę.
Mam wrażenie, że w pewnym momencie autor na siłę postanowił zapełnić kolejne strony i niestety zrobił to dodając straaaaasznie długie, "poetyckie" opisy do każdego najmniejszego i nawet najmniej ważnego elementu pojawiającego się w tej powieści. Zmęczyłam ją do samego zakończenia, które też jest kiepskie.
Polecam za to obejrzeć film, który jest świetnie zrealizowany.

Od kiedy tylko oglądnęłam film oparty na tej książce, marzyłam, żeby ją przeczytać. Niestety bardzo się zawiodłam ... O ile historia sama w sobie jest bardzo ciekawa, to nieskończenie długie i liczne opisy rujnują wszystko... Gdyby jeszcze były one jakoś związane z tematem, a tutaj co chwile jakieś wstawki, opisy wyglądu nic nieznaczących postaci czy miejsc, jakieś poboczne historyjki opisane na całe strony, nie wnoszące nic do powieści, wytrącające z głównego tematu. W połowie książki już zaczęłam po nich przelatywać tylko wzrokiem, bo się nie dało przez to przebrnąć. Cała książka dużo na tym traci. A szkoda, bo temat jest ciekawy - małżeństwo, w którym mąż odkrywa, że jest kobietą. Oparta na prawdziwej historii Lili Elbe, jednej z pierwszych osób, które przeszły operację zmiany płci. Postać Grety, żony Einara, bardzo ciekawie pokazana. Niestety na tym plusy się kończą. Na szczęście, ktoś stworzył film, i ten na prawdę warto zobaczyć - Eddie Redmayne zagrał w nim mistrzowsko! Książki niestety nie polecam.

• 2016
  • Literatura amerykańska