Świat bez czasu

Wydawnictwo: Solaris

Ostatnie lata życia Kir Bułyczow poświęcił na pisanie lużno powiązanych ze sobą powieści, tworzących cykl Rzeka Chronos. Jest to alternatywna historia Europy. Pierwszym tekstem z serii była krótka powieść Świat bez czasu, którą niniejszym przedstawiamy polskiemu czytelnikowi. Bułyczow rozwinął jej wątki w powieść Operacja Żmija.W zbiorze przypominamy jeszcze nowelę Białe skrzydła Kopcius

Majkel | 2014-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Zbiór ten zaskoczył mnie; to mój pierwszy kontakt z autorem i raczej całkiem przypadkowy wybór podczas niedawnej wizyty w bibliotece. Zawiera trzy diametralnie różne w swojej tematyce teksty. Pierwszy i zarazem tytułowy "Świat bez czasu" czytałem z uśmiechem na ustach, czując się jak podczas lektury Witkacego, czy Gombrowicza okraszonej jeszcze humorem Żeromskiego. Temat światów równoległych jest dość mocno eksploatowany (także wśród pisarzy rosyjskich tudzież radzieckich),ale mimo wszystko coś pchało mnie do przodu w lekturze. Opowiadanie "Białe skrzydła kopciuszka" zainteresowało mnie już bardziej, ze względu na samą historię i temat bioformacji. Jednak najlepsze opowiadanie czaiło się na końcu pod dość dziwnym tytułem "Wania+Dasza=Miłość". Historia o klonach hodowanych do przeszczepów dla elit rządzących Rosją może poruszyć zdecydowanie bardziej niż "Nowy wspaniały świat" Huxley'a; opowieść rozgrywająca się zdecydowanie bliżej bohatera i jednocześnie samego czytelnika, który...

żabka | 2013-11-30
Przeczytana: 01 października 2013

Jest to zbiór opowiadań, gdzie autor przedstawia nam gamę swoich umiejętności. Książka o tyle ciekawa, że wyrwała się z konwencji klasycznego sci-fi.

Konrad | 2016-10-01
Foxis | 2016-09-04