Muzułmanie w Europie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
islam
Abigail

Monografia ukazująca społeczności muzułmańskie w różnych krajach Europy. Zawiera obszerną bibliografię

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Wydawnictwo Dialog

pikowy | 2018-02-21
Na półkach: Przeczytane, Czytnik
Przeczytana: 21 lutego 2018

Dla zainteresowanych tematyką islamu jest to pozycja obowiązkowa, która dogłębnie ukazuje nam historię spotykania się kultur w przeszłości jak i współcześnie. Opracowanie Anny Parzymies jest naukowym kompendium, które szczegółowo przygląda się społeczności muzułmańskiej w poszczególnych krajach europejskich (Od Bałkan i Rosji po Hiszpanię i Portugalię - jedynie boli pominięcie Skandynawii) ukazując zarazem jak islam jest zróżnicowany i niejednorodny (muzułmanie różnią się pochodzeniem etnicznym i narodowym, wyznawaną odmianą islamu, religijnością itp). Dostaniemy odpowiedź na pytanie jaka jest liczebność, struktura społeczna i zawodowa muzułmanów w poszczególnych krajach, jakie konflikty i niezrozumienie mogą się pojawić w społeczeństwach w kontaktach z muzułmanami oraz poznamy pomysły i próby poszczególnych krajów na integrację nowych obywateli w Europie.
Chętnie przeczytałbym tę książkę wzbogaconą o współczesne dane z ostatnich 10 lat.

O relacjach Zachodu ze światem islamu

„Islam w Europie” jest rzetelną pozycją naukową, i jak na taką przystało dostarcza obiektywnych informacji - nie wybiela, nie pomija tematów trudnych i kontrowersyjnych, takich jak poglądy radykałów czy problemy z przystosowaniem się części uchodźców.