Istota islamu: trwałe wartości dla ludzkości

Tłumaczenie: Katarzyna Pachniak
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
6 (12 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
The heart of Islam : enduring values for humanity
islam, warości
przygodka

Świat jest spragniony informacji o islamie, jednak zasadniczo to pragnienie nie zostało zaspokojone, gdyż media zalał strumień ignorancji, a nawet dezinformacji. Ten strumień uniemożliwia zrozumienie islamu, a także czyni dużą szkodę, gdyż promuje szczególne cele ideologiczne i polityczne. Po tragicznych wydarzeniach 11 września 2001 roku konieczne staje się ponowne wyjaśnienie autentycznych nauk islamu. Moja książka stanowi skromny rezultat takiej próby. Napisano ją w celu wyjaśnienia pewnych podstawowych aspektów oraz powszechnie dyskutowanych kwestii islamu w sposób zrozumiały dla zachodniego odbiorcy. Książka ma pomóc wszystkim ludziom Zachodu, którym zależy na zrozumieniu prawdziwego islamu i jego relacji z Zachodem. Starałem się wyjaśnić najbardziej znaczące problemy, aby otworzyć duchową i intelektualną płaszczyznę porozumienia. Pokazuję zasady, które umożliwiają muzułmanom i ludziom Zachodu pokojowe i harmonijne współżycie, a także połączenie wysiłków przeciwko wszystkim, którzy po obydwu stronach starają się rozpalić ogień nienawiści i przyspieszyć zderzenie cywilizacji i narodów.

źródło opisu: http://www.iwpax.com.pl/produkt-istota-islamu-390.html

źródło okładki: http://www.iwpax.com.pl/produkt-istota-islamu-390.html

Michał | 2013-09-05
Przeczytana: 05 września 2013

Książka dobrze tłumaczy podstawy islamu, częściowo także niuanse. Autor nie ustrzegł się jednak kilku uogólnień i błędów, szczególnie dotyczących historii i kultury Europy i chrześcijaństwa. Uderzający jest także sposób argumentacji autora, czasem na siłę próbującego "wybielać" muzułmańską historię; także próby porównania ciemnych punktów islamu z , często wyrwanymi z kontekstu i nie adekwatnymi, punktami judaizmu i chrześcijaństwa. Mimo wszystko, warto przeczytać; napisana językiem przystępnym, łatwym do zrozumienia.

Gra_ce | 2013-01-16

Muszę przyznać, że wymagała ode mnie dużej koncentracji - trochę czułam się jak osoba, która poznje rzeczywistość, z której zbyt wiele znaków jeszcze "nie znaczy", by układała się w całość. Pewnie to tylko pokazuje ile wysiłku trzeba zrobić by zbudować sobie punkty odniesienia - oczywiście najbardziej pomocna jest wiedza na temat chrześcijaństwa czy w moim przypadku dużo mniejsza -judaizmu.

Autor pisze z wiedzą na temat chrześcijaństwa natomiast z środka bliskiego sobie islamu. Wyczuwałam czasem jego niezrozumienie pewnych aspektów kultury, religii i wiary chrześcijańskiej, przez to porównania i zestawienia różnych aspektów tych religii wymagały krytycznego czytania.

patrykpisze24 | 2013-08-14

Nudna jak flaki z olejem, ale pokazuje inny punkt widzenia, co pozwala na lepszą analizę muzułmańskiej kultury i zwyczajów.

Książka pisana bardzo ogólnikowo, autor skacze po tematach, zostawia duży niedosyt.

Trzy gwiazdki za odmienną perspektywę i jakąś tam wartość merytoryczną.

przygodka | 2011-03-15

Rzetelna, rzeczowa pozycja o podstawach islamu.

Fabius Maximus | 2014-09-04
ina_d11 | 2014-03-15