Ślązaczki. Kobiety niezwykłe

Wydawnictwo: Silesia Progress
Ślązaczki. Kobiety niezwykłe
historia
teaknight

To pierwsza z planowanego cyklu prac zbiorowych poświęconych życiu i działalności kobiet na Górnym Śląsku. Charakteryzuje się nie tylko wysokim poziomem merytorycznym (wśród autorów pracownicy naukowi Uniwersytetu Śląskiego i śląskich placówek muzealnych), ale także interdyscyplinarnym podejściem do tematu. Wśród podejmowanych zagadnień znajdują się m.in. biogramy (np. Joanna Schaffgotsch-Godulla, Monika Organiściok z Chudowa), opracowania historyczne, edycje źródeł i pamiętników.

Spis treści:

I. Biografie

Marcin SMIERZ - Górnośląski „Kopciuszek”. Joanna Schaffgotsch (1842-1910). Jej działalność gospodarcza, majątek i aktywność filantropijna

Dominika NAZARKIEWICZ -Zofia Koniarkowa - Królowa Bogucic

Władysława MAGIERA - Kobiety piszące. Agnieszka Pilchowa i Emilia Kołder

Aleksandra GRABIEC -Starka z Ligockiej Kuźni, Maria Grabiec - jej życie, rodzina, korespondencja

II. Studia i materiały

Damian HALMER - O popularności imienia Eufemia wsród Piastów kozielsko-bytomskich i Przemyślidów opawskich. Studium genealogiczno-antroponimiczne

Jacek KUREK, Anna PIONTEK - „Ach, nie do uwierzenia, jak się rozradował duch nasz..." Ślązaczki i Kraków na przełomie XIX i XX wieku

Renata SKOCZEK - Chorzowianki na dawnej fotografii

Agata KRZON - Obraz Ślązaczki w Gwiazdce Cieszyńskiej z lat 1918–1920

Agnieszka CHLEBEK - Organizacje kobiece w powiecie pszczyńskim w latach 1922–1939

III. Ślązaczki w sztuce i literaturze

Hanna RODZIK - Kobieta – Ślązaczka w świetle Pamietnika górnika Edwarda Jelenia

Justyna LACH - Arkadiusz Gola i Kobiety kopalni