Wilk na Atlantyku. Biografia Otto Kretschmera

Tłumaczenie: Tomasz Waszak
Seria: Seria z kotwiczką [FINNA]
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
Der Wolf in Atlantik

Historia „najtchórzliwszego z łajdaków”, kapitana Otto Kretschmera, największej „armaty” Kriegsmarine, człowieka, który zadał przeciwnikowi większe straty na morzu, niż jakikolwiek inny dowódca jakiejkolwiek marynarki w jakiejkolwiek wojnie. Został odznaczony najwyższymi orderami, jakie mogli przyznać Niemcy. Widokówki z jego podobizną były sprzedawane w Niemczech i całej okupowanej Europie, a na jego cześć skomponowany został marsz wojskowy.
(Terence Robertson)

źródło opisu: FINNA, 2001

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

Stojgniew | 2015-11-15
Przeczytana: 2013 rok

To biografia jednego z największych bandziorów z czasu wojny na Atlantyku. Bohater książki, nazywany "królem tonażu" słuszne nazwany został "najtchórzliwszym z łajdaków". Na swoje cele wybierał bowiem najczęściej największe, najwolniejsze i najbardziej bezbronne okręty transportowe (min. tankowce). Na koncie ma bodajże tylko 1 lub 2 okręty wojenne.

Biografia jest nie pełna. Czytelnik nie znajdzie tu odpowiedzi na pytanie: czym zasłużył się Kretschmer aliantom,że po wojnie pozwolono mu dalej służyć w Kriegsmarine?

Mimo wszystko książka jest warta przeczytania.

Allen | 2014-12-01

Książka T. Robertsona „Wilk na Atlantyku” to według mnie jedna z najlepszych pozycji dostępnych w ramach „Serii z kotwiczką”, i wielokrotnie do niej wracam. Autor przedstawia w niej historię najskuteczniejszego z dowódców niemieckich okrętów podwodnych walczących w Bitwie o Atlantyk w trakcie II wojny światowej- kapitana Otto Kretschmera.

Książka ta nie jest pełną biografią- autor pomija niektóre jej fragmenty, skupiając się zasadniczo na trzech okresach. Pierwszy dotyczy początków służby i szkolenia Kretschmera jako oficera na niemieckim okręcie podwodnym, oraz dowodzenia mniejszym okrętem U-23. Drugi, najbardziej obszerny, to historia Kretschmera jako dowódcy okrętu na którym odniósł większość swoich sukcesów U-99. Trzeci ukazuje los Kretschmera jako jeńca wojennego na terytorium Wielkiej Brytanii i Kanady.

Autor ukazuje przede wszystkim sylwetkę i charakter samego Kretschmera,. Możemy więc poznać osobowość człowieka wytrwałego, pewnego siebie, budzącego lęk i szacunek...

lukka74 | 2016-10-03
Przeczytana: 16 października 2016