Geopolityka fundamentalizmów muzułmańskich

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
Géopolitique des islamismes
islam
Ginko

Członkowie salafijji, Bracia Muzułmanie, walczący o niepodległość w Chinach Ujgurzy, bojownicy Państwa Islamskiego, fundamentaliści w Indonezji, na Filipinach, we Francji, Anglii i Stanach Zjednoczonych – wszyscy oni są dziś uznawani za przedstawicieli „fundamentalizmu muzułmańskiego”. Tymczasem zjawisko to jest bardzo złożone, a błędy w stosowaniu pojęcia – częste. Warunkiem sine qua non zrozumienia go jest uwzględnienie różnorodności fundamentalizmów muzułmańskich oraz wpisanie ich w odpowiednie konteksty polityczne i geograficzne. Anne-Clémentine Larroque w swej niewielkiej, lecz niezwykle bogatej w treść książce przedstawia struktury tych ruchów, analizuje źródła i podstawy doktryn sunnickich i szyickich, geopolityczne zakorzenienie poszczególnych ruchów oraz ich stosunek do kwestii zdobywania władzy, tworząc tym samym nieodzowną pomoc w rozumieniu współczesnego świata.

źródło opisu: http://www.wydawnictwodialog.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwodialog.pl

Joanna | 2016-10-27

Bardzo rzetelna pozycja. Oddaje rzeczywistość i jest obiektywna. Podoba mi się słownik terminów na końcu; będzie zrozumiała też dla kogoś, kto po raz pierwszy spotyka się z taką tematyką. Momentami trudna do ogarnięcia że względu na wielowątkowość. Aczkolwiek z czystym sumieniem ją polecam! :)