Przez rzekę

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne

Inne wydania

Zbiór opowiadań. Ciemna, niepokojąca proza o zmysłowym doświadczaniu świata. Niewinność, erotyzm, cielesność, upadek jednym słowem najstarsze obsesje świata. Nominacja do Literackiej Nagrody NIKE 1997.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

wiech | 2016-05-08
Przeczytana: 08 maja 2016

Szkoda, że tak późno zetknęłam się z prozą Stasiuka.
On obserwuje, słucha i pisze. Pisze co mu w duszy gra. Wyrafinowanym językiem.
Początek – to nostalgiczne wspomnienia z dzieciństwa. Genialne. Dalej jest już bardzo ponuro. Ciężko. Zadymione knajpy, przydrożne bary. Wszechobecny alkohol. W każdej postaci. Aż po dno butelki. Bohaterowie, błąkający się po ulicach różnych miast. Od knajpy do knajpy. Bez celu. Lekko ześwirowani od alkoholu. - Dziwne związki z kobietami.
Są opinie, że druga część książki to trochę bełkot literacki. – Nawet jeśli… to piękny bełkot.
Stasiuk cudownie operuje słowem. Plastycznie. Można zobaczyć, poczuć, posmakować. Czytałam, a wyobraźnia intensywnie pracowała. Uruchomił ją pięknym językiem i przykuł na bardzo długo.
Bezsensowna fabuła nie była dla mnie ważna – chłonęłam klimat, słowa i barwny styl.
To trudna literatura – nie polecam jej wszystkim. Jest specyficzna. Przenikliwa. Piękna.

PS
Początkujący pisarz mógłby uczyć się od Stasiuka jak dobierać...

Wojciech Gołębiewski | 2014-05-20
Przeczytana: 19 maja 2014

Świetne, wspomnieniowe opowiadania, wiernie odtwarzające realia życia w PRL-u, /w tym nieustannie spożywany alkohol/, które wpisują się w nurt twórczosci uprawianej przez Nowakowskiego czy Iredyńskiego. Na pewno lepsze od Pilcha. A że czytelnicy czują się oszukani, bo przyzwyczaili się do Stasiuka - refleksyjnego podróżnika, to ich problem.

Nimmo | 2014-06-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Pierwsze trzy opowiadania rewelacyjne. Czytając, w zakamarkach pamięci, otwierały się kolejne na głucho od dawna zamknięte szufladki. Ta ze skrzypiącym śniegiem, ta z pustawym kościołem na mszy o osiemnastej, kolejna z meczem pod salką katechetyczną i nawet ta (choć wstyd się przyznać) z widokiem bibliotekarki z poziomu podłogi (tyle tylko że biblioteka w moim miasteczku była mniejsza i biedniejsza niż ta z opowiadania, a tuż przy podłodze znajdowała się półka z literą "G" i przynosiłem do domu na zmianę Goethego i Gogola).
Ta książka jest jak życie, gdy pojawiają się kobiety pojawiają się też problemy. Gdy zjawia się Nadia nic już nie jest takie same. Z każdym opowiadaniem coraz więcej brudu, coraz więcej dusznego powietrza, coraz więcej plugastwa.
A.Stasiuk zmyśla historie, opowiada dyrdymały, by odwrócić uwagę czytelników od czasu który bezczelnie im kradnie, bo mimo...

czerwiec | 2014-10-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 24 października 2014

Na ostatniej stronie okładki pustosłowie podpisane nazwiskiem recenzenta. „Dotknąć istnienia to właśnie dotknąć formy, która w pustce zostaje po istnieniu...” Tak, właśnie tak, z trzykropkiem. Nie pomaga też dopisana poniżej wypowiedź autora: „No właśnie, bo to jest książka dla inteligentnych”. Dobra, panowie, zrobiliście wszystko, żeby mnie zniechęcić, ale się nie dałam.

Te często chwalone w opiniach trzy pierwsze opowiadania niestety nie są dobre. I raczej nie miały takie być. One usypiają czujność. Wprowadzają powoli w narrację wypływającą ze zmysłów. Opisują świat nieistniejący, a więc martwy, nadając mu atrybuty realności. Kolor, fakturę, smak, zapach. Szczególnie dużo jest zapachów. Przemysławka, tytoń, wnętrza, przestrzeń - wiele prostych składowych. Spokój i nostalgia.

Potem następuje wyraźne odcięcie. Zmienia się perspektywa, sceny nabierają życia, ale zostają zmysły jako narzędzia poznawania, coraz bardziej ogarnięte synestezją. Cielesność narasta. Nawet jeśli jest...

Radosław Gabinek | 2017-02-23
Na półkach: Przeczytane, 2017 rok
Przeczytana: 22 lutego 2017

osinskipoludzku.blogspot.com

Ten zbiór opowiadań jest taki jakiś mało "stasiukowy", a bardziej "hłaskowy". Kiedyś byłby to w moich ustach komplement, a nawet - pójdźmy dalej - forma jakiegoś oddania i bezkrytycznego uznania. Tak było by właśnie kiedyś natomiast przez lata wiele się zmieniło i choć Marka Hłaskę nadal bardzo szanuję to nie działa on na mnie już tak jak wtedy kiedy miałem te naście lat. Jedną z osób odpowiedzialnych za taki stan rzeczy jest właśnie Andrzej Stasiuk do którego jest mi zdecydowanie bliżej na chwilę obecną.

Zważając na to co padło na wstępie, gdy tylko zobaczyłem wydanie książki "Przez rzekę" autorstwa Andrzeja Stasiuka to inne rzeczy które były na tapecie obecnie poszły w kąt, a priorytetem stała się właśnie ta pozycja. Pierwszy raz chyba mam ambiwalentny stosunek do zbioru, który wyszedł z pod ręki mojego literackiego guru. Opowiadania zawarte w zbiorze "Przez rzekę" są mocno zróżnicowane. Zaczyna się genialnie i z tego co czytałem w opiniach na...

Marta | 2012-07-31
Przeczytana: 15 maja 2012

Opowiadania Pana Stasiuka zebrane w tym tomie są bardzo nierówne. Niektóre są lepsze, inne gorsze. Dla mnie zdecydowanym numerem jeden jest historia o bibliotekarce. Wymagająca lektura, jednak warto poświęcić jej swoją uwagę, choćby dla wspomnianego wcześniej opowiadania o pani z biblioteki.

lotosu_kwiat | 2014-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2014

Wspomnienia, niekiedy rozmyte i symboliczne, a jednak wciąż żywe. Język barwny, nacechowany emocjami, stanowi największy atut tej książki - w moim odczuciu opisy i walory emocjonalne zdecydowanie przewyższają treść, co w tym przypadku wcale nie jest wadą, lecz w pewnym sensie bogactwem tych niezwykle osobistych opowieści. Autor stwarza wciągający, senny klimat, w którym przeplatają się ze sobą ekspresyjna gra słów i zwykły bełkot. Mimo powolnego snucia wspomnień przebija przez nie obraz plastyczny i nasycony kontrastami. Osobiście wyprawa autora od knajpy do knajpy nie do końca mnie przekonuje, jednak muszę przyznać, że fragmenty opowiadań urzekły mnie, a intensywność wspomnień nastawiła nostalgicznie."Pamięć jest prostym mechanizmem i waga, doniosłość, odległość w czasie nie mają dla niej żadnego znaczenia." Otóż właśnie niepodkoloryzowane, brudne, wręcz wstydliwe szczegóły życia potrafią najlepiej odzwierciedlić to co ukryte w zakamarkach pamięci. Na uwagę zasługuje intrygująca...

Magdalena Nowakowska | 2014-10-17
Przeczytana: wrzesień 2014

Andrzej Stasiuk, „Przez rzekę” – opowiadania różnych światów
Zaczyna się nieco mistycznie. Pierwsze trzy utwory: Chodzenie do kościoła, Chodzenie do biblioteki oraz Chodzenie na religię zostały połączone poczuciem niezwykłości, jaką mają w sobie wspomnienia z okresu dojrzewania. Osoby i miejsca, które wywarły wpływ na narratora, zyskują blasku i są odrealnione. Kolejne części zbioru burzą ten porządek. Mniej więcej tak, jak gdyby Duklę zestawić w jednym tomie z Jak zostałem pisarzem. Kościół, biblioteka i lekcje religii okazują się wstępem do podróży pełnej dróg i ludzi. Pojawiające się postacie kobiet są sprowadzone do ich funkcji seksualnej, a mężczyźni to niepracujący wieczni poszukiwacze wrażeń. Dużo w Przez rzekę jest alkoholu, nocnych postojów w przydrożnych barach, dróg oraz błąkania się po obcych bohaterom miastach. Nie są oni jednak ani przez moment typowymi turystami. Ich droga nie ma wyznaczonego celu. Tak samo jest przecież w Jadąc do Babadag. Określony w tytule cel...

malineczka74 | 2010-08-22

Zbiór opowiadań - lektura niełatwa .Nie czyta się tak prosto jak Dojczland czy Fado. Przyznam szczerze, ze podczytywałam te opowiadania miesiąc .Są one nie tylko zbiorem opisów tego swiata ,ale i duszy autora.Mnóstwo w nich emocji , przeżyć i uczuć .Traktują o świecie widzianym oczyma Stasiuka ,który widzi nie tylko martwą materię - u niego np miasto ma duszę .Ludzie są zwykle zadumani i wrazliwi.Stasiuk jest nie tylko znawcą podróży - on je uwielbia ,a podróżując samochodem (często dużym i zdezelowanym) interesuje się zwykłymi miejscami ,pereferyjnymi dzielnicami ,prostymi ludźmi ,knajpami o niewysokim standardzie.Nie stroni od trunków ,których picie czasem staje się wprost rytuałem.Klimat ksiażki jak zwykle u tego autora jest ponury i mroczny ,pełny niedomówień .Zawarte w książce przeżycia chwilami są tak bardzo szczere i osobiste ,ze przypominają spowiedź .

Alianne | 2013-09-10
Przeczytana: 10 września 2013

Książka zdecydowanie nie jest dla wszystkich. Mocno abstrakcyjna, pozbawiona w gruncie rzeczy tak jakiegokolwiek sensu jak i fabuły, jest właściwie sztuką dla sztuki. Czymś bardziej na kształt wyrywania kawałka siebie i próby opisania tego, jak bardzo odrealniony staje się czasami świat artysty.
Nie oznacza to jednak, że książka jest zła. Początek jest dla mnie piękny - opowieść o dziwnej młodości, wspomnienia, wszystko osnute senną mgiełką. Im dalej w las tym więcej jest brutalnej rzeczywistości - ale i ona jest tylko na poły realna.
Dla ludzi lubiących dziwną, nierzeczywistą literaturę. Dla tych, którzy doceniają klimat i taplanie się w słowach, może być rzeczą piękną.
Mnie osobiście urzekł początek, potem było już nieco ciężej, mimo wszystko jednak uważam ją za całkiem dobrą książkę.

Noc
    Dukla