Najnowsze artykuły
- Artykuły„Psychoza”, „Lśnienie”, „Zagłada domu Usherów”, czyli różne oblicza motywu szaleństwa w literaturzeMarcin Waincetel17
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać397
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński35
- Artykuły„Smok Diplodok” już w kinach, czyli komiksowi bohaterowie na wielkich ekranachLubimyCzytać7
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Dobrosława Wiktor-Mach
1
6,3/10
Pisze książki: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Doktor socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 2007-2010 prowadziła w Polsce, Gruzji i Azerbejdżanie terenowe badania nad islamem.http://pl-pl.facebook.com/people/Dobroslawa-Wiktor-Mach/558098871
6,3/10średnia ocena książek autora
11 przeczytało książki autora
34 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Życie codzienne w Baku Dobrosława Wiktor-Mach
6,3
Pierwsza przeczytana przez mnie pozycja z cyklu „Życie codzienne w miastach Orientu”. Ksiązka jest krótka i napisana prostym, łatwym w czytaniu językiem. Wiadomości ogólne nie przytłaczają reszty.
Autorka spędziła w Baku kilka miesięcy i to widać w jej opisach życia wmieście. Tak samo jak jej młody wiek, który powoduje koncentracje na niektórych sferach (ironiczne uwagi nt. mody męskiej czy też skonstatowanie braku prywatności) z jednoczesnym brakiem rozróżnienia na zachowania i zwyczaje osób z nieco starszych generacji, czyli przede wszystkim sierot po sojuzie.
W książce położony jest duży nacisk na opis muzułmańskich obyczajów religijnych, tu akurat w wersji szyickiej. Np. opis Aszury (święta ku czci imama Husajna, nie czczonego przez sunnitów).
Oczywiście jak zwykle ciekawe są spostrzeżenia na temat roli kobiety, , życia rodzinnego czy komunikacji (te ostatnie mogą być już nieaktualne). Godny polecenia jest rozdział na temat kuchni oraz edukacji. Niewiele osób wie, że po upadku komuny Azerbejdżan odszedł od cyrylicy i wzorem swoich najbliższych krewnych – Turków – przyjął alfabet łaciński. Zdezaktualizowały się także fragmenty o Górskim Karabachu, który został w znacznym stopniu odzyskany z rąk Ormian po krótkiej wojnie jesienią ubiegłego roku.
Ciekawa, ale mocno skrótowa pozycja. Zdecydowanie warto uzupełnić „Toastem za przodków” Góreckiego czy w zakresie historii „Sowieckim Kaukazem” Łepeckiego.
Życie codzienne w Baku Dobrosława Wiktor-Mach
6,3
"Życie codzienne w Baku" wydane zostało w serii "Życie codzienne w...", która jest poszerzeniem serii "Życie codzienne w miastach Orientu". Na książkę składają się krótkie rozdziały, będące tylko wprowadzeniem do wiedzy o Baku i Azerbejdżanie. Książka podzielona jest na pięć rozdziałów zwierających krótki rys historyczny, demograficzny i polityczny oraz dwa bardziej rozbudowane rozdziały dotyczące czasu codziennego i świątecznego, w których to autorka zawarła najwięcej informacji etnograficznych dotyczących: życia codziennego, statusu kobiety, etykiety, kuchni, edukacji, pracy, leczenia, ubioru, transportu miejskiego oraz świąt i rytuałów.
Polecam książkę każdemu, kto chce się zapoznać ze współczesnym losem republiki postsowieckiej, jaką jest Azerbejdżan, na której przykładzie widać, że walczy ona z zaszłościami sowieckimi, takimi jak korupcja, niewydolność służby zdrowia i edukacji, dążność do monopolizacji władzy. Jednocześnie jest to społeczeństwo dążące do stabilności społecznej opartej w sumie na sprzecznościach; państwo muzułmańskie, ale nie posiadające ustanowionej państwowej religii; ze społeczeństwem, gdzie starzy bronią laicyzacji, a młodzi biorą udział w odrodzeniu religii islamskiej; gdzie kobiety są wykształcone, ale pozostają w domach i gdzie aborcja jest nadal formą antykoncepcji.