Cztery umowy. Droga do wolności osobistej

Okładka książki Cztery umowy. Droga do wolności osobistej
1970-01-01
Data 1. wydania:
1997-01-01
Eleonora Karpuk
Eleonora Karpuk rozwój osobisty psychologia motywacja

Okładka książki Trzy pytania. Odkryj wewnętrzną siłę Barbara Emrys, Don Miguel Ruiz
Ocena 6,2
Trzy pytania. ... Barbara Emrys, Don ...
Okładka książki Piąta umowa. Toltecka księga mądrości. Droga do świata prawdy harmonii i miłości Jannet Mills, Don Jose Ruiz, Don Miguel Ruiz
Ocena 7,7
Piąta umowa. T... Jannet Mills, Don J...
Okładka książki Medytacje i Modlitwy. Medytacje Inspirujące do Życia w Miłości i Szczęściu Janet Mills, Don Miguel Ruiz
Ocena 7,1
Medytacje i Mo... Janet Mills, Don Mi...

Nie dowiedziałam się z niej nic nowego. Większość tych książek bazuje na tych samych założeniach.

Świetna książka, wybitna, piękna w swojej prostocie. Wracam co jakiś czas do niej aby nie zapominać o mądrości z niej płynących :)

Jeśli uważasz , że za twoje niepowodzenia odpowiedzialni są rodzice, kościół, szkoła, środowisko w jakim przebywasz, media, ty sam i w końcu Bóg, to masz rację, ale powinieneś przeczytać tę książkę.
Człowiek przychodzi na świat zupełnie czysty, z podstawowym oprogramowaniem. System nas powoli okrada z wolności. W końcu przestajemy rozumieć co to wolność. W końcu aby być zaakceptowanym w systemie kar i wyróżnień zakładamy maski, przestajemy być sobą, zakładamy różne umowy ze światem oparte na kłamstwie.
Jeśli nawet odważymy się na własne "Ja" w życiu to powstają w nas prędzej czy później wyrzuty, wewnętrzna walka bo nie działamy tak jak system tego wymaga... Kiedy więc pojawi się wątpliwość co dalej, sięgnij po nowe Cztery Umowy a stare spróbuj zerwać.

Myślałam, że czytanie pozycji "Cztery umowy" pójdzie mi błyskawicznie z racji na tematykę i niewielką objętość, jednak było na odwrót. Możliwe że to przez ostatnio trudny na świecie czas to raz, dwa również i dla mnie mocno aktywny i obfity w zmiany, i trzy przez styl autora i jego szorstką według mnie postawę wobec czytelnika. Również krótkie zdania, powtarzane treści i jednostronne poglądy okraszone ezoterycznymi wzmiankami nie wzbudziły za bardzo mojej sympatii jak i nie motywowały do czytania w szybszym tempie.

Jednak pomimo to, nie da się zaprzeczyć, że książka niesie dużą wartość. Omawia cztery główne zagadnienia, których praktykowanie faktycznie myślę, że może zadziałać na człowieka wręcz uwalniająco. Są one nazywane umowami i choć widnieją nawet na skrzydełku książki, to jednak ich całościowa lektura jest potrzebna, aby zrozumieć złożoność i sens wprowadzania ich w życie. Mowa o szanowaniu swojego słowa, nie braniu niczego do siebie, nie zakładaniu różnych rzeczy z góry oraz robieniu czegokolwiek jak najlepiej jesteśmy w stanie.

I choć lektury może nie będę wspominała jako nadzwyczaj wartkiej i przyjaznej, to jednak niesie ona wiele pożytecznych i mądrych treści, a ja cieszę się, że mogłam ją przeczytać i porozważać nad różnymi kwestiami.

Książeczka zawiera cztery banalne porady: szanuj swoje słowo, nie bierz niczego do siebie, nie zakładaj niczego z góry, rób wszystko najlepiej jak potrafisz; podlane to obficie mętnym sosem ezoterycznym, kto chce niech czyta, może dla kogoś będzie pomocne, dla mnie to strata czasu.

Polecam osobom w każdym wieku, bardzo przyjemnie się czyta. Na początku spokojnie wprowadza do tematu, pod koniec robi się nieco bardziej intensywna - co oczywiście na plus. Ukazuje jak ważną wartością jest miłość, zachęca do zmian w inspirujący, a nie przytłaczający sposób.

jedna z najlepszych książek dotyczących rozwoju osobistego jakie miałam przyjemność przeczytać

Jest to pozycja, do której można wracać, ponieważ niesie dużo wartościowych treści, które przydają się na co dzień, aby lepiej, uważniej i bardziej świadomie żyć. Poleciłabym ją każdej osobie.

Książka może jest prosta i krótka, ale może wnieść znaczące zmiany w postrzeganiu siebie i świata, zwłaszcza przez osoby, które czuja się zagubione i przytłoczone nadmiarem bodźców, informacji, presji, wymagań oraz określeniem siebie i swojej tożsamości. Żaluję, że nie natknęłam się na nią lub podobną tego typu pozycję, gdy byłam młodsza, gdyż myślę, że ta książka jest idealna nie tylko dla dorosłych, ale także dla młodych osób, zwłaszcza nastolatków, którzy są najbardziej narażeni na wartości i idee narzucane im z zewnątrz, a niekoniecznie starają wsłuchiwać się w samych siebie. Ta książka może stać się dla nich drogowskazem podczas dlugiej drogii do zmiany na lepsze oraz w odnalezieniu swojej wolności osobistej.

Prosta, krótka i treściwa. Czyta się ją bardzo szybko, a dzięki swojemu prostemu językowi i trafnym porównaniom treść zostaje w głowie. Nie jest to może nic odkrywczego, jeśli miało się już styczność z tego typu książkami, ale na pewno nie zaszkodzi do niej zajrzeć.