1. Pułk Czołgów 1918-1920

Wydawnictwo: Napoleon V
Pio

W czasie czteroletniego zmagania się narodów podczas wielkiej wojny powstała i rozwinęła się potężna i nowoczesna broń – czołgi. Umysły twórcze i rozwój przemysłu wojennego dały wreszcie na obronę państwa od dawna poszukiwaną broń, może jeszcze niezbyt doskonałą, dającą jednak dużą przewagę na polach bitew. Pojawienie się czołgu – to potężny skok w rozwoju broni, w szczególności broni pancernej. Pierwsze walki na polach Francji i ofiary krwi zadecydowały o jego miejscu w sile zbrojnej każdego państwa. Młode państwo polskie wystąpiło ofiarnie do ciężkich walk o swoje granice, tworząc liczne jednostki bojowe różnych broni. Nie brakowało też między nimi i czołgów, które z „Błękitną Armią” generała Józefa Hallera (w organizacji 1. pułku czołgów) przybyły z Francji do Polski. W obronie niepodległości państwowej przed najazdem rosyjskim oddziały czołgów odegrały wybitną rolę w całokształcie walk pod rozkazami Naczelnego Wodza Marszałka Józefa Piłsudskiego.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/1.-Pulk-Czolgow-1918-1920,84877039,p.html

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/1.-Pulk-Czolgow-1918-1920,84877039,p.html

Ignac | 2018-11-03

Moje wydanie jest wydawnictwa Cztery Strony.
Ta nie za duża pod względem formatu, licząca nieco ponad 200 stron książeczka to prawdziwa kopalnia informacji na temat użycia czołgów podczas wojny polsko-bolszewickiej. Niestety jest to temat nagminnie pomijany w naszej historiografii i naszym obrazie walk tej wojny a czołgi Renault FT stanowiły niejako straż ogniową tej wojny. Zresztą z przyczyn technicznych nie nadawały się one zbytnio do tej roli. Czemu - były powolne, w terenie trudnym osiągały prędkość jazdy 2-3 km/h, przez co nawet piechota niezbyt spiesznym marszem bezproblemowo się od nich odrywała albo wyprzedzała. Dodatkowo ówczesne samochody ciężarowe były mocno ograniczone jeśli idzie o możliwości transportowe i w zasadzie uwiązane do lepszych dróg a tym samym i czołgi.
No ale po kolei - książka zaczyna się od opisu formowania pułku jeszcze we Francji, przedstawieniu kadry etc. Następnie mamy transport do łodzi i opis działań poszczególnych kompanii pułku na różnych...

Pio | 2015-10-30
Na półkach: Przeczytane, 2015, Posiadam