Patrzący z ciemności

Wydawnictwo: Solaris

Przed milionami lat praprzodkowie zasiali na wielu planetach życie. Teraz Ziemia, opanowując technikę nadprzestrzennych lotów kosmicznych obserwuje te światy. Korpusowi Zwiadowców nie wolno jednak ingerować w życie aborygenów. Ale na jednej z planet ksenolodzy natykają się na dziwną religię i obyczaje. Z pozoru sielankowy świat dosłownie z dnia na dzień zmienia swoje oblicze, zupełnie nak w lovecraftowskiej rzeczywistości coś obcego, nieznanego czyha tuż za progiem. A zwiadowcy, w wyniku niedalekiego wybuchu supernowej tracą kontakt z bazą.

explay | 2013-08-07
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Przyznaję, że przedzierając się przez głęboki las, chciałbym kiedyś trafić na jednorożca. W przeciwnym razie, jakąż przyjemność czerpałby człowiek ze żmudnej wędrówki przez gęstwinę?
Nigdzie nie powiedziano, że one nie istnieją, ale może się okazać, iż są inne niż opisywane w książkach... i jeżeli się dowiesz, że gdzieś W głębokim lesie żyje jednorożec, lepiej nie wchodź tam z dziewicą.
Umberto Eco"

Jest to książka Rosyjskiej pisarki Marii Galiny, która nie wiedzieć czemu jest strasznie mało znana i niepopularna. Opowiada o wysoko zaawansowanych technologicznie terranach, których ksenologowie (osoby zajmujące się pozaziemskimi cywilizacjami) doglądają rozwijające się planety i w odpowiednim momencie informują ich mieszkańców o tym, że nie są sami w kosmosie. Dwójka ksenologów: Berg oraz Leon dotarli na pewną słabo zbadaną planetę, mówiąc mieszkańcom, że są ludźmi pochodzącymi zza oceanu. Już na początku swej misji kontakt z bazą zostaje zerwany przez wybuch ciała niebieskiego, a...

Jacek | 2016-07-14
Marek Nowowiejski | 2016-06-18