Najnowsze artykuły
Artykuły
Książki adwentowe dla dzieci i dorosłych – te tytuły zapewnią ci 24 dni przedświątecznego czytaniaAnna Sierant2Artykuły
Jest temat, o którym się nie mówi… Porozmawiajmy o piractwieKonrad Wrzesiński2Artykuły
Można już zgłaszać książki do Nagrody Literackiej WarszawyLubimyCzytać1Artykuły
Wyzwanie czytelnicze Lubimyczytać. Temat na grudzień 2023Anna Sierant2378
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Katarzyna Górak-Sosnowska

Źródło: http://www.sgh.waw.pl/prywatne/kgorak/
10
7,1/10
Adiunkt w Katedrze Socjologii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Katedrze Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się problemami społeczno-gospodarczymi świata arabskiego oraz społecznościami muzułmańskimi na Zachodzie. Opublikowała m.in. Świat arabski wobec globalizacji (2007),Perspektywy świata arabskiego w kontekście Milenijnych Celów Rozwoju (2007) oraz liczne materiały dydaktyczne z zakresu edukacji rozwojowej i międzykulturowej.http://www.sgh.waw.pl/prywatne/kgorak/
7,1/10średnia ocena książek autora
89 przeczytało książki autora
258 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2016
Arabska Wiosna. Kulturowy obraz przemian w świecie arabskim po 2010 roku
Katarzyna Górak-Sosnowska
7,3 z 4 ocen
35 czytelników 0 opinii
2016

2016
Rozmowy o Islamie
Katarzyna Górak-Sosnowska, Wojciech Cegielski
6,6 z 30 ocen
68 czytelników 6 opinii
2016

2013
Kultura popularna na Bliskim Wschodzie
Katarzyna Górak-Sosnowska, Katarzyna Pachniak
7,7 z 3 ocen
27 czytelników 0 opinii
2013

2013
Bankowość muzułmańska
Katarzyna Górak-Sosnowska, Piotr Masiukiewicz
8,0 z 3 ocen
8 czytelników 0 opinii
2013

2012
Queer a islam. Alternatywna seksualność w kulturach muzułmańskich
Katarzyna Górak-Sosnowska, praca zbiorowa
7,0 z 20 ocen
131 czytelników 1 opinia
2012

2011
Muzułmańska kultura konsumpcyjna
Katarzyna Górak-Sosnowska
7,5 z 11 ocen
40 czytelników 2 opinie
2011

2009
Państwo Katar. Gospodarka - polityka - kultura
Katarzyna Górak-Sosnowska, Robert Czulda
6,3 z 4 ocen
7 czytelników 2 opinie
2009
Najnowsze opinie o książkach autora
Państwo Katar. Gospodarka - polityka - kultura Katarzyna Górak-Sosnowska 
6,3

Książka będąca zbiorem artykułów kilku autorów poświęconych Katarowi. Całość pogrupowania w cztery rozdziały: gospodarka, polityka, społeczeństwo kultura. Artykuły są solidne ale nie porywające, często zbyt naukowe, sporo jest tłumaczonych z języka angielskiego. Zabrakło mi w niektórych szerszego spojrzenia. Ale pewnie był to wymów wydawcy albo redaktorów. Największym zawodem jest dla mnie ten poświęcony chrześcijaństwu w Katarze oraz stosunkom religijnym. Jednym z najciekawszych artykułów były dla mnie te poświęcone soft-power Kataru, strategii funkcjonowania mikro-państwa oraz uwarunkowaniom bezpieczeństwa (miękka poprawa). Największą zaletą książki jest to, że jest być może jedyną polskojęzyczną pozycją poświęconą temu małemu arabskiemu państwu. Książka jest dostępna w books.google.pl.
Sport w świecie islamu Katarzyna Górak-Sosnowska 
7,7

Ruch, pot, gołe nogi i solidne śniadanie - sport zdaje się nie iść w parze ze stereotypowym muzułmaninem. A przecież absurdem byłoby myślenie, by aktywność fizyczna była wyznawcom islamu obca. A jak bardzo jest bliska, można się przekonać podczas lektury jedenastu artykułów tworzących "Sport w świecie islamu".
Choć w książce nie brakuje suchych, niemal encyklopedycznych fragmentów "w roku takim a śmakim organizacja taka a nie inna założyła klub o tej właśnie nazwie, który zdobył puchar w tychże zawodach", całość w sporej mierze przenika humanistyczna wrażliwość społeczna. Autorów bardziej od tabelek (interesujących zresztą) i wyliczanek zawodników interesują polityczne implikacje czy reakcje społeczne. W trzech działach (ogólne podejście z historią, piłka nożna oraz aktywność fizyczna w Zatoce Perskiej) jest więc i sport jako taki a nakazy religijne, obchodzenie Ramadanu przy intensywnych treningach, rola kiboli w egipskich protestach antyrządowych, nastroje przelewane na piłkę nożną w Syrii, postrzeganie Formuły 1 w Bahrajnie, sympatie polityczne wyrażane przez kibicowanie odpowiedniej drużynie... W książce znajduje się miejsce zarówno na tematy spodziewane ("Sport kobiet w Arabii Saudyjskiej", "Jak napływ piłkarzy-muzułmanów wpłynął na brytyjską kulturę sportową"),jak i na znacznie mniej oczywiste zagadnienia ("Golf w świecie arabskim", "Fenomen brazylijskiego jiu jitsu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich"). Przed sięgnięciem należy jednak pamiętać, że być może nie są to stricte artykuły naukowe, ale stylistycznie chylą się w tę stronę - kto spodziewa się esejowego czarowania, naprawdę srodze się przejedzie.
Nie jestem specjalnym entuzjastą sportu, ale to nie przeszkodziło "Sportowi w świecie islamu" ująć mnie interesującymi detalami z innego świata i otworzyć na śmielsze postrzeganie ciekawych powiązań społecznych w kibicowaniu jako takim. Nietypowa tematyka, mało oczywiste zagadnienia, to dobra pozycja dla tych, co chcieliby popatrzeć na kraje muzułmańskie z ciut innej perspektywy.